11-årig udsat for grov racisme i ungdomskamp: Neymar sender rørende hilsen

Den bare 11-årige brasilianer Luiz Eduardo Bertoldo Santiago måtte lægge ører til lidt af hvert fra modstanderens træner i en ungdomskamp. Nu får han en hilsen fra den brasilianske verdensstjerne Neymar.



Når man er 11 år og spiller fodbold, burde det handle om at have det sjovt og udvikle sig. Trænerne og forældrenes tilråb skal være opmuntrende og ikke nedladende.

Det sidste kunne træneren for et ungdomshold fra brasilianske Set Esportes ikke helt leve op til, da hans hold mødte Academia Uberlandia, hvor den 11-årige Luiz Eduardo Bertoldo Santiago spiller, i den store brasilianske ungdomsturnering Caldas Cup.

Den 11-årige dreng måtte lægge ører til sætninger, som; “Luk den sorte dreng ned” og “Jagt den sorte dreng”.

Det skriver det spanske medie AS på baggrund af nedenstående Instagram-opslag fra drengens klub.

Selvom hans hold vandt kampen, så brød knægten i gråd, da han forlod banen. Bekymret over situationen spurgte hans egne og nogle af de andre forældre ham, hvad der var sket, og i tårer fortale Luiz Eduardo, at modstanderens træner havde råbt racistiske bemærkninger efter ham.

Episoden vækker minder tilbage til Champions League-kampen mellem Paris Saint-Germain og Istanbul Basaksehir, hvor fjerdedommeren omtalte Basaksehirs assistenttræner, Pierre Webo, som “ham den sorte”. Det fik efterfølgende spillerne på begge mandskaber til at forlade banen, og kampen blev først genoptaget dagen efter og fjerdedommeren udskiftet.

Paris Saint-Germain-stjernen Neymar var hurtig til at sende en videohilsen til Luiz Eduardo Bertoldo Santiago, da han hørte om episoden.

Den brasilianske fodboldstjerne opmuntrede den unge dreng til ikke at opgive hans drøm om at blive fodboldspiller.

– Jeg har læst, at du har været igennem en svær situation. Desværre oplever vi alle sådan noget, som ikke hører til noget sted i dag. Jeg vil gerne give dig styrke, jeg håber ikke, du opgiver det, du elsker at lave, som er at spille fodbold.

– Vis mod, brug det i din træning, dedikation, elsk det du gør og dine forældre og alle andre, ligegyldig farve eller race. Jeg sender dig kys, fokuser på gud og succes. Jeg er med dig. Kram.

Luiz Eduardos klub Academia Uberlandia oplyser i Instagram-opslaget, at de har anmeldt sagen til politiet, og at de forventer, at organisationen bag fodboldsturneringen tager afstand fra de rascistiske bemærkninger.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Tullberg tror på overraskelsen

Fem bud på David Nielsens afløser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Sænker prisen mod Midtjylland

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?