100 kampe – dansk træner med vanvittigt pointsnit

Danske Mike Tullberg gør det fortrinligt i sin arbejde med Dortmunds største talenter.



En træners fornemste opgave må være at vinde fodboldkampe – den disciplin mestrer Mike Tullberg som få andre.

Den 38-årige dansker er cheftræner for Borussia Dortmunds U19-hold, som han netop har rundet 100 kampe i spidsen for, og det er intet mindre end et vildt pointsnit, Mike Tullberg kan bryste sig af.

De første 100 kampe for Dortmund har kastet et pointsnit på 2,44 af sig. Tullberg har ført sit mandskab frem til sejre i 78 af de 100 kampe, mens det kun er blevet til 12 nederlag, siden han overtog styringen i 2020.

I denne sæson har Borussia Dortmunds U19-hold blot tabt en enkelt kamp, og det var til Bayer Leverkusen i pokalturneringen i et opgør, som måtte afgøres i straffesparkskonkurrence.

Jamie Bynoe-Gittens og Youssoufa Moukoko er bare to af de talenter, Mike Tullberg har været med til at udvikle i den tyske storklub.

Tidligere på året talte Tipsbladet med Lars Ricken, der er sportsdirektør i Borussia Dortmund, og han lagde ikke skjul på sin beundring for danskeren.

– Han har en masse værktøjer til at udvikle spillerne og få adgang til spillerne. Han har flere måder at komme ind på spillerne på – på den ene side kan han bevidst ignorere en spiller i et stykke tid for at få en reaktion, og på den anden side kan han gå lange ture med dem og have meget personlige samtaler, siger Lars Ricken og tilføjer:

– Han er ikke en træner, der kun bekymrer sig om fodbold og ignorerer alt andet. Han er konstant i kontakt med spillerne, deres forældre og deres agenter. Han har øre for alle.

– Det er også meget tydeligt, når man ser ham træne, at han kan være meget følelsesladet under kampe og under træning. Han kan tydeligt påpege fejl, men bagefter forklarer han det til spilleren på et faktuelt niveau. Og efter det går han arm-i-arm af banen med drengene og griner. Jeg tror, det er hans store styrke. Han er meget stærk følelsesmæssig og faktuel, sagde Ricken til Tipsbladet.

Mike Tullberg har kontrakt med Borussia Dortmund frem til 2026. 



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Fælder dom over Højlund

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Et frygteligt scenarie

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Magisk aften for FC København-stjerne

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Henter dansker – får god pakke

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!