HELSINGØR (Tipsbladet): For tredje gang på to måneder er landsholdet i denne uge samlet på Hotel Marienlyst, og denne gang venter de to sidste og afgørende kampe i VM-kvalifikationen, hvor Danmark møder Belarus hjemme og Skotland ude.
Efter at have døjet med en omgang sygdom er Andreas Christensen heldigvis blevet klar til de ekstremt vigtige opgør, og denne gang kan FC Barcelona-stjernen se frem til at spille på sin foretrukne position i midterforsvaret efter at have vikarieret som højre back i oktober-kampene, da Rasmus Nissen Kristensen er blevet sin skade kvit.
– Det er godt, at han er klar igen, men det var nu meget sjovt at spille højre back, bare for at prøve noget nyt. Men det er rart at have ham tilbage, for han er også vigtig for holdet. Og hvis jeg så kan komme tilbage på min egen position, det er jo det, jeg helst vil, lyder det med et smil fra Andreas Christensen i et interview med Tipsbladet.
Siden landskampene i oktober har ‘AC’ blot spillet i alt 31 minutter for Barcelona. Efter at have siddet ude i fire kampe fik han comeback i søndagens 4-2-sejr over Celta Vigo.
– Det var ikke en skade. Jeg var lidt syg for to uger siden, og jeg var lidt hårdt ramt. Sådan vil det altid være, når man er syg. Så det tog lidt længere tid at restituere, og jeg havde brug for at bygge kroppen op igen. Så det valgte vi at gøre på den lidt mere sikre måde, siger Andreas Christensen og slår fast, at han er 100 procent klar til at spille to gange 90 minutter for Danmark, hvis Brian Riemer ønsker det.
Efter EM-slutrunden i Tyskland skulle der gå 14 måneder, før Andreas Christensen igen kom i kamp for Danmark i september. For Barcelona-spilleren har det været helt ukompliceret at vende tilbage, selvom der er lidt nye ansigter og en ny landstræner.
– Man falder så hurtigt ind igen, så det er ligesom det plejer, hvis man kan sige det sådan. Det er altid noget af det sjoveste og noget af det, man ser frem til, at komme herop på hotellet. Om det så er kort tid eller lidt længere tid, det gør næsten ingen forskel.
– Alle hygger sig, så det er noget, man ser frem til. Følelsen er blevet lidt mere normal og som det plejer at være igen. Vi hygger, og jeg er faldet utroligt godt ind igen. Det var nemt, siger Andreas Christensen med et smil.

Andreas Christensen er blevet klar til de afgørende VM-kvalifikationskampe efter at have døjet med sygdom (Foto: Alamy).
Hylder Victor Froholdt
Den 29-årige forsvarsspiller var en nøglespiller under EM i 2021, hvor landsholdet fik skabt en på mange måder uforglemmelig sommer. Med det nuværende spillermateriale er der umiddelbart gode forudsætninger for, at næste sommer kan levere noget af det samme.
– Jeg håber det. Nu har vi to kampe, vi skal igennem selvfølgelig. Men det er noget af det største, og vi vil jo gerne have en eller anden form for revanche med det VM, vi havde i ‘22. For mig er et VM noget af det største, siger Andreas Christensen og fortsætter:
– Nu har vi lige to svære kampe, vi skal hen over og forhåbentligt kan vi vinde dem, og hvis ikke, så har vi en chance mere (i playoff, red.). Det er noget af det største, og noget, jeg vil se frem til, hvis vi kan lige kan komme over den sidste hurdle.
En af de absolut mest positive historier om landsholdet i 2025 er selvfølgelig 19-årige Victor Froholdt, der er braget direkte ind i Brian Riemers foretrukne startellever, og Andreas Christensen har da heller ikke andet end positive ting at sige om den tidligere FC København-profil, der nu storspiller i FC Porto.
– Ét er, at han har det der kæmpe løbepensum og et utroligt presspil, som jeg tror, at vi alle sammen kender. Men han har også lidt det der med, at han altid kommer i boksen og er afgørende i begge ender. Han arbejder så hårdt for holdet og er alligevel i stand til at stå de rigtige steder. Det synes jeg er en kæmpe kvalitet, siger Andreas Christensen og fortsætter:
– Og så er han, ligesom alle andre på holdet, god på bolden. Men jeg synes, at det, der gør ham unik, er det her løbepensum sammenholdt med, at han stadig har kræfterne til at dukke op i boksen hver gang. Det synes jeg er utroligt.
Andreas Christensen kan spille sin landskamp nummer 78 lørdag aften, hvor Belarus kommer på besøg i Parken.
Læs med på Tipsbladet i de kommende dage, hvor de øvrige dele af interviewet med Andreas Christensen bliver bragt.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL