En træners fornemste opgave må være at vinde fodboldkampe – den disciplin mestrer Mike Tullberg som få andre.
Den 38-årige dansker er cheftræner for Borussia Dortmunds U19-hold, som han netop har rundet 100 kampe i spidsen for, og det er intet mindre end et vildt pointsnit, Mike Tullberg kan bryste sig af.
De første 100 kampe for Dortmund har kastet et pointsnit på 2,44 af sig. Tullberg har ført sit mandskab frem til sejre i 78 af de 100 kampe, mens det kun er blevet til 12 nederlag, siden han overtog styringen i 2020.
I denne sæson har Borussia Dortmunds U19-hold blot tabt en enkelt kamp, og det var til Bayer Leverkusen i pokalturneringen i et opgør, som måtte afgøres i straffesparkskonkurrence.
Jamie Bynoe-Gittens og Youssoufa Moukoko er bare to af de talenter, Mike Tullberg har været med til at udvikle i den tyske storklub.
Tidligere på året talte Tipsbladet med Lars Ricken, der er sportsdirektør i Borussia Dortmund, og han lagde ikke skjul på sin beundring for danskeren.
– Han har en masse værktøjer til at udvikle spillerne og få adgang til spillerne. Han har flere måder at komme ind på spillerne på – på den ene side kan han bevidst ignorere en spiller i et stykke tid for at få en reaktion, og på den anden side kan han gå lange ture med dem og have meget personlige samtaler, siger Lars Ricken og tilføjer:
– Han er ikke en træner, der kun bekymrer sig om fodbold og ignorerer alt andet. Han er konstant i kontakt med spillerne, deres forældre og deres agenter. Han har øre for alle.
– Det er også meget tydeligt, når man ser ham træne, at han kan være meget følelsesladet under kampe og under træning. Han kan tydeligt påpege fejl, men bagefter forklarer han det til spilleren på et faktuelt niveau. Og efter det går han arm-i-arm af banen med drengene og griner. Jeg tror, det er hans store styrke. Han er meget stærk følelsesmæssig og faktuel, sagde Ricken til Tipsbladet.
Mike Tullberg har kontrakt med Borussia Dortmund frem til 2026.
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE