Simon Karkov er Sporløs

Esbjerg, Heerenveen og Hafnarfjördur



Året er 1993…
og SIMON KARKOV løber som 16-årig stolt på banen til sin debut på Esbjerg fB’s 1. hold i det traditionsrige opgør mod Vejle Boldklub.


Den unge kreative og teknisk stærke midtbanespiller har en lovende karriere foran sig og har fået flere kampe på U/16 landsholdet, hvor han i 1992 år blev kåret til årets fund af DBU.
Esbjerg fB’s unge stjernefrø får flere klubber i udlandet til at zoome ind på Esbjerg, men det unge talent er kørt sur i fodboldverdenen og ønsker at rejse jorden rundt i et år. Hollandske Heerenveen får alligevel overtalt danskeren til en kontrakt, som dog delvist bliver ødelagt af skader. Året efter gør Simon Karkov alvor af rejseplanerne og rykker et år ud af kalenderen.
Tilbage i Danmark i 1998 er lysten til fodbold kommet tilbage, og midtbanespilleren tørner igen ud for Esbjerg fB.
Da vinteren sørger for pause i sæsonen 2002/03 skifter Simon Karkov Esbjergtrøjen ud med Herfølges. Midtbanespilleren er gledet ud af 1. holdstruppen i det vestjyske og trængertil nye udfordringer.
Simon Karkov er med til at spille Herfølge tilbage i Superligaen og spiller både på midtbanen og som venstre back.
I tiden som Herfølgespiller oplever Simon Karkov også den sjældne ære at få sin egen fanklub – Karkov-Klanen – som otte Esbjergensere stifter.
I 2004 har Simon Karkov svært ved at få plads på træner Johnny Petersens superligamandskab, og skifter til islandske FH Hafnarfjördur Reykjavik.
15 måneder med islandsk fodbold bliver det til for Simon Karkov, inden han igen vender snuden mod Danmark. Denne gang for at spiller han for Vardes 2. divisionshold samtidig med, at han fungerer som lærervikar på en folkeskole.
Senest har Simon Karkov været i kontraktforhandlinger med 1. divisionsklubben FC Fredericia i efteråret 2005, men kontrakten udebliver.
I dag er Simon Karkov 29 år, spiller stadig for Varde IF og er gået i gang med at uddanne sig til ejendomsmægler. Selv siger han, at ambitionen om igen at spille i superligaen stadig er til stede.



Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

– Han tog mig på røven!

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Steve Coopers højre hånd afviser

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Vil købe dansk landsholdsbobler

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Vanvid! Vinder 9-1

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

– Jeg var mega ked af det

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Pione Sisto på vej væk?

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ny kæmpeklub er interesseret

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt