AGF rejser sag efter bortviste fans i Farum

AGF rejser "en principiel sag" i Divisionsforeningen, efter at en gruppe af klubbens fans blev bortvist fra stadion i Farum lørdag.



En gruppe på rundt regnet 40 AGF-tilhængere blev bortvist, da århusianerne lørdag var på besøg i Farum for at møde FC Nordsjælland i pokalsemifinalen.

Fansene blev bortvist for at juble over Gift Links fantastiske mål til 1-0 en halv time inde i opgøret, og efter kampen, som udeholdet vandt 3-2, kaldte en rasende AGF-direktør Jacob Nielsen det for en uskik, at fansene blev smidt ud af stadion. 

Problemet var, at de jublende AGF-tilhængere ikke befandt sig på udebaneafsnittet, men på et neutralt afsnit på Right to Dream Park, og derfor vurderede sikkerhedsvagterne, at de skulle fjernes. 

Dagen derpå er frustrationerne ingenlunde fordampet i Aarhus, og AGF meddeler lørdag, at man har tænkt sig at rejse en sag i Divisionsforeningen, da den ifølge Superliga-klubben har principiel karakter.

AGF kommer med følgende udtalelse på klubbens hjemmeside:

– Det her handler om situationsfornemmelse og konduite – i modsætning til rigid overholdelse af regler, der aldrig har haft til formål at bortvise fredelige tilskuere, der jubler over en scoring.

– I Aarhus i forbindelse med kampe vil vi fortsat udvise situationsfornemmelse og konduite. Det betyder ikke, at man kan optræde i klubudstyr og udvise truende eller provokerende adfærd på et hjemmebaneafsnit.

– Så vil man blive advaret mod gentagelse eller blive henvist til udebaneafsnittet og i helt grelle tilfælde skulle forlade stadion. Men det var ikke, hvad der skete i Farum på et stadion, der var halvt fyldt.

– Det, der skete i Farum, har vi aldrig som klub oplevet før – heldigvis – og vi vil gerne rejse en principiel debat, om det virkelig er den vej, vi ønsker at gå i dansk fodbold. Det synes vi ikke.

– Derfor vil vi også tage det op i Divisionsforeningen – for det gavner ikke dansk fodbold og en mangfoldig, positiv tilskuerkultur.

AGF meddelte allerede lørdag, af de fans, der blev bortvist i Farum, vil blive kompenseret med en gratis billet til returkampen i Aarhus. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De tager ikke med FC København på træningslejr

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Schweiz – Algeriet

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra