Alexander Sørloth er ikke udtaget til det norske landshold i denne omgang på grund af en skade, men den tidligere Superliga-angriber er alligevel blevet et stort samtaleemne i de norske medier tirsdag.
Den tidligere norske landstræner Lars Lagerbäck har således rettet hård kritik mod Alexander Sørloth i en ny bog.
Nu har angriberen selv meldt sig på banen i debatten og er kommet med et kækt modsvar til eks-landstræneren. I et opslag på Instagram henvendt til sine landsholdskolleger kommenterer han nemlig kort:
“Held og lykke på fredag drenge. Er tilbage i let træning og håber at være klar til aktion mod Letland og Holland (i november, red.). I mellemtiden hjælper jeg en gammel chef med at sælge nogle bøger”, skriver han ifølge norsk TV2 med henvisning til Lars Lagerbäck.
Lars Lagerbäcks kritik af Alexander Sørloth kommer ovenpå et spillermøde, landsholdet havde, efter at de havde tabt en kamp til Serbien i efteråret 2020. Om mødet skriver den tidligere norske landstræner således:
“Lad mig først sige, at Alexanders opførsel slet ikke hører hjemme på et professionelt niveau. Efter at jeg startede som fodboldtræner i 1977 og fra 1990 har været i international fodbold, har jeg aldrig oplevet sådan en opførsel fra en spiller. Det er faktisk ikke en gang tæt på!”
“Der skete noget, jeg aldrig havde oplevet før: Foran hele gruppen – både spillere og ledere – angreb Alexander resten af holdet. De skulle have sørget for, at en serbisk spiller var i offside. Han nægtede dermed at påtage sig et ansvar. Der gik jeg ind og stoppede for en videre diskussion.”
Kort efter blev 73-årige Lars Lagerbäck afskediget som landstræner og erstattet af Ståle Solbakken.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
UEFA med vild ændring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
