26 potentielle danske landsholdsspillere

DBU har netop udtaget 26 unge fodboldtalenter, der kan være fremtidens landsholdsspillere. For at få fat på de allerstørste talenter i dansk fodbold er tre ikke-danske statsborgere desuden udtaget i DBU-regi.



D



De 26 navne på den netop offentliggjorte liste over såkaldte ‘ikke ITU-spillere’ vidner om bredden af unge talenter i dansk fodbold. De unge fodboldspillere kommer fra 15 større og mindre klubber rundt om i Danmark, og er alle fodboldtalenter som har et landsholdspotentiale, som man i DBU-regi gerne vil se nærmere på.

“De er alle potentielle landsholdsspillere, og de største talenter indenfor deres årgange. De spillere, som er udtaget denne gang, er for de flestes vedkommende kendte ansigter, som vi har fulgt gennem de tre træningssamlinger, vi har haft i år,” siger U/16-og U/17-landsholdstræner, Hans Brun Larsen.

DBU forsøger altid at favne så bredt som muligt, når det gælder talentudviklingen i dansk fodbold.

Tre af spillerne har Hans Brun Larsen således udtaget til trods for, at de endnu ikke er danske statsborgere.

“Jeg er rigtig glad for, at vi nu har økonomisk mulighed for at kunne samle alle de talenter, som vi i øjeblikket vurderer kan komme langt i deres fodboldudvikling. Det er rigtig godt for dansk talentudvikling. Alle tre spillere er dygtige fodboldspillere og er udtaget, fordi vi kan se et perspektiv i dem i landsholdssammenhæng, når situationen om deres statsborgerskab er afklaret,” lyder det fra Hans Brun Larsen.

Habib Khan Mohammed og Winston Wiremu Reid kommer fra FC Midtjylland, mens Mustafa Ahmed Hassan er angriber i Brøndby IF.

“Både Habib Mohammed og Mustafa Ahmed Hassan er målfarlige angribere, der begge i en ung alder har været markante i deres spil i Juniorligaen, og som vi forventer også vil være det i den kommende sæson. Winston Reid er en stor og stærk forsvarsspiller, der allerede har haft debut på FC Midtjyllands SAS Liga-hold i en Royal League kamp,” siger han.

Alle tre er meget talentfulde spillere, som Hans Brun Larsen i længere tid har holdt øje med.

D

J

P

Sebastian Olsen, Næstved IF

E

K

M

Nicklas Granzow Jørgensen, KB

R

S

W

Anders K. Jacobsen, Næsby Boldklub

Christian Møller Uth, Slagelse B&I

H

J

J

K

Martin A. Svensson, Nykøbing FA

Niclas Tüchsen Jensen, Køge BK

Z

C

H

Jesper Villadsen, Næstved IF

K

Mustafa Ahmed Hassan, Brøndby IF

T

T

J







LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Silkeborg IF – Randers FC

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Tottenham henter forløsende sejr

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen