Afgørende timer: FCK’s pokalbrag kan blive flyttet

Lige nu er alt i spil i forhold til afviklingen af pokalkampen mellem IF Lyseng og FC København.



Jublen var ikke til at tage fejl af, da IF Lyseng tirsdag blev parret med FC København i tredje runde af pokalturneringen.

I en video publiceret på sociale medier går spillerne fra 3. divisionsklubben amok over lodtrækningen. Intetanende er de dog om de administrative og strategiske beslutninger, som man nu skal tage stilling til i IF Lyseng i forhold til at afvikle kampen.

DBU har nemlig krav til afviklingen af pokalkampe, som blandt andet tæller sikkerhed og hvis kampen bliver udvalgt til at skulle vises på TV.

IF Lyseng kender endnu ikke til DBU’s krav, og derfor er alle bolde lige nu oppe i luften. Det fortæller klubbens bestyrelsesformand, Hans Christian Hansen, til Tipsbladet.

– Vi ved ikke endnu, hvad der skal ske i forhold til datoen, og hvilke krav DBU har. Vi har tidligere afholdt kampe mod andre Superliga-klubber som AC Horsens og Hobro, og det har vi kunnet håndtere, siger han og fortsætter:

– Det er klart, at det her er en helt anden størrelse. Men for os som klub er det jo sjovt, at de kommer tilbage til egnen. De har før spillet mod Viby, så umiddelbart tænker vi, at vi godt kan håndtere det hos os. Men det er ikke sikkert, at vi kan det, så vi går egentlig og afventer DBU omkring kravene.

GettyImages-1255988259
FC København er forsvarende pokalmestre, da man sejrede over AaB med 1-0 Kristi Himmelfartsdag (Foto: Jan Christensen/Getty Images).

IF Lyseng håber på svar fra DBU torsdag, hvor man så vil tage bestik af situation og kommunikere ud, hvad der kommer til at ske.

Da IF Lyseng er det lavest rangerede hold, har de hjemmebanefordel, og den håber Hans Christian Hansen, at man kan bevare. Men der er også en risiko for det modsatte.

– Det kan være, at vi bliver tvunget til at flytte kampen, hvis nu vi ikke kan spille den her, og så kunne jeg forestille mig, at der ikke er ret mange andre muligheder end at flytte den til København. Det er jo ikke mange tilskuere, vi kan trække herfra og derover. Der er nok nogle få, selvom vi også er klar over, at der nok ikke gemmer sig så mange chancer for os i kampen. Men derfor er det en stor dag for os som klub.

Man fornærmer nok ikke mange ved at skrive, at Lyseng Idrætspark ikke er verdens største stadion. Selvom der ikke er plads til mange omkring plænen, så vil entreindtægter og salg af vand og pølser kunne mærkes i klubkassen.

Hvordan indtægterne bliver fordelt i tilfælde af, at kampen rykkes til København, er et andet ubesvaret spørgsmål, som Hans Christian Hansen har liggende, hvis nu man ikke kan afvikle kampen i Lyseng.

– Det er noget af det, som vi skal have kigget på. Det er jo altid sådan i pokalturneringen, at man håber på at vinde de første to kampe, og så med vores situation in mente, trække en klassemodstander, som kan generere nogle indtægter. Det er jo noget af det, der er det altoverskyggende for os i bestyrelsen. Vi vil selvfølgelig gerne vinde kampen, men vi er også realistiske. 

– Men vi ved ikke endnu, hvordan det foregår, for vi har aldrig stået i en situation, hvor vi har skullet flytte en kamp. Til dags dato har vi kunnet afvikle alle kampe hos os selv, og der får vi jo indtægter fra entré og alt salg.

I sidste sæson måtte en anden Århus-klub Aarhus Fremad rykke en pokalkamp fra Riisvangen og til Jysk Park i Silkeborg. Her sluttede pokaleventyret dog, da man ramlede ind i en samlet lussing på 7-1 til FC Nordsjælland.

Opgøret mellem IF Lyseng og FC København er endnu ikke kampsat, men den afvikles mellem den 26. og 28 september. FC København er forsvarende pokalmestre.

Her er reaktionen fra IF Lysengs spillere under tirsdagens lodtrækning:





FC København – FC Fredericia




LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Topchef får nyt job i FCK

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Millionregn over FC Midtjylland

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Randers FC – Silkeborg IF

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Håber på FC København-exit

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Det kommer formentlig til at ske

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden