Aarhus Fremad-direktør er træt af Nigeria-jokes

Hold den slags på værtshuset, lyder det fra ham.



Aarhus Fremad går en spændende tid i møde, efter at 2. divisionsklubben tirsdag eftermiddag meldte, at nigerianske Shola Akinlade havde købt 55 procent af klubben. 

Der gik dog ikke lang tid, før diverse jokes blev sendt afsted i diverse kommentarspor online. Mange af dem omhandlede såkaldte "Nigeria-breve", hvor man eksempelvis modtager en e-mail fra sin rige onkel i Nigeria.

Her er rådet: Åbn dem aldrig og tryk for guds skyld aldrig på linket, hvor du skal udfylde dine kontooplysninger! 

De forskellige jokes har Aarhus Fremad-direktøren Lars Kruse også lagt mærke til, og han er træt af det. Det siger han til Århus Stiftstidende.

– Shola skal ikke sættes i bås med nogle af sine landsmænd, selvom jeg da godt kan se, at joken ligger lige til højrebenet. Men netop derfor er du heller ikke et humoristisk unikum, når du kan finde på en joke i den dur. Hold den slags nede på værtshuset, forklarer han til avisen.

Han siger endvidere, at det er lidt en skør måde at byde udenlandske investorer velkommen i Danmark på, og at han selv ville være træt af, hvis han skulle høre på Muhammed-tegninger konstant, hvis han rejste til Mellemøsten for at arbejde.

Forklaringen kan ifølge Kruse skyldes, at der i Danmark ikke ligefrem er udpræget succes med udenlandske ejerskaber, hvilket Jammerbugt, Sønderjyske og Esbjerg er de skrækkeligste eksempler på.

Shola Akinlade talte tirsdag med pressen efter offentliggørelsen, og her sagde han, at han er inspireret af projekterne i FC Midtjylland og FC Nordsjælland. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til storklub?

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-profil med hattrick i målfest

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Markant ændring i Silkeborg

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’