Zorniger om det røde kort: Jeg er ikke intereseret i, om han er ked af det

Joel Kabongo fik rødt kort efter blot ti minutter af sin europæiske debut, og selv om skylden lå mere hos Paulus Arajuuri, bekymrer det ikke cheftræner Alexander Zorniger, om 20-årige Kabongo er nede.



Det er svært at give Joel Kabongo hele skylden for hans røde kort i gårsdagens kamp mod Spartak Subotica. Den unge midtstopper indrømmede efterfølgende, at han havde “givet dommeren muligheden for at give mig det røde kort”, men det var Paulus Arajuuris dårlige aflevering, der bragt Kabongo i fedtefadet til at begynde med.

Cheftræner Alexander Zorniger var da også hurtig til at fritage Kabongo for skyld og placere den på Arajuuris mere erfarne skuldre efter kampen. Det ændrer dog ikke på, at det var 20-årige Kabongo, der måtte gå den tunge gang ind til et tidligt bad.

Den slags kan jo være hård kost for en ung mand i sin europæiske debut, også selv om udvisningen endte med ikke at koste Brøndby det videre avancement. Skuffet som Kabongo var, er det ikke noget, hans cheftræner lader sig påvirke af.

– Det er jeg ikke interesseret i. Han får løn, så jeg er ikke interesseret i, om han er nede, eller hvad han er. Det var ikke hans skyld, men om to år har han forhåbentlig ikke samme opførsel i en duel. Men jeg er ikke interesseret i, om han er ked af det. Han fik sin applaus fra Sydsiden, og det er det. Vi analyserer bare, siger Alexander Zorniger ifølge BT.

Den unge Brøndby-stopper har ellers fået en fin start på sæsonen med spilletid i fire af fem Superliga-kampe, herunder tre startpladser. I næste runde af Europa League-kvalifikationen, hvor Brøndby skal møde belgiske Genk, har han dog karantæne.

Allerede på søndag får han til gengæld mulighed for at få spilletid igen. Her gæster Esbjerg fB Brøndby Stadion, og Kabongo bør have friske ben. Han fik jo ikke så lang tid på banen torsdag aften.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Jordan – Argentina

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Stefan Gartenmann testes i ny klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til storklub?

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen