Danske klubber har inspireret nigeriansk investor

Den nye klubejer i Danmark er blevet inspireret af projekterne i FC Midtjylland og FC Nordsjælland. Det fortæller han på et pressemøde.



Tirsdag kom det frem, at 2. divisionsklubben Aarhus Fremad er kommet på udenlandske hænder. 

Klubben fra Jylland er nemlig blevet opkøbt det amerikanske selskab Decimal Sport, som er ejet af den nigerianske IT-iværksætter Shola Akinlade. 

Helt konkret har Shola Akinlade erhvervet sig 55 procent af Aarhus Fremad. Det betyder, at 2. divisionsklubben blandt andet skal arbejde tæt sammen med Sporting Lagos fra Nigeria. 

Det nye projekt i Aarhus Fremad er inspireret af to Superliga-klubber, som har haft succes med at hente spillere fra Afrika. 

Sådan lød det fra Shola Akinlade, da Tipsbladet spurgte ham indtil det på et pressemøde tirsdag eftermiddag. 

– Jeg er blevet inspireret af FC Midtjylland. Og hvis du kigger på Right to Dream og FC Nordsjælland, er det sammen med FC Midtjylland gode projekter, var ordene fra den nye klubejer, inden han fortsatte: 

– Det er også længerevarende projekter, som jeg har kendt til de seneste tre, fire eller fem år. Jeg synes, det er gode projekter. Projekter er forskellige, og vores adskiller sig fra de andre ved, at vi har et hold, der spiller i den bedste række i Nigeria. Vi har en ambition om at blive det bedste hold i Afrika og spille med i den afrikanske udgave af Champions League. 

– Vi har store ambitioner omkring holdet, og det kræver meget hjælp fra holdet i Danmark, hvis vi skal opnå dem. 

Dialogen mellem Aarhus Fremad og Shola Akinlade begyndte i slutningen af 2022. Og siden da har investoren fulgt nøje med i holdets kampe. 

– Jeg har fulgt fodbold på det højeste niveau som eksempelvis VM længe. Siden vi begyndte at tale sammen, har jeg streamet kampene fra 2. division og set dem. 

– Det er noget, jeg har fulgt med i på det seneste. Når det kommer til Danmark, så jeg alle kampene ved VM i Qatar. 

Shola Akinlade fortæller videre på pressemødet, at han har en klar ambition om at gøre Aarhus Fremad til et af Danmarks bedste fodboldhold. 

Og han er parat til at smide endnu flere penge i projektet, hvis det er, hvad det kræver. 

Afsluttende afslører den nye klubejer, at hans penge kunne være havnet et andet sted end i Aarhus Fremad. 

– Ja, vi har talt med et par andre klubber i Danmark, men vi fandt projektet i Aarhus Fremad meget interessant. Men jeg kan ikke sige, hvem vi har talt med. 

Shola Akinlade vil være til stede, når Aarhus Fremad møder Roskilde på hjemmebane den 10. april. 

Du kan læse hele nyhedshistorien omkring opkøbet af de 55 procent lige HER



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

En kæmpe sejr

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Set i København – de leder efter ny sportschef

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Opløftende melding for ‘AC’

I dialog med Brøndby

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil