FC København afsluttede Superliga-sæsonen forrige søndag ved at besejre FC Nordsjælland 2-1 på eget græs, men det bliver ikke til meget ferie for københavnerne i denne omgang.
Efter en lille uge uden fodbold er spillerne tilbage på træningsbanen, og forberedelserne til 1/8-finalen i Europa League mod Istanbul Basaksehir er begyndt.
– Det har virkelig været godt for os at få nogle dages fri efter en hård tid for os allesammen. Vi har kunnet slappe af med vores familier og få tankerne lidt væk fra fodbolden. Nu kan vi så lade ordentligt op og fokusere på endnu en ’finale’ for os – ligesom de sidste kampe i Superligaen, hvor vi var pisket til at vinde – og gjorde det, indleder Carlos Zeca over for klubbens hjemmeside.
Læs også:Jon Dahl om spillerkøb: Det er sportsdirektørens ansvar
UEFA bekræftede forleden, at kampen skal spilles uden tilskuere i Parken, og den beslutning forstår Zeca ikke meget af.
– Der står meget på spil, og det bliver uden tvivl en spændende kamp. Men det er virkelig problematisk, at vi ikke får lov til at have vores tilskuere i ryggen. Den beslutning fra UEFAs side giver ingen mening, når tyrkerne havde tilskuere på stadion i den første kamp i Istanbul lige inden coronapausen – og vi siden har vist, at vi kan håndtere at have tilskuere på stadion i Danmark.
Anføreren drømmer om at spille sig videre til kvartfinalen og give klubbens fans noget at juble over efter en sæson, hvor alt ikke er gået, som man kunne have ønsket sig.
Læs også:Sisto træner med i barndomsklub
– Det bliver en svær og jævnbyrdig kamp. Det var et ærgerligt nederlag for os i marts, hvor de først scorede på et straffespark til sidst. Og de har lige vundet det tyrkiske mesterskab, så de kommer med selvtillid. Men vi skal gå efter at score det første mål og bringe balance i tingene – og derfra kan alt ske. Vi vil skrive historie med en plads i kvartfinalen, og vi vil gøre alt for, at vores fans igen kan få noget at juble af efter en svær sæson.
FC København har sagt farvel til 35-årige Dame N’Doye, hvorfor angriberen ikke kommer til at være med mod de tyrkiske mestre.
– Vi kommer til at savne ham meget. Han er en fantastisk spiller og en fantastisk person. Men sådan er fodbold nogle gange, og det må vi respektere. Han var en faderfigur for os i truppen, og han har lært mig meget om ledelse – om at være rolig, bevare overblikket og gøre de rigtige ting. De værktøjer vil jeg helt sikkert bruge fremover i rollen som anfører. Jeg ønsker ham og hans familie alt det bedste – og jeg ved, at det også er en svær situation for ham, slutter grækeren.
Opgøret spilles klokken 18.55 onsdag aften.
Læs også:Malmø-dansker: Vi skal have titlen i december
Læs også:Nyt FCM-projekt: Skal udnytte virtual reality
Læs også:Optakt: FC København – Istanbul Basaksehir
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
22 millioner kroner!
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
