Ajax præsenterer Kasper Dolberg

Efter seks sæsoner på andre adresser er Kasper Dolberg tilbage i Ajax, hvor han fik sit store gennembrud.



Kasper Dolberg er tilbage, hvor han fik sit internationale gennembrud.

Den danske landsholdsangriber er nemlig nået i mål med et skifte til den hollandske storklub Ajax fra Amsterdam, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere tirsdag.

Han forlader dermed belgiske Anderlecht, hvor han i de seneste to sæsoner har fundet tilbage til det niveau, han har ledt efter, siden han forlod netop Ajax i 2019.

I Ajax har Kasper Dolberg skrevet under på en kontrakt, der løber til sommeren 2029, og han kan se frem til at spille Champions League i denne sæson.

– Kasper er tilbage på kendt grund. Han kender Ajax, klubben kender ham og hans kvaliteter. Han passer perfekt ind i vores nuværende trup som angriber og gør os bedre og giver os mere bredde i de turneringer, vi deltager i, siger Alex Kroes, teknisk direktør i Ajax.

Kasper Dolberg nåede lige at få Superliga-debut i Silkeborg IF, inden han som 18-årig i 2015 skiftede til Ajax og blev en del af klubbens U19-hold.

Året efter blev han rykket op i førsteholdstruppen og fik debut med et brag. I sin første kamp scorede han et drømmemål mod græske Paok, og så kom det helt store gennembrud.

Som fast mand i hovedstadsklubbens angreb scorede han 23 mål på 48 kampe og var med til at spille Ajax i Europa League-finalen. Han blev samtidig belønnet med debut på det danske landshold i efteråret 2016.

Derefter fulgte nogle sæsoner på lidt lavere blus, inden han i sommeren 2019 blev solgt til franske Nice. Opholdet i Sydfrankrig blev en smule omtumlet, idet angriberen ikke for alvor slog til.

Han endte derfor på nogle nogle tvivlsomme lejeophold i spanske Sevilla og tyske Hoffenheim, inden han i sommeren 2023 rykkede til Anderlecht og fandt sin rette hylde. I den belgiske klub har han spillet 96 kampe og scoret 44 mål.

Kasper Dolberg er med i den danske landsholdstrup, som fredag møder Skotland og i næste uge Grækenland i VM-kvalifikationen.

/ritzau/





Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis


Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

Chido Obi stjæler overskrifter i England

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

Koster 225 millioner – transfer på vej?

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Hyldes – nu er det forbi

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Slagter Slot: Alt er galt!

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

AGF videre efter stort pokaldrama

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

– Jeg er enig med Tøfting

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Massive rygter om dansk landsholdsstjerne

Den største underpræstation i Superligaen

Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?

Danske stjerner viser glimt af topniveau

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid

Udvist to gange på 16 minutter

Ingen bud på Brian Riemer

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

Dansk stjerne bekymret – VM i fare?

Kan erstatte brandvarm dansker