AaB-anfører græd i pokalfinalen: Det var mit værste mareridt, der skete

Lucas Andersen var knust over at blive skadet i pokalfinalen. Han kunne ikke selv har tænkt sig til en værre oplevelse.



Det var de færreste – hvis nogen – der havde glædet sig lige så meget til pokalfinalen som Lucas Andersen. En sejr ville betyde mere end mesterskaberne med Ajax, sagde han, og anføreren håbede så inderligt, at han fik lov til at løfte pokalen på vegne af sin barndomsklub.

Desto mere knust var han, da han måtte lade sig udskifte mod slutningen af første halvleg. Han havde netop lavet en hælaflevering til Patrick Olsen, da en skade i baglåret brød op igen.

Dermed måtte Andersen se resten af kampen fra sidelinjen ude af stand til at hjælpe sine holdkammerater til den sejr, han havde håbet så meget på. 

Læs også:Anfører brækkede håndleddet i sin seneste AaB-finale: Kan tydeligt huske det

– Det betyder utrolig meget. Det at have muligheden for at vinde en titel med AaB, det at have muligheden for at gøre det med de her drenge, alle de ting sammenlagt – og at jeg så måtte gå ud i første halvleg med noget, som jeg har døjet med inden for de seneste tre måneder, det siger sig selv: Det suger al energi og glæde fuldstændig ud. Det gjorde jo ondt at se resten af kampen udefra, fordi man ikke har mulighed for at hjælpe til, siger Lucas Andersen til tipsbladet.dk.

Hvad værre var: Netop som han lå på græsset og tog sig til låret, kom SønderjyskE foran.

– Jeg får et riv i baglåret på den hælaflevering, jeg laver til Olsen herovre i venstre side. Bliver skadet, ligger ned, ser ikke, hvad der sker, men kan bare høre, at SønderjyskE scorer. Det var en kniv i hjertet. Resten af forløbet var præcis det samme, fortæller han.

Læs også:Ærlig og skuffet AaB-profil: Fortjent SønderjyskE vinder

Lucas Andersen fik altså sit hjerte knust to gange på få sekunder. Selv hvis han forsøgte, kunne han ikke have fundet på et dårligere udfald af finalen.

– Jeg kunne ikke have skrevet det værre. Hvis jeg skulle have skrevet mit værste mareridt, så var det det, der skete i dag. 100 procent, siger Andersen.

SønderjyskE scorede yderligere ét mål i anden halvleg og vandt kampen 2-0. Lucas Andersen har endnu sin første titel med AaB til gode.

Læs også:Tidligere AaB’er sikrer Sønderjyske-triumf i pokaldrama
Læs også:Bedst og værst: Genstridige fans stjal billedet i SønderjyskE’s pokaltriumf
Læs også:Ærgerlig AaB-træner: Som at tage hjem fra en fest uden at score




‘Det var verdens undergang’




LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Frank: De vinder VM

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

England – Argentina

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen