Romelu Lukaku hjalp i sidste sæson Inter med at blive italienske mestre, men i sommer valgte belgieren at forlade Milano-klubben, da Chelsea meldte sig på banen.
Og ifølge Lukakus agent, Federico Pastorello, var det den rigtige beslutning at forlade Inter.
– Markedet kan tilbyde dig visse muligheder. Jeg ser dem som tog, der kører forbi, og når det rette tog stopper det rette sted, så er du nødt til at stige på og sige farvel, lyder det således, ifølge Sky Sports, fra Pastorello.
– Jeg vidste, at sommeren 2021 ville blive et vigtigt marked for ham. Der var tre eller fire storklubber, der ledte efter et stort angribernavn, og på markedet var der ikke en [angriber, red.] til hver klub.
Drømte om to klubber
Romelu Lukaku valgte således at rykke tilbage til Stamford Bridge, hvor han som ung ikke formåede at slå igennem. Og ifølge Pastorello har Lukaku længe tænkt på at vende tilbage, ligesom belgieren også drømmer om en anden storklub.
– I løbet af hans sidste sæson i Manchester United havde han hele tiden Chelsea i hovedet. Også Real Madrid, er jeg nødt til at indrømme. Det [Real Madrid, red.] er en anden drøm for ham, i forhold til hvordan forestiller sig sin karriere. Men Chelsea var altid 100 procent hans målsætning, lyder det således fra Pastorello.
– De var hans store kærlighed, da han var barn, så der var altid det her ønske om at komme tilbage. Det var et spørgsmål om stolthed. Det var noget, han altid havde i sit hoved og i sit hjerte.
Romelu Lukaku er i denne sæson noteret for fire mål i 11 kampe for Chelsea, men belgieren sidder i øjeblikket ude med en skade.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Arsenal er i Champions League-finalen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
