En træners fornemste opgave må være at vinde fodboldkampe – den disciplin mestrer Mike Tullberg som få andre.
Den 38-årige dansker er cheftræner for Borussia Dortmunds U19-hold, som han netop har rundet 100 kampe i spidsen for, og det er intet mindre end et vildt pointsnit, Mike Tullberg kan bryste sig af.
De første 100 kampe for Dortmund har kastet et pointsnit på 2,44 af sig. Tullberg har ført sit mandskab frem til sejre i 78 af de 100 kampe, mens det kun er blevet til 12 nederlag, siden han overtog styringen i 2020.
I denne sæson har Borussia Dortmunds U19-hold blot tabt en enkelt kamp, og det var til Bayer Leverkusen i pokalturneringen i et opgør, som måtte afgøres i straffesparkskonkurrence.
Jamie Bynoe-Gittens og Youssoufa Moukoko er bare to af de talenter, Mike Tullberg har været med til at udvikle i den tyske storklub.
Tidligere på året talte Tipsbladet med Lars Ricken, der er sportsdirektør i Borussia Dortmund, og han lagde ikke skjul på sin beundring for danskeren.
– Han har en masse værktøjer til at udvikle spillerne og få adgang til spillerne. Han har flere måder at komme ind på spillerne på – på den ene side kan han bevidst ignorere en spiller i et stykke tid for at få en reaktion, og på den anden side kan han gå lange ture med dem og have meget personlige samtaler, siger Lars Ricken og tilføjer:
– Han er ikke en træner, der kun bekymrer sig om fodbold og ignorerer alt andet. Han er konstant i kontakt med spillerne, deres forældre og deres agenter. Han har øre for alle.
– Det er også meget tydeligt, når man ser ham træne, at han kan være meget følelsesladet under kampe og under træning. Han kan tydeligt påpege fejl, men bagefter forklarer han det til spilleren på et faktuelt niveau. Og efter det går han arm-i-arm af banen med drengene og griner. Jeg tror, det er hans store styrke. Han er meget stærk følelsesmæssig og faktuel, sagde Ricken til Tipsbladet.
Mike Tullberg har kontrakt med Borussia Dortmund frem til 2026.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer