For en måneds tid siden blev der i den italienske presse skrevet artikler på daglig basis om Inters interesse i Rasmus Højlund.
Den danske landsholdsangriber er dog som bekendt stadig at finde i Manchester United, og på sin YouTube-kanal har transferjournalisten Fabrizio Romano nu givet en status på Champions League-finalisternes interesse i Rasmus Højlund.
– Vi ved, at der har været stor interesse fra Inter, som har været i kontakt med spillerens bagland og Manchester United siden maj. Inter er nu ved at hente Yoan Bonny, en ung og talentfuld angriber fra Parma, og i forhold til Højlund har de for nuværende ikke nogen som helst enighed med Manchester United, siger Fabrizio Romano og fortsætter:
– Inter ønskede at startede med en lejeaftale med en købsoption, der via relativt nemme betingelser ville blive til en købsobligation. Manchester United har insisteret på en permanent transfer, ellers skal spilleren ingen steder. Så der er stadig afstand mellem parterne. I øjeblik er de ikke nået til enighed om noget.
– Der er også den unge Inter-angriber Sebastiano Esposito, der har gang i en rigtig god udvikling og senest scorede mod River Plate, så måske genovervejer Inter lige nu deres plan på angrebspositionen.
– Så for nuværende har Inter stadig en interesse i Rasmus Højlund, men en handel er stadig sat på standby for nuværende. Den skrider ikke fremad mellem klubberne, også på grund af Manchester Uniteds betingelser.
Tidligere i juni skrev La Gazzetta dello Sport, at Manchester United har smækket et prisskilt på 335 millioner kroner på Rasmus Højlund.
22-årige Rasmus Højlund står noteret for 26 mål i 95 kampe for Manchester United siden skiftet fra Atalanta i 2023.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT