FC Midtjylland har i de seneste år arbejdet meget med data i fodbold, og nu vil de forsøge at udnytte data på en ny måde.
De danske mestre er således indgået i et samarbejde med Replay Institute, der er en dansk startup, samt it-virksomheden KMD. De skal samarbejde om at behandle og visualisere data, så spillere samt trænere kan genopleve afgørende kampsituation ved hjælp af virtual reality-briller. Det meddeler FC Midtjylland på sin hjemmeside.
– I FC Midtjylland kan vi se mange perspektiver i Replay Institutes løsning, hvor vi kan bruge vores egne data på nye måder, siger Claus Steinlein, administrerende direktør i FC Midtjylland til klubbens hjemmeside.
Læs også:Silkeborg henter midtbanetalent fra OB
– For både spillere og trænere vil det blive meget mere intuitivt at forstå og udnytte data, når de bliver visualiseret på en måde, hvor man virtuelt er tilbage på banen og kan se et afgørende moment fra weekendens kamp fra flere sider og se, hvad man kunne have gjort anderledes. At vi så samtidig kan gøre en forskel for en innovativ dansk startup gør kun projektet endnu mere værdifuldt.
Replay Institutes administrerende direktør, Tim Monrad Larsen, glæder sig også over samarbejdet, der kan styrke spillernes spilforståelse.
– At arbejde sammen med FC Midtjylland og KMD om pilotprojektet gør, at vi kan flyve højt med vores løsning. Vi gør det muligt for trænere og spillere at træffe bedre beslutninger med et værktøj, der frigiver de mange data, som FC Midtjylland allerede råder over.
Læs også:2. divisionsklub kiggede nærmere på FCM-spiller i testkamp
– Samtidig er det et taktisk værktøj, som kan styrke spillernes forståelse for spillet og hjælpe dem til at følge den taktik, der bliver lagt. Vi taler allerede med klubber fra de største europæiske ligaer om løsningen, så det er på alle måder afgørende, at en af landets største klubber hjælper os med at komme i mål med løsningen, siger Tim Monrad Larsen ifølge fcm.dk.
Samarbejdet er et pilotprojekt, som i første omgang forventes at vare indtil efteråret ifølge FC Midtjylland.
Læs også:Leder: At FCK har det hårdere end FCM skjuler ikke problemerne
LIVE
TransferLIVE: Medie peger på ny Liverpool-manager
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
OPTATK
