26 potentielle danske landsholdsspillere

DBU har netop udtaget 26 unge fodboldtalenter, der kan være fremtidens landsholdsspillere. For at få fat på de allerstørste talenter i dansk fodbold er tre ikke-danske statsborgere desuden udtaget i DBU-regi.



D



De 26 navne på den netop offentliggjorte liste over såkaldte ‘ikke ITU-spillere’ vidner om bredden af unge talenter i dansk fodbold. De unge fodboldspillere kommer fra 15 større og mindre klubber rundt om i Danmark, og er alle fodboldtalenter som har et landsholdspotentiale, som man i DBU-regi gerne vil se nærmere på.

“De er alle potentielle landsholdsspillere, og de største talenter indenfor deres årgange. De spillere, som er udtaget denne gang, er for de flestes vedkommende kendte ansigter, som vi har fulgt gennem de tre træningssamlinger, vi har haft i år,” siger U/16-og U/17-landsholdstræner, Hans Brun Larsen.

DBU forsøger altid at favne så bredt som muligt, når det gælder talentudviklingen i dansk fodbold.

Tre af spillerne har Hans Brun Larsen således udtaget til trods for, at de endnu ikke er danske statsborgere.

“Jeg er rigtig glad for, at vi nu har økonomisk mulighed for at kunne samle alle de talenter, som vi i øjeblikket vurderer kan komme langt i deres fodboldudvikling. Det er rigtig godt for dansk talentudvikling. Alle tre spillere er dygtige fodboldspillere og er udtaget, fordi vi kan se et perspektiv i dem i landsholdssammenhæng, når situationen om deres statsborgerskab er afklaret,” lyder det fra Hans Brun Larsen.

Habib Khan Mohammed og Winston Wiremu Reid kommer fra FC Midtjylland, mens Mustafa Ahmed Hassan er angriber i Brøndby IF.

“Både Habib Mohammed og Mustafa Ahmed Hassan er målfarlige angribere, der begge i en ung alder har været markante i deres spil i Juniorligaen, og som vi forventer også vil være det i den kommende sæson. Winston Reid er en stor og stærk forsvarsspiller, der allerede har haft debut på FC Midtjyllands SAS Liga-hold i en Royal League kamp,” siger han.

Alle tre er meget talentfulde spillere, som Hans Brun Larsen i længere tid har holdt øje med.

D

J

P

Sebastian Olsen, Næstved IF

E

K

M

Nicklas Granzow Jørgensen, KB

R

S

W

Anders K. Jacobsen, Næsby Boldklub

Christian Møller Uth, Slagelse B&I

H

J

J

K

Martin A. Svensson, Nykøbing FA

Niclas Tüchsen Jensen, Køge BK

Z

C

H

Jesper Villadsen, Næstved IF

K

Mustafa Ahmed Hassan, Brøndby IF

T

T

J







LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Kroatien – Ghana

Panama – England

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Chok: Uruguay færdige ved VM

FC København-boss i fremskredne forhandlinger