Alexander Sørloth er ikke udtaget til det norske landshold i denne omgang på grund af en skade, men den tidligere Superliga-angriber er alligevel blevet et stort samtaleemne i de norske medier tirsdag.
Den tidligere norske landstræner Lars Lagerbäck har således rettet hård kritik mod Alexander Sørloth i en ny bog.
Nu har angriberen selv meldt sig på banen i debatten og er kommet med et kækt modsvar til eks-landstræneren. I et opslag på Instagram henvendt til sine landsholdskolleger kommenterer han nemlig kort:
“Held og lykke på fredag drenge. Er tilbage i let træning og håber at være klar til aktion mod Letland og Holland (i november, red.). I mellemtiden hjælper jeg en gammel chef med at sælge nogle bøger”, skriver han ifølge norsk TV2 med henvisning til Lars Lagerbäck.
Lars Lagerbäcks kritik af Alexander Sørloth kommer ovenpå et spillermøde, landsholdet havde, efter at de havde tabt en kamp til Serbien i efteråret 2020. Om mødet skriver den tidligere norske landstræner således:
“Lad mig først sige, at Alexanders opførsel slet ikke hører hjemme på et professionelt niveau. Efter at jeg startede som fodboldtræner i 1977 og fra 1990 har været i international fodbold, har jeg aldrig oplevet sådan en opførsel fra en spiller. Det er faktisk ikke en gang tæt på!”
“Der skete noget, jeg aldrig havde oplevet før: Foran hele gruppen – både spillere og ledere – angreb Alexander resten af holdet. De skulle have sørget for, at en serbisk spiller var i offside. Han nægtede dermed at påtage sig et ansvar. Der gik jeg ind og stoppede for en videre diskussion.”
Kort efter blev 73-årige Lars Lagerbäck afskediget som landstræner og erstattet af Ståle Solbakken.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
