Aarhus Fremad går en spændende tid i møde, efter at 2. divisionsklubben tirsdag eftermiddag meldte, at nigerianske Shola Akinlade havde købt 55 procent af klubben.
Der gik dog ikke lang tid, før diverse jokes blev sendt afsted i diverse kommentarspor online. Mange af dem omhandlede såkaldte "Nigeria-breve", hvor man eksempelvis modtager en e-mail fra sin rige onkel i Nigeria.
Her er rådet: Åbn dem aldrig og tryk for guds skyld aldrig på linket, hvor du skal udfylde dine kontooplysninger!
De forskellige jokes har Aarhus Fremad-direktøren Lars Kruse også lagt mærke til, og han er træt af det. Det siger han til Århus Stiftstidende.
– Shola skal ikke sættes i bås med nogle af sine landsmænd, selvom jeg da godt kan se, at joken ligger lige til højrebenet. Men netop derfor er du heller ikke et humoristisk unikum, når du kan finde på en joke i den dur. Hold den slags nede på værtshuset, forklarer han til avisen.
Han siger endvidere, at det er lidt en skør måde at byde udenlandske investorer velkommen i Danmark på, og at han selv ville være træt af, hvis han skulle høre på Muhammed-tegninger konstant, hvis han rejste til Mellemøsten for at arbejde.
Forklaringen kan ifølge Kruse skyldes, at der i Danmark ikke ligefrem er udpræget succes med udenlandske ejerskaber, hvilket Jammerbugt, Sønderjyske og Esbjerg er de skrækkeligste eksempler på.
Shola Akinlade talte tirsdag med pressen efter offentliggørelsen, og her sagde han, at han er inspireret af projekterne i FC Midtjylland og FC Nordsjælland. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
Vejle dummer sig i premieren mod AB
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
INTERVIEW