Afgørende timer: FCK’s pokalbrag kan blive flyttet

Lige nu er alt i spil i forhold til afviklingen af pokalkampen mellem IF Lyseng og FC København.



Jublen var ikke til at tage fejl af, da IF Lyseng tirsdag blev parret med FC København i tredje runde af pokalturneringen.

I en video publiceret på sociale medier går spillerne fra 3. divisionsklubben amok over lodtrækningen. Intetanende er de dog om de administrative og strategiske beslutninger, som man nu skal tage stilling til i IF Lyseng i forhold til at afvikle kampen.

DBU har nemlig krav til afviklingen af pokalkampe, som blandt andet tæller sikkerhed og hvis kampen bliver udvalgt til at skulle vises på TV.

IF Lyseng kender endnu ikke til DBU’s krav, og derfor er alle bolde lige nu oppe i luften. Det fortæller klubbens bestyrelsesformand, Hans Christian Hansen, til Tipsbladet.

– Vi ved ikke endnu, hvad der skal ske i forhold til datoen, og hvilke krav DBU har. Vi har tidligere afholdt kampe mod andre Superliga-klubber som AC Horsens og Hobro, og det har vi kunnet håndtere, siger han og fortsætter:

– Det er klart, at det her er en helt anden størrelse. Men for os som klub er det jo sjovt, at de kommer tilbage til egnen. De har før spillet mod Viby, så umiddelbart tænker vi, at vi godt kan håndtere det hos os. Men det er ikke sikkert, at vi kan det, så vi går egentlig og afventer DBU omkring kravene.

GettyImages-1255988259
FC København er forsvarende pokalmestre, da man sejrede over AaB med 1-0 Kristi Himmelfartsdag (Foto: Jan Christensen/Getty Images).

IF Lyseng håber på svar fra DBU torsdag, hvor man så vil tage bestik af situation og kommunikere ud, hvad der kommer til at ske.

Da IF Lyseng er det lavest rangerede hold, har de hjemmebanefordel, og den håber Hans Christian Hansen, at man kan bevare. Men der er også en risiko for det modsatte.

– Det kan være, at vi bliver tvunget til at flytte kampen, hvis nu vi ikke kan spille den her, og så kunne jeg forestille mig, at der ikke er ret mange andre muligheder end at flytte den til København. Det er jo ikke mange tilskuere, vi kan trække herfra og derover. Der er nok nogle få, selvom vi også er klar over, at der nok ikke gemmer sig så mange chancer for os i kampen. Men derfor er det en stor dag for os som klub.

Man fornærmer nok ikke mange ved at skrive, at Lyseng Idrætspark ikke er verdens største stadion. Selvom der ikke er plads til mange omkring plænen, så vil entreindtægter og salg af vand og pølser kunne mærkes i klubkassen.

Hvordan indtægterne bliver fordelt i tilfælde af, at kampen rykkes til København, er et andet ubesvaret spørgsmål, som Hans Christian Hansen har liggende, hvis nu man ikke kan afvikle kampen i Lyseng.

– Det er noget af det, som vi skal have kigget på. Det er jo altid sådan i pokalturneringen, at man håber på at vinde de første to kampe, og så med vores situation in mente, trække en klassemodstander, som kan generere nogle indtægter. Det er jo noget af det, der er det altoverskyggende for os i bestyrelsen. Vi vil selvfølgelig gerne vinde kampen, men vi er også realistiske. 

– Men vi ved ikke endnu, hvordan det foregår, for vi har aldrig stået i en situation, hvor vi har skullet flytte en kamp. Til dags dato har vi kunnet afvikle alle kampe hos os selv, og der får vi jo indtægter fra entré og alt salg.

I sidste sæson måtte en anden Århus-klub Aarhus Fremad rykke en pokalkamp fra Riisvangen og til Jysk Park i Silkeborg. Her sluttede pokaleventyret dog, da man ramlede ind i en samlet lussing på 7-1 til FC Nordsjælland.

Opgøret mellem IF Lyseng og FC København er endnu ikke kampsat, men den afvikles mellem den 26. og 28 september. FC København er forsvarende pokalmestre.

Her er reaktionen fra IF Lysengs spillere under tirsdagens lodtrækning:





– Har ikke ubegrænset kredit

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Stor derby-bøde til FC København

Jonas Wind er i København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Froholdt får kæmpe hæder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret