Alexander Sørloth med kækt svar på voldsom kritik

Den tidligere Superliga-stjerne blev kritiseret af Norges tidligere landstræner. Nu kommer han med et kækt modsvar.



Alexander Sørloth er ikke udtaget til det norske landshold i denne omgang på grund af en skade, men den tidligere Superliga-angriber er alligevel blevet et stort samtaleemne i de norske medier tirsdag.

Den tidligere norske landstræner Lars Lagerbäck har således rettet hård kritik mod Alexander Sørloth i en ny bog.

Nu har angriberen selv meldt sig på banen i debatten og er kommet med et kækt modsvar til eks-landstræneren. I et opslag på Instagram henvendt til sine landsholdskolleger kommenterer han nemlig kort:

“Held og lykke på fredag ​​drenge. Er tilbage i let træning og håber at være klar til aktion mod Letland og Holland (i november, red.). I mellemtiden hjælper jeg en gammel chef med at sælge nogle bøger”, skriver han ifølge norsk TV2 med henvisning til Lars Lagerbäck.

Lars Lagerbäcks kritik af Alexander Sørloth kommer ovenpå et spillermøde, landsholdet havde, efter at de havde tabt en kamp til Serbien i efteråret 2020. Om mødet skriver den tidligere norske landstræner således:

“Lad mig først sige, at Alexanders opførsel slet ikke hører hjemme på et professionelt niveau. Efter at jeg startede som fodboldtræner i 1977 og fra 1990 har været i international fodbold, har jeg aldrig oplevet sådan en opførsel fra en spiller. Det er faktisk ikke en gang tæt på!”

“Der skete noget, jeg aldrig havde oplevet før: Foran hele gruppen – både spillere og ledere – angreb Alexander resten af holdet. De skulle have sørget for, at en serbisk spiller var i offside. Han nægtede dermed at påtage sig et ansvar. Der gik jeg ind og stoppede for en videre diskussion.”

Kort efter blev 73-årige Lars Lagerbäck afskediget som landstræner og erstattet af Ståle Solbakken.





Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent




LIVE

TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller



LIVE

Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Vil ikke juble i Parken