132 landskampe taler for sig selv.
Simon Kjær har mandag indstillet en glorværdig karriere, og han får rosende ord med på vejen af den tidligere landstræner Åge Hareide for sit bidrag på – men i høj grad også uden for banen.
Nordmanden gjorde kort efter sin tiltræden Kjær til kaptajn i 2016, da Daniel Agger takkede af på nationalmandskabet.
– Han var en utrolig god anfører for holdet og havde fine relationer til samtlige spillere. Han var også en glimrende samtalepartner for mig og de andre i trænerstaben.
– Vi sparrede en del med ham og fandt frem til fornuftige løsninger på, hvordan vi skulle angribe kampene. For mig var han den naturlige anfører, og han blev kun bedre og bedre i den rolle, fordi han tog et så enormt stort ansvar for holdet, siger Hareide.
Nordmanden diskuterede med assistent og tidligere landsholdsanfører Jon Dahl Tomasson, hvem der skulle afløse Agger som kaptajn.
Christian Eriksen og Kasper Schmeichel blev overvejet, inden valget på den daværende Fenerbahce-spiller.
Alle tre blev ledere på holdet, men Kjær fik bindet på grund af sin position på banen og sine store menneskelige egenskaber.
– Han blev på mange måder min forlængede arm på holdet, og det var interessant at se, hvordan han tog det til sig.
– Jeg tænker specielt på VM i 2018, hvor Knudsen fik en datter, og Simon og de andre sendte ham hjem til Esbjerg med privatfly. Det var fantastisk, siger Hareide med henvisning til Jonas Knudsen, der var på lynvisit derhjemme mellem første og anden gruppekamp i Rusland.
I offentligheden blev billedet af Simon Kjær i nogen grad præget af konflikten med DBU om kommercielle rettigheder i 2018, hvilket blandt andet sendte et vikarlandshold bestående af amatører på banen til en testkamp i Slovakiet.
Kjær blev for nogen billedet udadtil på en flok griske spillere. Internt var holdningen en noget anden.
– Han drog omsorg for alle i både truppen og staben. Han værnede virkelig om holdet og var meget opmærksom på, om der var noget galt. Han er en utrolig fin person på alle måder, siger Hareide.
Nordmanden, der stod i spidsen for Danmark fra 2016 til 2020, overtog på banen en “hurtig og klog” central forsvarsspiller, da han tiltrådte i jobbet.
– Det var meget betryggende for vores defensiv, at han havde netop de egenskaber, efter at Daniel Agger var stoppet. Og han blev kun bedre og bedre med årene, som forsvarsspillere ofte gør.
Nordmanden fremhæver udekampen mod Schweiz i EM-kvalifikationen i 2019 som et højdepunkt for lederen Kjær.
– Vi var bagud 0-1 ved pausen, og det blev 0-3 i løbet af anden halvleg. Men Simon bevarede roen og blev aldrig hysterisk, og det var meget vigtigt, siger Hareide om den vilde 3-3-kamp, hvor Danmark scorede tre gange fra det 84. minut og frem.
Kjær var forbi ni forskellige klubber i sin karriere, og for Hareide toppede den i AC Milan, hvor Kjær nåede 121 kampe og vandt karrierens eneste mesterskab.
– Det viser meget om Simons kvaliteter, at han spillede så meget i AC Milan, når man ved, hvor højt de rangerer forsvarsspillet.
– Jeg er generelt imponeret af hans karriere. Især når man tænker på, hvor plaget af rygproblemer han var i en stor del af karrieren. Det er utroligt flot, hvad han har opnået.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
AGF – OB
HELT VILDT
‘De går amok!’
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER