Johannes Hoff Thorup skiftede i sommer trænerjobbet i FC Nordsjælland ud med jobbet i Norwich City i Championship, og den danske træner har allerede gjort sig bemærket i det engelske.
Tilbage i oktober fik Johannes Hoff Thorup enorm ros for den måde, han har fået Norwich City til at spille på.
Men han har også bemærket sig i omklædningsrummet med et møde, som The Sun kalder ‘bizart’.
Det er den 20-årige højre back Kellen Fisher, der i et interview med avisen fortæller, at Johannes Hoff Thorup i et møde havde en noget anderledes opgave til ham.
– Vi havde et møde, og han hev mig op for at tegne en elefant på tavlen. Efter at have gjort det spurgte han, hvor god jeg syntes, at den var? Jeg sagde til ham: ‘Ikke særlig godt’.
– Og så spurgte han: ‘Hvis du øvede det hver dag, hvor god ville din elefant så være?’ Jeg svarede: ‘Ret godt’. Han sagde: ‘Om seks måneder vil din elefant være perfekt’.
– Han sammenlignede at øve sig i at tegne en elefant med det, vi laver her. Vi er bare nødt til at blive ved med at arbejde hårdt og holde vores standarder høje for at opnå bedre resultater. Det er bare den måde, den her træner forklarer tingene på. Det er øjenåbnende!
– At gå op til tavlen for at tegne en elefant og sammenligne det med fodbold er ikke noget, jeg havde tænkt på, fortæller Kellen Fisher til The Sun.
Johannes Hoff Thorup, 35 år, og Norwichs sæson har haft både op- og nedture. Klubben er aktuelt nummer 13 og har ikke vundet deres seneste syv kampe. Forinden havde de ikke tabt i syv kampe.
I Norwich er Glen RIddersholm desuden assistenttræner, mens truppen byder på velkendte navne som Oscar Schwartau, Anis Ben Slimane, Jacob Sørensen og Emiliano Marcondes.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
– Vi har alle fejlet
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS