Afslører ‘bizart’ møde med Johannes Hoff Thorup

Johannes Hoff Thorup leverede et specielt møde tidligere på sæsonen, fortæller Norwich-spiller.



Johannes Hoff Thorup skiftede i sommer trænerjobbet i FC Nordsjælland ud med jobbet i Norwich City i Championship, og den danske træner har allerede gjort sig bemærket i det engelske.

Tilbage i oktober fik Johannes Hoff Thorup enorm ros for den måde, han har fået Norwich City til at spille på.

Men han har også bemærket sig i omklædningsrummet med et møde, som The Sun kalder ‘bizart’.

Det er den 20-årige højre back Kellen Fisher, der i et interview med avisen fortæller, at Johannes Hoff Thorup i et møde havde en noget anderledes opgave til ham.

– Vi havde et møde, og han hev mig op for at tegne en elefant på tavlen. Efter at have gjort det spurgte han, hvor god jeg syntes, at den var? Jeg sagde til ham: ‘Ikke særlig godt’.

– Og så spurgte han: ‘Hvis du øvede det hver dag, hvor god ville din elefant så være?’ Jeg svarede: ‘Ret godt’. Han sagde: ‘Om seks måneder vil din elefant være perfekt’.

– Han sammenlignede at øve sig i at tegne en elefant med det, vi laver her. Vi er bare nødt til at blive ved med at arbejde hårdt og holde vores standarder høje for at opnå bedre resultater. Det er bare den måde, den her træner forklarer tingene på. Det er øjenåbnende!

– At gå op til tavlen for at tegne en elefant og sammenligne det med fodbold er ikke noget, jeg havde tænkt på, fortæller Kellen Fisher til The Sun.

Johannes Hoff Thorup, 35 år, og Norwichs sæson har haft både op- og nedture. Klubben er aktuelt nummer 13 og har ikke vundet deres seneste syv kampe. Forinden havde de ikke tabt i syv kampe.

I Norwich er Glen RIddersholm desuden assistenttræner, mens truppen byder på velkendte navne som Oscar Schwartau, Anis Ben Slimane, Jacob Sørensen og Emiliano Marcondes. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tottenham jagter choktransfer

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

– Vi har alle fejlet

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal-træner er rasende

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

AC Milan kigger på dansker