Simon Karkov er Sporløs

Esbjerg, Heerenveen og Hafnarfjördur



Året er 1993…
og SIMON KARKOV løber som 16-årig stolt på banen til sin debut på Esbjerg fB’s 1. hold i det traditionsrige opgør mod Vejle Boldklub.


Den unge kreative og teknisk stærke midtbanespiller har en lovende karriere foran sig og har fået flere kampe på U/16 landsholdet, hvor han i 1992 år blev kåret til årets fund af DBU.
Esbjerg fB’s unge stjernefrø får flere klubber i udlandet til at zoome ind på Esbjerg, men det unge talent er kørt sur i fodboldverdenen og ønsker at rejse jorden rundt i et år. Hollandske Heerenveen får alligevel overtalt danskeren til en kontrakt, som dog delvist bliver ødelagt af skader. Året efter gør Simon Karkov alvor af rejseplanerne og rykker et år ud af kalenderen.
Tilbage i Danmark i 1998 er lysten til fodbold kommet tilbage, og midtbanespilleren tørner igen ud for Esbjerg fB.
Da vinteren sørger for pause i sæsonen 2002/03 skifter Simon Karkov Esbjergtrøjen ud med Herfølges. Midtbanespilleren er gledet ud af 1. holdstruppen i det vestjyske og trængertil nye udfordringer.
Simon Karkov er med til at spille Herfølge tilbage i Superligaen og spiller både på midtbanen og som venstre back.
I tiden som Herfølgespiller oplever Simon Karkov også den sjældne ære at få sin egen fanklub – Karkov-Klanen – som otte Esbjergensere stifter.
I 2004 har Simon Karkov svært ved at få plads på træner Johnny Petersens superligamandskab, og skifter til islandske FH Hafnarfjördur Reykjavik.
15 måneder med islandsk fodbold bliver det til for Simon Karkov, inden han igen vender snuden mod Danmark. Denne gang for at spiller han for Vardes 2. divisionshold samtidig med, at han fungerer som lærervikar på en folkeskole.
Senest har Simon Karkov været i kontraktforhandlinger med 1. divisionsklubben FC Fredericia i efteråret 2005, men kontrakten udebliver.
I dag er Simon Karkov 29 år, spiller stadig for Varde IF og er gået i gang med at uddanne sig til ejendomsmægler. Selv siger han, at ambitionen om igen at spille i superligaen stadig er til stede.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

De vil have Martin Braithwaite

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Midtjylland – FC København

Brøndby IF – Randers FC

Spændende OB-nyhed

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

AGF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Silkeborg IF – Viborg FF

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Ramt af pointstraf

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Ikke set i 30 år

– Jeg tror de vinder Superligaen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

“De havde det bedste transfervindue”

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Hylder Nartey efter magisk debut

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

‘De går amok!’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel