Simon Karkov er Sporløs

Esbjerg, Heerenveen og Hafnarfjördur



Året er 1993…
og SIMON KARKOV løber som 16-årig stolt på banen til sin debut på Esbjerg fB’s 1. hold i det traditionsrige opgør mod Vejle Boldklub.


Den unge kreative og teknisk stærke midtbanespiller har en lovende karriere foran sig og har fået flere kampe på U/16 landsholdet, hvor han i 1992 år blev kåret til årets fund af DBU.
Esbjerg fB’s unge stjernefrø får flere klubber i udlandet til at zoome ind på Esbjerg, men det unge talent er kørt sur i fodboldverdenen og ønsker at rejse jorden rundt i et år. Hollandske Heerenveen får alligevel overtalt danskeren til en kontrakt, som dog delvist bliver ødelagt af skader. Året efter gør Simon Karkov alvor af rejseplanerne og rykker et år ud af kalenderen.
Tilbage i Danmark i 1998 er lysten til fodbold kommet tilbage, og midtbanespilleren tørner igen ud for Esbjerg fB.
Da vinteren sørger for pause i sæsonen 2002/03 skifter Simon Karkov Esbjergtrøjen ud med Herfølges. Midtbanespilleren er gledet ud af 1. holdstruppen i det vestjyske og trængertil nye udfordringer.
Simon Karkov er med til at spille Herfølge tilbage i Superligaen og spiller både på midtbanen og som venstre back.
I tiden som Herfølgespiller oplever Simon Karkov også den sjældne ære at få sin egen fanklub – Karkov-Klanen – som otte Esbjergensere stifter.
I 2004 har Simon Karkov svært ved at få plads på træner Johnny Petersens superligamandskab, og skifter til islandske FH Hafnarfjördur Reykjavik.
15 måneder med islandsk fodbold bliver det til for Simon Karkov, inden han igen vender snuden mod Danmark. Denne gang for at spiller han for Vardes 2. divisionshold samtidig med, at han fungerer som lærervikar på en folkeskole.
Senest har Simon Karkov været i kontraktforhandlinger med 1. divisionsklubben FC Fredericia i efteråret 2005, men kontrakten udebliver.
I dag er Simon Karkov 29 år, spiller stadig for Varde IF og er gået i gang med at uddanne sig til ejendomsmægler. Selv siger han, at ambitionen om igen at spille i superligaen stadig er til stede.





Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer

Dansk træner færdig ved VM

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler