AGF rejser sag efter bortviste fans i Farum

AGF rejser "en principiel sag" i Divisionsforeningen, efter at en gruppe af klubbens fans blev bortvist fra stadion i Farum lørdag.



En gruppe på rundt regnet 40 AGF-tilhængere blev bortvist, da århusianerne lørdag var på besøg i Farum for at møde FC Nordsjælland i pokalsemifinalen.

Fansene blev bortvist for at juble over Gift Links fantastiske mål til 1-0 en halv time inde i opgøret, og efter kampen, som udeholdet vandt 3-2, kaldte en rasende AGF-direktør Jacob Nielsen det for en uskik, at fansene blev smidt ud af stadion. 

Problemet var, at de jublende AGF-tilhængere ikke befandt sig på udebaneafsnittet, men på et neutralt afsnit på Right to Dream Park, og derfor vurderede sikkerhedsvagterne, at de skulle fjernes. 

Dagen derpå er frustrationerne ingenlunde fordampet i Aarhus, og AGF meddeler lørdag, at man har tænkt sig at rejse en sag i Divisionsforeningen, da den ifølge Superliga-klubben har principiel karakter.

AGF kommer med følgende udtalelse på klubbens hjemmeside:

– Det her handler om situationsfornemmelse og konduite – i modsætning til rigid overholdelse af regler, der aldrig har haft til formål at bortvise fredelige tilskuere, der jubler over en scoring.

– I Aarhus i forbindelse med kampe vil vi fortsat udvise situationsfornemmelse og konduite. Det betyder ikke, at man kan optræde i klubudstyr og udvise truende eller provokerende adfærd på et hjemmebaneafsnit.

– Så vil man blive advaret mod gentagelse eller blive henvist til udebaneafsnittet og i helt grelle tilfælde skulle forlade stadion. Men det var ikke, hvad der skete i Farum på et stadion, der var halvt fyldt.

– Det, der skete i Farum, har vi aldrig som klub oplevet før – heldigvis – og vi vil gerne rejse en principiel debat, om det virkelig er den vej, vi ønsker at gå i dansk fodbold. Det synes vi ikke.

– Derfor vil vi også tage det op i Divisionsforeningen – for det gavner ikke dansk fodbold og en mangfoldig, positiv tilskuerkultur.

AGF meddelte allerede lørdag, af de fans, der blev bortvist i Farum, vil blive kompenseret med en gratis billet til returkampen i Aarhus. 







LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Teaser for ny AGF-aftale

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona