10. klubskifte i Italien: Dansker er ellevild

Danske Magnus Troest er blevet en legende i de lavere italienske rækker. Nu foretager han sig sit 10. klubskifte i Italien, da han har skrevet kontrakt med Nocerina 1910. Troest fortæller til Tipsbladet, at han glæder sig til at spille for et tophold.



Magnus Troest.

Det er ikke sikkert, at det ringer en klokke for dig.

Den danske forsvarer har nemlig kastet sin kærlighed på de lavere italienske rækker, siden han forlod den danske Superliga og FC Midtjylland i sommeren 2008.

Nu har danskeren foretaget sit klubskifte nummer ti, da Serie D-klubben Nocerina 1910 har sat kløerne i den 37-årige dansker og givet ham en kontrakt for resten af sæsonen.

I efteråret tørnede han ud for FC Pompei i samme række, nemlig den fjerdebedste i Italien.

– Jeg er glad for skiftet. Jeg kommer til at spille med om at rykke op igen. Der er en masse tilskuere i klubben, hvis det går godt, når man tænker på, at det er Serie D, fortæller Magnus Troest til Tipsbladet.

Hvorfor forlader du FC Pompei?

– Det gør jeg, så jeg igen kan finde lidt stimuli og spille med om oprykning.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her bliver Magnus Troest præsenteret i sin nye klub. Foto: Nocerina 1910

Tænker ikke over det

Parma, Genoa, Atalanta, Varese, Virtus Lanciano, Novara, Juve Stabia, Nola, Cavese, FC Pompei og nu Nocerina 1910.

Man bliver næsten helt forpustet af at læse alle de italienske klubber op, men det rører ikke danskeren.

Du har jo spillet for ret mange italienske klubbber efterhånden. Er det noget, som du tænker over? Og hvordan bliver det at skrive en mere på cv’et?

– Nej, jeg tænker ikke det store over det. Jeg tænker mere over, at så længe man har lyst og stadig nyder det, så kan man ligeså godt fortsætte, så længe kroppen har det fint. Samtidig kan jeg blive tæt på, hvor jeg bor i Salerno. Jeg skal ikke ud og flytte rundt mere, siger Magnus Troest til Tipsbladet.

Danskeren står noteret for hele 335 kampe i Serie B.

Lige nu er Magnus Troest bosiddende i Syditalien med sin kone og to børn, og han har ikke tænkt sig at drage hjem til Danmark foreløbig.

I september havde Tipsbladet en længere snak med den tidligere FC Midtjylland-spiller om tiden i Italien. Læs mere her.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spændende transfermelding om Maxsø

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil