Zeca inden Basaksehir: Vi vil skrive historie

Carlos Zeca drømmer stort inden 1/8-finalen mod Istanbul Basaksehir.



FC København afsluttede Superliga-sæsonen forrige søndag ved at besejre FC Nordsjælland 2-1 på eget græs, men det bliver ikke til meget ferie for københavnerne i denne omgang.

Efter en lille uge uden fodbold er spillerne tilbage på træningsbanen, og forberedelserne til 1/8-finalen i Europa League mod Istanbul Basaksehir er begyndt.

– Det har virkelig været godt for os at få nogle dages fri efter en hård tid for os allesammen. Vi har kunnet slappe af med vores familier og få tankerne lidt væk fra fodbolden. Nu kan vi så lade ordentligt op og fokusere på endnu en ’finale’ for os – ligesom de sidste kampe i Superligaen, hvor vi var pisket til at vinde – og gjorde det, indleder Carlos Zeca over for klubbens hjemmeside.

Læs også:Jon Dahl om spillerkøb: Det er sportsdirektørens ansvar

UEFA bekræftede forleden, at kampen skal spilles uden tilskuere i Parken, og den beslutning forstår Zeca ikke meget af.

– Der står meget på spil, og det bliver uden tvivl en spændende kamp. Men det er virkelig problematisk, at vi ikke får lov til at have vores tilskuere i ryggen. Den beslutning fra UEFAs side giver ingen mening, når tyrkerne havde tilskuere på stadion i den første kamp i Istanbul lige inden coronapausen – og vi siden har vist, at vi kan håndtere at have tilskuere på stadion i Danmark.

Anføreren drømmer om at spille sig videre til kvartfinalen og give klubbens fans noget at juble over efter en sæson, hvor alt ikke er gået, som man kunne have ønsket sig.

Læs også:Sisto træner med i barndomsklub

– Det bliver en svær og jævnbyrdig kamp. Det var et ærgerligt nederlag for os i marts, hvor de først scorede på et straffespark til sidst. Og de har lige vundet det tyrkiske mesterskab, så de kommer med selvtillid. Men vi skal gå efter at score det første mål og bringe balance i tingene – og derfra kan alt ske. Vi vil skrive historie med en plads i kvartfinalen, og vi vil gøre alt for, at vores fans igen kan få noget at juble af efter en svær sæson.

FC København har sagt farvel til 35-årige Dame N’Doye, hvorfor angriberen ikke kommer til at være med mod de tyrkiske mestre.

– Vi kommer til at savne ham meget. Han er en fantastisk spiller og en fantastisk person. Men sådan er fodbold nogle gange, og det må vi respektere. Han var en faderfigur for os i truppen, og han har lært mig meget om ledelse – om at være rolig, bevare overblikket og gøre de rigtige ting. De værktøjer vil jeg helt sikkert bruge fremover i rollen som anfører. Jeg ønsker ham og hans familie alt det bedste – og jeg ved, at det også er en svær situation for ham, slutter grækeren.

Opgøret spilles klokken 18.55 onsdag aften.

Læs også:Malmø-dansker: Vi skal have titlen i december
Læs også:Nyt FCM-projekt: Skal udnytte virtual reality
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir


AGF nærmer sig angriber

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Bekræftet: Færdig

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Belønnes af FC København

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Stor ros til FC Midtjylland

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Vanvittig Victor Froholdt-historie

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time