Romelu Lukaku hjalp i sidste sæson Inter med at blive italienske mestre, men i sommer valgte belgieren at forlade Milano-klubben, da Chelsea meldte sig på banen.
Og ifølge Lukakus agent, Federico Pastorello, var det den rigtige beslutning at forlade Inter.
– Markedet kan tilbyde dig visse muligheder. Jeg ser dem som tog, der kører forbi, og når det rette tog stopper det rette sted, så er du nødt til at stige på og sige farvel, lyder det således, ifølge Sky Sports, fra Pastorello.
– Jeg vidste, at sommeren 2021 ville blive et vigtigt marked for ham. Der var tre eller fire storklubber, der ledte efter et stort angribernavn, og på markedet var der ikke en [angriber, red.] til hver klub.
Drømte om to klubber
Romelu Lukaku valgte således at rykke tilbage til Stamford Bridge, hvor han som ung ikke formåede at slå igennem. Og ifølge Pastorello har Lukaku længe tænkt på at vende tilbage, ligesom belgieren også drømmer om en anden storklub.
– I løbet af hans sidste sæson i Manchester United havde han hele tiden Chelsea i hovedet. Også Real Madrid, er jeg nødt til at indrømme. Det [Real Madrid, red.] er en anden drøm for ham, i forhold til hvordan forestiller sig sin karriere. Men Chelsea var altid 100 procent hans målsætning, lyder det således fra Pastorello.
– De var hans store kærlighed, da han var barn, så der var altid det her ønske om at komme tilbage. Det var et spørgsmål om stolthed. Det var noget, han altid havde i sit hoved og i sit hjerte.
Romelu Lukaku er i denne sæson noteret for fire mål i 11 kampe for Chelsea, men belgieren sidder i øjeblikket ude med en skade.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
