Zeca inden Basaksehir: Vi vil skrive historie

Carlos Zeca drømmer stort inden 1/8-finalen mod Istanbul Basaksehir.



FC København afsluttede Superliga-sæsonen forrige søndag ved at besejre FC Nordsjælland 2-1 på eget græs, men det bliver ikke til meget ferie for københavnerne i denne omgang.

Efter en lille uge uden fodbold er spillerne tilbage på træningsbanen, og forberedelserne til 1/8-finalen i Europa League mod Istanbul Basaksehir er begyndt.

– Det har virkelig været godt for os at få nogle dages fri efter en hård tid for os allesammen. Vi har kunnet slappe af med vores familier og få tankerne lidt væk fra fodbolden. Nu kan vi så lade ordentligt op og fokusere på endnu en ’finale’ for os – ligesom de sidste kampe i Superligaen, hvor vi var pisket til at vinde – og gjorde det, indleder Carlos Zeca over for klubbens hjemmeside.

Læs også:Jon Dahl om spillerkøb: Det er sportsdirektørens ansvar

UEFA bekræftede forleden, at kampen skal spilles uden tilskuere i Parken, og den beslutning forstår Zeca ikke meget af.

– Der står meget på spil, og det bliver uden tvivl en spændende kamp. Men det er virkelig problematisk, at vi ikke får lov til at have vores tilskuere i ryggen. Den beslutning fra UEFAs side giver ingen mening, når tyrkerne havde tilskuere på stadion i den første kamp i Istanbul lige inden coronapausen – og vi siden har vist, at vi kan håndtere at have tilskuere på stadion i Danmark.

Anføreren drømmer om at spille sig videre til kvartfinalen og give klubbens fans noget at juble over efter en sæson, hvor alt ikke er gået, som man kunne have ønsket sig.

Læs også:Sisto træner med i barndomsklub

– Det bliver en svær og jævnbyrdig kamp. Det var et ærgerligt nederlag for os i marts, hvor de først scorede på et straffespark til sidst. Og de har lige vundet det tyrkiske mesterskab, så de kommer med selvtillid. Men vi skal gå efter at score det første mål og bringe balance i tingene – og derfra kan alt ske. Vi vil skrive historie med en plads i kvartfinalen, og vi vil gøre alt for, at vores fans igen kan få noget at juble af efter en svær sæson.

FC København har sagt farvel til 35-årige Dame N’Doye, hvorfor angriberen ikke kommer til at være med mod de tyrkiske mestre.

– Vi kommer til at savne ham meget. Han er en fantastisk spiller og en fantastisk person. Men sådan er fodbold nogle gange, og det må vi respektere. Han var en faderfigur for os i truppen, og han har lært mig meget om ledelse – om at være rolig, bevare overblikket og gøre de rigtige ting. De værktøjer vil jeg helt sikkert bruge fremover i rollen som anfører. Jeg ønsker ham og hans familie alt det bedste – og jeg ved, at det også er en svær situation for ham, slutter grækeren.

Opgøret spilles klokken 18.55 onsdag aften.

Læs også:Malmø-dansker: Vi skal have titlen i december
Læs også:Nyt FCM-projekt: Skal udnytte virtual reality
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir




LIVE

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

De vil købe Munashe Garananga i FCK

FCK henter svensk talent

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?