100 kampe – dansk træner med vanvittigt pointsnit

Danske Mike Tullberg gør det fortrinligt i sin arbejde med Dortmunds største talenter.



En træners fornemste opgave må være at vinde fodboldkampe – den disciplin mestrer Mike Tullberg som få andre.

Den 38-årige dansker er cheftræner for Borussia Dortmunds U19-hold, som han netop har rundet 100 kampe i spidsen for, og det er intet mindre end et vildt pointsnit, Mike Tullberg kan bryste sig af.

De første 100 kampe for Dortmund har kastet et pointsnit på 2,44 af sig. Tullberg har ført sit mandskab frem til sejre i 78 af de 100 kampe, mens det kun er blevet til 12 nederlag, siden han overtog styringen i 2020.

I denne sæson har Borussia Dortmunds U19-hold blot tabt en enkelt kamp, og det var til Bayer Leverkusen i pokalturneringen i et opgør, som måtte afgøres i straffesparkskonkurrence.

Jamie Bynoe-Gittens og Youssoufa Moukoko er bare to af de talenter, Mike Tullberg har været med til at udvikle i den tyske storklub.

Tidligere på året talte Tipsbladet med Lars Ricken, der er sportsdirektør i Borussia Dortmund, og han lagde ikke skjul på sin beundring for danskeren.

– Han har en masse værktøjer til at udvikle spillerne og få adgang til spillerne. Han har flere måder at komme ind på spillerne på – på den ene side kan han bevidst ignorere en spiller i et stykke tid for at få en reaktion, og på den anden side kan han gå lange ture med dem og have meget personlige samtaler, siger Lars Ricken og tilføjer:

– Han er ikke en træner, der kun bekymrer sig om fodbold og ignorerer alt andet. Han er konstant i kontakt med spillerne, deres forældre og deres agenter. Han har øre for alle.

– Det er også meget tydeligt, når man ser ham træne, at han kan være meget følelsesladet under kampe og under træning. Han kan tydeligt påpege fejl, men bagefter forklarer han det til spilleren på et faktuelt niveau. Og efter det går han arm-i-arm af banen med drengene og griner. Jeg tror, det er hans store styrke. Han er meget stærk følelsesmæssig og faktuel, sagde Ricken til Tipsbladet.

Mike Tullberg har kontrakt med Borussia Dortmund frem til 2026. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle