Alexander Sørloth med kækt svar på voldsom kritik

Den tidligere Superliga-stjerne blev kritiseret af Norges tidligere landstræner. Nu kommer han med et kækt modsvar.



Alexander Sørloth er ikke udtaget til det norske landshold i denne omgang på grund af en skade, men den tidligere Superliga-angriber er alligevel blevet et stort samtaleemne i de norske medier tirsdag.

Den tidligere norske landstræner Lars Lagerbäck har således rettet hård kritik mod Alexander Sørloth i en ny bog.

Nu har angriberen selv meldt sig på banen i debatten og er kommet med et kækt modsvar til eks-landstræneren. I et opslag på Instagram henvendt til sine landsholdskolleger kommenterer han nemlig kort:

“Held og lykke på fredag ​​drenge. Er tilbage i let træning og håber at være klar til aktion mod Letland og Holland (i november, red.). I mellemtiden hjælper jeg en gammel chef med at sælge nogle bøger”, skriver han ifølge norsk TV2 med henvisning til Lars Lagerbäck.

Lars Lagerbäcks kritik af Alexander Sørloth kommer ovenpå et spillermøde, landsholdet havde, efter at de havde tabt en kamp til Serbien i efteråret 2020. Om mødet skriver den tidligere norske landstræner således:

“Lad mig først sige, at Alexanders opførsel slet ikke hører hjemme på et professionelt niveau. Efter at jeg startede som fodboldtræner i 1977 og fra 1990 har været i international fodbold, har jeg aldrig oplevet sådan en opførsel fra en spiller. Det er faktisk ikke en gang tæt på!”

“Der skete noget, jeg aldrig havde oplevet før: Foran hele gruppen – både spillere og ledere – angreb Alexander resten af holdet. De skulle have sørget for, at en serbisk spiller var i offside. Han nægtede dermed at påtage sig et ansvar. Der gik jeg ind og stoppede for en videre diskussion.”

Kort efter blev 73-årige Lars Lagerbäck afskediget som landstræner og erstattet af Ståle Solbakken.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Spændende transfermelding om Maxsø

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det var verdens undergang’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Begejstret for Jacob Neestrup