En træners fornemste opgave må være at vinde fodboldkampe – den disciplin mestrer Mike Tullberg som få andre.
Den 38-årige dansker er cheftræner for Borussia Dortmunds U19-hold, som han netop har rundet 100 kampe i spidsen for, og det er intet mindre end et vildt pointsnit, Mike Tullberg kan bryste sig af.
De første 100 kampe for Dortmund har kastet et pointsnit på 2,44 af sig. Tullberg har ført sit mandskab frem til sejre i 78 af de 100 kampe, mens det kun er blevet til 12 nederlag, siden han overtog styringen i 2020.
I denne sæson har Borussia Dortmunds U19-hold blot tabt en enkelt kamp, og det var til Bayer Leverkusen i pokalturneringen i et opgør, som måtte afgøres i straffesparkskonkurrence.
Jamie Bynoe-Gittens og Youssoufa Moukoko er bare to af de talenter, Mike Tullberg har været med til at udvikle i den tyske storklub.
Tidligere på året talte Tipsbladet med Lars Ricken, der er sportsdirektør i Borussia Dortmund, og han lagde ikke skjul på sin beundring for danskeren.
– Han har en masse værktøjer til at udvikle spillerne og få adgang til spillerne. Han har flere måder at komme ind på spillerne på – på den ene side kan han bevidst ignorere en spiller i et stykke tid for at få en reaktion, og på den anden side kan han gå lange ture med dem og have meget personlige samtaler, siger Lars Ricken og tilføjer:
– Han er ikke en træner, der kun bekymrer sig om fodbold og ignorerer alt andet. Han er konstant i kontakt med spillerne, deres forældre og deres agenter. Han har øre for alle.
– Det er også meget tydeligt, når man ser ham træne, at han kan være meget følelsesladet under kampe og under træning. Han kan tydeligt påpege fejl, men bagefter forklarer han det til spilleren på et faktuelt niveau. Og efter det går han arm-i-arm af banen med drengene og griner. Jeg tror, det er hans store styrke. Han er meget stærk følelsesmæssig og faktuel, sagde Ricken til Tipsbladet.
Mike Tullberg har kontrakt med Borussia Dortmund frem til 2026.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Michael Carrick bliver i Manchester United
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Færdig som cheftræner i Real Madrid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
Giver transferopdatering
TOPNYHED