Aarhus Fremad-direktør er træt af Nigeria-jokes

Hold den slags på værtshuset, lyder det fra ham.



Aarhus Fremad går en spændende tid i møde, efter at 2. divisionsklubben tirsdag eftermiddag meldte, at nigerianske Shola Akinlade havde købt 55 procent af klubben. 

Der gik dog ikke lang tid, før diverse jokes blev sendt afsted i diverse kommentarspor online. Mange af dem omhandlede såkaldte "Nigeria-breve", hvor man eksempelvis modtager en e-mail fra sin rige onkel i Nigeria.

Her er rådet: Åbn dem aldrig og tryk for guds skyld aldrig på linket, hvor du skal udfylde dine kontooplysninger! 

De forskellige jokes har Aarhus Fremad-direktøren Lars Kruse også lagt mærke til, og han er træt af det. Det siger han til Århus Stiftstidende.

– Shola skal ikke sættes i bås med nogle af sine landsmænd, selvom jeg da godt kan se, at joken ligger lige til højrebenet. Men netop derfor er du heller ikke et humoristisk unikum, når du kan finde på en joke i den dur. Hold den slags nede på værtshuset, forklarer han til avisen.

Han siger endvidere, at det er lidt en skør måde at byde udenlandske investorer velkommen i Danmark på, og at han selv ville være træt af, hvis han skulle høre på Muhammed-tegninger konstant, hvis han rejste til Mellemøsten for at arbejde.

Forklaringen kan ifølge Kruse skyldes, at der i Danmark ikke ligefrem er udpræget succes med udenlandske ejerskaber, hvilket Jammerbugt, Sønderjyske og Esbjerg er de skrækkeligste eksempler på.

Shola Akinlade talte tirsdag med pressen efter offentliggørelsen, og her sagde han, at han er inspireret af projekterne i FC Midtjylland og FC Nordsjælland. Læs mere om det her.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool