AGF rejser sag efter bortviste fans i Farum

AGF rejser "en principiel sag" i Divisionsforeningen, efter at en gruppe af klubbens fans blev bortvist fra stadion i Farum lørdag.



En gruppe på rundt regnet 40 AGF-tilhængere blev bortvist, da århusianerne lørdag var på besøg i Farum for at møde FC Nordsjælland i pokalsemifinalen.

Fansene blev bortvist for at juble over Gift Links fantastiske mål til 1-0 en halv time inde i opgøret, og efter kampen, som udeholdet vandt 3-2, kaldte en rasende AGF-direktør Jacob Nielsen det for en uskik, at fansene blev smidt ud af stadion. 

Problemet var, at de jublende AGF-tilhængere ikke befandt sig på udebaneafsnittet, men på et neutralt afsnit på Right to Dream Park, og derfor vurderede sikkerhedsvagterne, at de skulle fjernes. 

Dagen derpå er frustrationerne ingenlunde fordampet i Aarhus, og AGF meddeler lørdag, at man har tænkt sig at rejse en sag i Divisionsforeningen, da den ifølge Superliga-klubben har principiel karakter.

AGF kommer med følgende udtalelse på klubbens hjemmeside:

– Det her handler om situationsfornemmelse og konduite – i modsætning til rigid overholdelse af regler, der aldrig har haft til formål at bortvise fredelige tilskuere, der jubler over en scoring.

– I Aarhus i forbindelse med kampe vil vi fortsat udvise situationsfornemmelse og konduite. Det betyder ikke, at man kan optræde i klubudstyr og udvise truende eller provokerende adfærd på et hjemmebaneafsnit.

– Så vil man blive advaret mod gentagelse eller blive henvist til udebaneafsnittet og i helt grelle tilfælde skulle forlade stadion. Men det var ikke, hvad der skete i Farum på et stadion, der var halvt fyldt.

– Det, der skete i Farum, har vi aldrig som klub oplevet før – heldigvis – og vi vil gerne rejse en principiel debat, om det virkelig er den vej, vi ønsker at gå i dansk fodbold. Det synes vi ikke.

– Derfor vil vi også tage det op i Divisionsforeningen – for det gavner ikke dansk fodbold og en mangfoldig, positiv tilskuerkultur.

AGF meddelte allerede lørdag, af de fans, der blev bortvist i Farum, vil blive kompenseret med en gratis billet til returkampen i Aarhus. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Ikke set i 30 år

“De havde det bedste transfervindue”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Silkeborg IF – Viborg FF

Tottenham boykotter Viaplay

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie