Året er 1993…
og SIMON KARKOV løber som 16-årig stolt på banen til sin debut på Esbjerg fB’s 1. hold i det traditionsrige opgør mod Vejle Boldklub.
Den unge kreative og teknisk stærke midtbanespiller har en lovende karriere foran sig og har fået flere kampe på U/16 landsholdet, hvor han i 1992 år blev kåret til årets fund af DBU.
Esbjerg fB’s unge stjernefrø får flere klubber i udlandet til at zoome ind på Esbjerg, men det unge talent er kørt sur i fodboldverdenen og ønsker at rejse jorden rundt i et år. Hollandske Heerenveen får alligevel overtalt danskeren til en kontrakt, som dog delvist bliver ødelagt af skader. Året efter gør Simon Karkov alvor af rejseplanerne og rykker et år ud af kalenderen.
Tilbage i Danmark i 1998 er lysten til fodbold kommet tilbage, og midtbanespilleren tørner igen ud for Esbjerg fB.
Da vinteren sørger for pause i sæsonen 2002/03 skifter Simon Karkov Esbjergtrøjen ud med Herfølges. Midtbanespilleren er gledet ud af 1. holdstruppen i det vestjyske og trængertil nye udfordringer.
Simon Karkov er med til at spille Herfølge tilbage i Superligaen og spiller både på midtbanen og som venstre back.
I tiden som Herfølgespiller oplever Simon Karkov også den sjældne ære at få sin egen fanklub – Karkov-Klanen – som otte Esbjergensere stifter.
I 2004 har Simon Karkov svært ved at få plads på træner Johnny Petersens superligamandskab, og skifter til islandske FH Hafnarfjördur Reykjavik.
15 måneder med islandsk fodbold bliver det til for Simon Karkov, inden han igen vender snuden mod Danmark. Denne gang for at spiller han for Vardes 2. divisionshold samtidig med, at han fungerer som lærervikar på en folkeskole.
Senest har Simon Karkov været i kontraktforhandlinger med 1. divisionsklubben FC Fredericia i efteråret 2005, men kontrakten udebliver.
I dag er Simon Karkov 29 år, spiller stadig for Varde IF og er gået i gang med at uddanne sig til ejendomsmægler. Selv siger han, at ambitionen om igen at spille i superligaen stadig er til stede.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM