• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Mads Bye Marboe

Zeca inden Basaksehir: Vi vil skrive historie

Foto: Getty Images

Carlos Zeca drømmer stort inden 1/8-finalen mod Istanbul Basaksehir.

Af Mads Bye Marboe

FC København afsluttede Superliga-sæsonen forrige søndag ved at besejre FC Nordsjælland 2-1 på eget græs, men det bliver ikke til meget ferie for københavnerne i denne omgang.

Efter en lille uge uden fodbold er spillerne tilbage på træningsbanen, og forberedelserne til 1/8-finalen i Europa League mod Istanbul Basaksehir er begyndt.

- Det har virkelig været godt for os at få nogle dages fri efter en hård tid for os allesammen. Vi har kunnet slappe af med vores familier og få tankerne lidt væk fra fodbolden. Nu kan vi så lade ordentligt op og fokusere på endnu en ’finale’ for os - ligesom de sidste kampe i Superligaen, hvor vi var pisket til at vinde - og gjorde det, indleder Carlos Zeca over for klubbens hjemmeside.

Læs også:Jon Dahl om spillerkøb: Det er sportsdirektørens ansvar

UEFA bekræftede forleden, at kampen skal spilles uden tilskuere i Parken, og den beslutning forstår Zeca ikke meget af.

- Der står meget på spil, og det bliver uden tvivl en spændende kamp. Men det er virkelig problematisk, at vi ikke får lov til at have vores tilskuere i ryggen. Den beslutning fra UEFAs side giver ingen mening, når tyrkerne havde tilskuere på stadion i den første kamp i Istanbul lige inden coronapausen - og vi siden har vist, at vi kan håndtere at have tilskuere på stadion i Danmark.

Anføreren drømmer om at spille sig videre til kvartfinalen og give klubbens fans noget at juble over efter en sæson, hvor alt ikke er gået, som man kunne have ønsket sig.

Læs også:Sisto træner med i barndomsklub

- Det bliver en svær og jævnbyrdig kamp. Det var et ærgerligt nederlag for os i marts, hvor de først scorede på et straffespark til sidst. Og de har lige vundet det tyrkiske mesterskab, så de kommer med selvtillid. Men vi skal gå efter at score det første mål og bringe balance i tingene - og derfra kan alt ske. Vi vil skrive historie med en plads i kvartfinalen, og vi vil gøre alt for, at vores fans igen kan få noget at juble af efter en svær sæson.

FC København har sagt farvel til 35-årige Dame N'Doye, hvorfor angriberen ikke kommer til at være med mod de tyrkiske mestre.

- Vi kommer til at savne ham meget. Han er en fantastisk spiller og en fantastisk person. Men sådan er fodbold nogle gange, og det må vi respektere. Han var en faderfigur for os i truppen, og han har lært mig meget om ledelse - om at være rolig, bevare overblikket og gøre de rigtige ting. De værktøjer vil jeg helt sikkert bruge fremover i rollen som anfører. Jeg ønsker ham og hans familie alt det bedste - og jeg ved, at det også er en svær situation for ham, slutter grækeren.

Opgøret spilles klokken 18.55 onsdag aften.

Læs også:Malmø-dansker: Vi skal have titlen i december

Læs også:Nyt FCM-projekt: Skal udnytte virtual reality

Læs også:Optakt: FC København - Istanbul Basaksehir

---------------------------

Se SønderjyskE - AaB og Brøndby IF - AC Horsens på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AC Horsens

Efter sejre i de første to runder i Superligaen venter nu en helt anden type modstander for Brøndby IF - kan klubben gøre det til alle gode gange tre?

Optakt: AGF - OB

Der venter et traditionsrigt opgør søndag eftermiddag. Kan OB gøre op med sin dårlige AGF-statistik?

Optakt: FC Midtjylland - Randers FC

Midt mellem de to Champions League-playoffkampe skal FC Midtjylland passe sine pligter i Superligaen. Lørdag venter Randers, der har fået en god sæsonstart.