7-6 i pokaldrama: “Det var en vanvittig kamp!”

Der var smæk for skillingen, da Ringsted IF tirsdag mødte Nykøbing FC i pokalturneringen i en vanvittig kamp, der endte 7-6 til hjemmeholdet.



Imens flere danske fodboldfans formentlig faldt i søvn under Malmö FF – FC København, var der anderledes gang i den andetsteds.

Publikum i Ringsted fik nemlig det, der allerede er en kandidat til årets pokalkamp, da hjemmeholdet mod Nykøbing FC spillede 7-6 efter forlænget spilletid.

– Det var en vanvittig kamp, jeg tror ikke engang, da jeg selv spillede, at jeg har prøvet noget lignende. Det var en rigtig pokalkamp, når turneringen lever, og alt skal sættes på ét bræt, fortæller Ringsted IFs cheftræner, Ronnie Bendtsen, til Tipsbladet dagen derpå.

Opgøret forholdt sig relativt roligt i første halvleg, hvor kampen blev fløjtet til pause med stillingen 1-1.

Derfra stak det fuldstændig af med intet mindre end otte scoringer i løbet af anden halvleg.

– Kampen startede stille og roligt ud med to hold, der ville se hinanden an. Vi kommer fra en sæson, hvor vi havde det bedste forsvar – at vi så skal lukke så mange mål ind, det er fuldstændig vanvittigt.

– De scorer så også tre-fire af dem på dødbolde, og vi laver også nogle selvmål, så der går panik i det hele – som en rigtig pokalkamp.

“Hold kæft, en idiot”

Særligt i kampens slutfase brændte det på, da Ringsted havde en forventning om, at nu var kampen lukket, og Nykøbing var i sækken.

– Det var en vild rutsjebanetur. Vi sidder egentlig godt på anden halvleg og kommer på 5-3. Der siger jeg i minut 88 for sjov til en spiller, der har været småskadet, og som jeg skal skifte ind “Hvad nu hvis vi går i forlænget – kan du holde til det?” Så grinede han af mig og tænkte: “Hold kæft, en idiot.”

– Så får de frispark, hvor de tonser den ind i feltet helt oppe fra midten af. Klumpspil fører til mål, så får de en dødbold mere med klumpspil og scorer igen. Det var sådan, at jeg næsten råbte til drengene, at de ikke måtte lave frispark på midten af banen – det var helt åndssvagt, fortæller cheftræneren.

I den forlængede spilletid spillede Ringsted sig tilbage i førersædet med to hurtige mål, men endnu en gang kom Nykøbing tilbage i opgøret med en scoring til 7-6 – selvfølgelig efter en dødbold.

Derfra var der ren panik og nervøsitet i spillet hos hjemmeholdet, der var tæt på at sætte det hele over styr til sidst.

– De smider målmanden og det hele frem til sidst og er tæt på at udligne til 7-7. Vi har også vores, men der er nogle løse bolde i vores felt, som vi næsten forventede ville gå ind – men det var en fed kamp. Gutterne kommer til at huske den længe.

Ringsted er dermed videre til næste runde, hvor de håber at møde så stærk en modstander som overhovedet muligt.

Foto: Carsten Fischer, Ringsted IF.





LIVE

LIVE: Brøndby-fans med opfordring

FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Morten Bruun med dyster spådom

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Håber på FC København-exit

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Benhård Brian Riemer-melding

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

I svime over Morten Hjulmand



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nu forklarer Noah Nartey

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Liverpool vender dobbeltopgøret

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

– Ikke for debutanter!

Stjerner rammer eksklusiv klub

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel