Zeca inden Basaksehir: Vi vil skrive historie

Carlos Zeca drømmer stort inden 1/8-finalen mod Istanbul Basaksehir.



FC København afsluttede Superliga-sæsonen forrige søndag ved at besejre FC Nordsjælland 2-1 på eget græs, men det bliver ikke til meget ferie for københavnerne i denne omgang.

Efter en lille uge uden fodbold er spillerne tilbage på træningsbanen, og forberedelserne til 1/8-finalen i Europa League mod Istanbul Basaksehir er begyndt.

– Det har virkelig været godt for os at få nogle dages fri efter en hård tid for os allesammen. Vi har kunnet slappe af med vores familier og få tankerne lidt væk fra fodbolden. Nu kan vi så lade ordentligt op og fokusere på endnu en ’finale’ for os – ligesom de sidste kampe i Superligaen, hvor vi var pisket til at vinde – og gjorde det, indleder Carlos Zeca over for klubbens hjemmeside.

Læs også:Jon Dahl om spillerkøb: Det er sportsdirektørens ansvar

UEFA bekræftede forleden, at kampen skal spilles uden tilskuere i Parken, og den beslutning forstår Zeca ikke meget af.

– Der står meget på spil, og det bliver uden tvivl en spændende kamp. Men det er virkelig problematisk, at vi ikke får lov til at have vores tilskuere i ryggen. Den beslutning fra UEFAs side giver ingen mening, når tyrkerne havde tilskuere på stadion i den første kamp i Istanbul lige inden coronapausen – og vi siden har vist, at vi kan håndtere at have tilskuere på stadion i Danmark.

Anføreren drømmer om at spille sig videre til kvartfinalen og give klubbens fans noget at juble over efter en sæson, hvor alt ikke er gået, som man kunne have ønsket sig.

Læs også:Sisto træner med i barndomsklub

– Det bliver en svær og jævnbyrdig kamp. Det var et ærgerligt nederlag for os i marts, hvor de først scorede på et straffespark til sidst. Og de har lige vundet det tyrkiske mesterskab, så de kommer med selvtillid. Men vi skal gå efter at score det første mål og bringe balance i tingene – og derfra kan alt ske. Vi vil skrive historie med en plads i kvartfinalen, og vi vil gøre alt for, at vores fans igen kan få noget at juble af efter en svær sæson.

FC København har sagt farvel til 35-årige Dame N’Doye, hvorfor angriberen ikke kommer til at være med mod de tyrkiske mestre.

– Vi kommer til at savne ham meget. Han er en fantastisk spiller og en fantastisk person. Men sådan er fodbold nogle gange, og det må vi respektere. Han var en faderfigur for os i truppen, og han har lært mig meget om ledelse – om at være rolig, bevare overblikket og gøre de rigtige ting. De værktøjer vil jeg helt sikkert bruge fremover i rollen som anfører. Jeg ønsker ham og hans familie alt det bedste – og jeg ved, at det også er en svær situation for ham, slutter grækeren.

Opgøret spilles klokken 18.55 onsdag aften.

Læs også:Malmø-dansker: Vi skal have titlen i december
Læs også:Nyt FCM-projekt: Skal udnytte virtual reality
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Ny kæmpe nedtur for Frank

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Er han den nye Rurik Gislason?

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC Midtjylland – FC København

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Brøndby IF – Randers FC

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Tæt på utrolig kamprekord

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?