Alexander Sørloth med kækt svar på voldsom kritik

Den tidligere Superliga-stjerne blev kritiseret af Norges tidligere landstræner. Nu kommer han med et kækt modsvar.



Alexander Sørloth er ikke udtaget til det norske landshold i denne omgang på grund af en skade, men den tidligere Superliga-angriber er alligevel blevet et stort samtaleemne i de norske medier tirsdag.

Den tidligere norske landstræner Lars Lagerbäck har således rettet hård kritik mod Alexander Sørloth i en ny bog.

Nu har angriberen selv meldt sig på banen i debatten og er kommet med et kækt modsvar til eks-landstræneren. I et opslag på Instagram henvendt til sine landsholdskolleger kommenterer han nemlig kort:

“Held og lykke på fredag ​​drenge. Er tilbage i let træning og håber at være klar til aktion mod Letland og Holland (i november, red.). I mellemtiden hjælper jeg en gammel chef med at sælge nogle bøger”, skriver han ifølge norsk TV2 med henvisning til Lars Lagerbäck.

Lars Lagerbäcks kritik af Alexander Sørloth kommer ovenpå et spillermøde, landsholdet havde, efter at de havde tabt en kamp til Serbien i efteråret 2020. Om mødet skriver den tidligere norske landstræner således:

“Lad mig først sige, at Alexanders opførsel slet ikke hører hjemme på et professionelt niveau. Efter at jeg startede som fodboldtræner i 1977 og fra 1990 har været i international fodbold, har jeg aldrig oplevet sådan en opførsel fra en spiller. Det er faktisk ikke en gang tæt på!”

“Der skete noget, jeg aldrig havde oplevet før: Foran hele gruppen – både spillere og ledere – angreb Alexander resten af holdet. De skulle have sørget for, at en serbisk spiller var i offside. Han nægtede dermed at påtage sig et ansvar. Der gik jeg ind og stoppede for en videre diskussion.”

Kort efter blev 73-årige Lars Lagerbäck afskediget som landstræner og erstattet af Ståle Solbakken.





Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

FC Midtjylland – Viborg FF

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

AGF – Sønderjyske

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’