132 landskampe taler for sig selv.
Simon Kjær har mandag indstillet en glorværdig karriere, og han får rosende ord med på vejen af den tidligere landstræner Åge Hareide for sit bidrag på – men i høj grad også uden for banen.
Nordmanden gjorde kort efter sin tiltræden Kjær til kaptajn i 2016, da Daniel Agger takkede af på nationalmandskabet.
– Han var en utrolig god anfører for holdet og havde fine relationer til samtlige spillere. Han var også en glimrende samtalepartner for mig og de andre i trænerstaben.
– Vi sparrede en del med ham og fandt frem til fornuftige løsninger på, hvordan vi skulle angribe kampene. For mig var han den naturlige anfører, og han blev kun bedre og bedre i den rolle, fordi han tog et så enormt stort ansvar for holdet, siger Hareide.
Nordmanden diskuterede med assistent og tidligere landsholdsanfører Jon Dahl Tomasson, hvem der skulle afløse Agger som kaptajn.
Christian Eriksen og Kasper Schmeichel blev overvejet, inden valget på den daværende Fenerbahce-spiller.
Alle tre blev ledere på holdet, men Kjær fik bindet på grund af sin position på banen og sine store menneskelige egenskaber.
– Han blev på mange måder min forlængede arm på holdet, og det var interessant at se, hvordan han tog det til sig.
– Jeg tænker specielt på VM i 2018, hvor Knudsen fik en datter, og Simon og de andre sendte ham hjem til Esbjerg med privatfly. Det var fantastisk, siger Hareide med henvisning til Jonas Knudsen, der var på lynvisit derhjemme mellem første og anden gruppekamp i Rusland.
I offentligheden blev billedet af Simon Kjær i nogen grad præget af konflikten med DBU om kommercielle rettigheder i 2018, hvilket blandt andet sendte et vikarlandshold bestående af amatører på banen til en testkamp i Slovakiet.
Kjær blev for nogen billedet udadtil på en flok griske spillere. Internt var holdningen en noget anden.
– Han drog omsorg for alle i både truppen og staben. Han værnede virkelig om holdet og var meget opmærksom på, om der var noget galt. Han er en utrolig fin person på alle måder, siger Hareide.
Nordmanden, der stod i spidsen for Danmark fra 2016 til 2020, overtog på banen en “hurtig og klog” central forsvarsspiller, da han tiltrådte i jobbet.
– Det var meget betryggende for vores defensiv, at han havde netop de egenskaber, efter at Daniel Agger var stoppet. Og han blev kun bedre og bedre med årene, som forsvarsspillere ofte gør.
Nordmanden fremhæver udekampen mod Schweiz i EM-kvalifikationen i 2019 som et højdepunkt for lederen Kjær.
– Vi var bagud 0-1 ved pausen, og det blev 0-3 i løbet af anden halvleg. Men Simon bevarede roen og blev aldrig hysterisk, og det var meget vigtigt, siger Hareide om den vilde 3-3-kamp, hvor Danmark scorede tre gange fra det 84. minut og frem.
Kjær var forbi ni forskellige klubber i sin karriere, og for Hareide toppede den i AC Milan, hvor Kjær nåede 121 kampe og vandt karrierens eneste mesterskab.
– Det viser meget om Simons kvaliteter, at han spillede så meget i AC Milan, når man ved, hvor højt de rangerer forsvarsspillet.
– Jeg er generelt imponeret af hans karriere. Især når man tænker på, hvor plaget af rygproblemer han var i en stor del af karrieren. Det er utroligt flot, hvad han har opnået.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
Afviser mesterskabssnak
Bayern slår rekord i ny storsejr
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’