Åben for FC Midtjylland-comeback

Pontus Texel nyder tilværelsen i portugisiske Mafra, men han er ikke afvisende over for at komme tilbage til FC Midtjylland en dag.



Fodbold i sydens sol.

Det lyder nu ganske lækkert, og det er netop det, som danske Pontus Texel udlever lige nu.

Han er nemlig en del af portugisiske Mafra, som han kom til i sommeren 2023.

– Jeg kan huske, da jeg kom for halvandet år siden, var det en stor omvæltning. Selvfølgelig er det en del varmere, og så er der også sproget. Dengang foregik al træningen på portugisisk, og det skulle jeg også vænne mig til.

– Man skulle også vænne sig til at spille seniorfodbold. Heldigvis var vi en del drenge, der tog derned, og vi har hinanden, så vi har kunnet hjælpe hinanden med at falde godt til. Det er meget spændende, og det har været sindssygt lærerigt, fortæller Pontus Texel i et interview med Tipsbladet.

Hvordan er det at bo dernede?

– Man kan ikke klage over det. Vi startede med at bo på en gang, hvor vi alle havde eget værelse samt bad og toilet. Nu er mig og Jonathan Lind flyttet i en lejlighed ti minutter væk fra Mafra med udsigt ud til havet, så det er rigtig dejligt. Det er en lækker by.

Jeg har ikke noget dårligt at sige om FC Midtjylland, så selvfølgelig kunne det være spændende, hvis det skulle ske en dag.

Pontus Texel, Mafra-spiller

På fodboldbanen har den unge forsvarer dog kæmpet lidt med tingene, da han ikke har spillet en fuld kamp i to måneder. Derudover er Mafra næstsidst i den næstebedste portugisiske række.

– Det går lidt svingende, synes jeg. For halvanden måned siden fik jeg noget med mit baglår, så jeg har været ude. Det har været lidt svært.

Danskeren har kontrakt med Mafra til sommeren 2029, men ambitionerne er store for fremtiden.

– Lige nu har jeg fokus på at komme tilbage fra min skade, så jeg kan begynde at træne med og hjælpe holdet, så mandskabet kan blive i ligaen.

– Ellers er jeg rigtig glad for at være her, og jeg vil hjælpe med så meget som muligt. Men selvfølgelig har jeg store ambitioner og drømme om at tage det næste skridt. Hvad det skal være, ved jeg ikke endnu. Selvfølgelig har jeg ambitioner og drømme om at tage næste skridt en dag.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: FCM

Fantastisk tid i FC Midtjylland

20-årige Texel nåede at være en del af FC Midtjylland i fire år, hvor det blev til to førsteholdskampe. Oplevelsen i FCM ser han tilbage på med stor glæde, og et comeback i fremtiden kan godt lokke danskeren.

– Det var en fantastisk tid. Man kan ikke snakke dårligt om noget som helst der. Der er så dygtige trænere, og hele setuppet passede så fint til mig. Jeg har lært sindssygt meget, og jeg har fået venner for livet. Det var nogle virkelig lærerige år, og jeg fik lagt på. Jeg er sindssygt taknemmelig for min tid i FC Midtjylland. Det har hjulpet mig rigtig meget som fodboldspiller og menneske.

Vil du være interesseret i at komme tilbage til FC Midtjylland en dag?

– Jeg havde det sindssygt godt i FC Midtjylland, og hvis det en dag skulle komme på tale, så kender man jo klubben og menneskerne. Det ville være sindssygt lækkert. Jeg har ikke noget dårligt at sige om klubben, så selvfølgelig kunne det være spændende, hvis det skulle ske en dag, men mit fokus er i Mafra lige nu.

Har der været snak om, at du skulle tilbage til FC Midtjylland i forbindelse med skiftet til Mafra?

– Der var faktisk ikke noget med, at jeg skulle tilbage. Jeg tog til Mafra med planen om at være Mafra-spiller. Det var lysten til at prøve en anden kultur i et andet land, så jeg kunne lære en masse. Jeg var Mafra-spiller, da jeg tog derned og er det stadig.

Hvordan oplever du Mafras samarbejde med FC Midtjylland?

– Vi hører fra FC Midtjylland, og vi har fået lavet en ny bane hernede. Det fungerer rigtig godt med samarbejdet. Jeg tror, at de investerer rigtig meget i Mafra, så de gør det rigtig godt i forhold til samarbejdet, afslutter Texel til Tipsbladet.

Texel har flere danske holdkammerater i klubben i form af Jonathan Lind og Andreas Nibe. Derudover er Per Rud General Manager i den portugisiske klub.

I denne sæson er det blevet til et mål og et oplæg i 12 kampe for Mafra i ligaen.





Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø



Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale



FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’