Det er ikke mange uger siden, at OB’s storsponsor Frederik Barfoed trak overskrifter, da han var ude med kras kritik af den fynske klub.
Nu trækker rigmanden, der står i spidsen for det danske ejendomsimperium Barfoed Group, igen overskrifter i fodboldverdenen.
Ifølge Tipsbladet oplsyninger har han været i dialog med den fynske klub Dalum IF om et køb. Som vi forstår det, startede forhandlingerne denne sommer.
Bestyreslesformand i Dalum IF, Brian Bundsgaard, bekræfter også, at der er noget om snakken.
– Jeg vil ikke gå ind i det, men jeg kan godt sige, at der har været dialog omkring det, fortæller formanden til Tipsbladet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er dialogen dog sat en smule på hold på nuværende tidspunkt, hvilket hovedpersonen fra Barfoed Group også indikerer.
– Det kan jeg bekræfte, at jeg ikke er, da jeg kun investerer i ejendomme, oplyser Frederik Barfoed i en mail til Tipsbladet.
Tipsbladet har efterfølgende spurgt Frederik Barfoed, om der på noget tidspunkt har pågået dialog eller forhandlinger med Dalum IF, men til det spørgsmål er den fynske rigmand ikke vendt tilbage.
Odenseansk milliardær
Frederik Barfoed står i spidsen for den familieejede ejendomsgigant Barfoed Group. I 1996 trådte han ind som 3. generation i virksomheden, der køber boliger i Danmarks største byer og lejer dem ud til private og erhverv.
Det har gjort ham og Barfoed-familien til en af de rigeste i Odense ifølge Berlingskes opgørelse fra 2020. Her var Barfoed-familien på 5.-pladsen over de rigeste i Odense med en samlet formue på 1,7 milliarder kroner. OB-ejer Niels Thorborg var iøvrigt øverst blandt de rigeste odenseanere.
Netop Niels Thorborg kender Frederik Barfoed rigtig godt, da han er storsponsor i klubben fra Ådalen. Men de to er formentlig ikke perlevenner for tiden, da Frederik Barfoed har givet OB en ordentlig bredside.
– Jeg er OB’er helt ind i hjertet, og jeg er meget skuffet over de sportslige resultater i OB, som gennem de sidste 10-11 år har været alt for langt fra klubbens egen opfattelse i forhold til top 6. Det er alvor i OB, hvis man ikke igen skal spille med om nedrykning, sagde Frederik Barfoed til Tipsbladet i september.
Han slog dog fast, at han også er investor i OB på den lange bane. Men det forhindrer jo ikke rigmanden i at have et projekt kørende i Odense-forstaden Dalum.
Et fynsk stormvejr
Netop Dalum IF kunne også godt have brug for en mand med en ny vision, da Danmarksserie-klubben har været gennem et kaotisk forløb de seneste måneder.
Tilbage i marts sagde flere ledende medarbejdere stop. Cheftræner Kevin Nielsen trak sig på grund af manglende opbakning fra spillertruppen. Derudover sagde sportschef Lars Mejnert, teamchef Thomas Thorhøj, transitionstræner Kristian Karlby og den sportslige koordinator Jan Larsen også farvel.
Efterfølgende var Jan larsen ude med skarp kritik af særligt bestyrelsen, der tilbage i september oplyste, at man ville lade sig udskifte med en ny. I samme periode sagde klubbens nye cheftræner Christoffer Földes også farvel.
Årsagen til bestyrelsens beslutning om at lade sig gå af skyldes ifølge Fyens Stiftstidende, at Dalums medlemmer ikke ønskede at betale ekstra for at sænke klubbens gæld på 1,3 millioner kroner. Det fandt man alligevel en løsning på, da bestyrelsen valgte at genindtræde.
Dalum IF’s seniorhold spiller i Danmarksserien, hvor man har hentet tre sejre i de første ni spillerunder. Det giver en næstsidsteplads i pulje 3.
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
Han er IKKE i spil
Åge Hareide er død
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
