AGF rejser sag efter bortviste fans i Farum

AGF rejser "en principiel sag" i Divisionsforeningen, efter at en gruppe af klubbens fans blev bortvist fra stadion i Farum lørdag.



En gruppe på rundt regnet 40 AGF-tilhængere blev bortvist, da århusianerne lørdag var på besøg i Farum for at møde FC Nordsjælland i pokalsemifinalen.

Fansene blev bortvist for at juble over Gift Links fantastiske mål til 1-0 en halv time inde i opgøret, og efter kampen, som udeholdet vandt 3-2, kaldte en rasende AGF-direktør Jacob Nielsen det for en uskik, at fansene blev smidt ud af stadion. 

Problemet var, at de jublende AGF-tilhængere ikke befandt sig på udebaneafsnittet, men på et neutralt afsnit på Right to Dream Park, og derfor vurderede sikkerhedsvagterne, at de skulle fjernes. 

Dagen derpå er frustrationerne ingenlunde fordampet i Aarhus, og AGF meddeler lørdag, at man har tænkt sig at rejse en sag i Divisionsforeningen, da den ifølge Superliga-klubben har principiel karakter.

AGF kommer med følgende udtalelse på klubbens hjemmeside:

– Det her handler om situationsfornemmelse og konduite – i modsætning til rigid overholdelse af regler, der aldrig har haft til formål at bortvise fredelige tilskuere, der jubler over en scoring.

– I Aarhus i forbindelse med kampe vil vi fortsat udvise situationsfornemmelse og konduite. Det betyder ikke, at man kan optræde i klubudstyr og udvise truende eller provokerende adfærd på et hjemmebaneafsnit.

– Så vil man blive advaret mod gentagelse eller blive henvist til udebaneafsnittet og i helt grelle tilfælde skulle forlade stadion. Men det var ikke, hvad der skete i Farum på et stadion, der var halvt fyldt.

– Det, der skete i Farum, har vi aldrig som klub oplevet før – heldigvis – og vi vil gerne rejse en principiel debat, om det virkelig er den vej, vi ønsker at gå i dansk fodbold. Det synes vi ikke.

– Derfor vil vi også tage det op i Divisionsforeningen – for det gavner ikke dansk fodbold og en mangfoldig, positiv tilskuerkultur.

AGF meddelte allerede lørdag, af de fans, der blev bortvist i Farum, vil blive kompenseret med en gratis billet til returkampen i Aarhus. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City vinder FA Cup

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC Fredericia – Silkeborg IF

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Chelsea – Manchester City