Pernille Ravn vandt den turnering, som Betsson arrangerede mellem alle de udvalgte ansøgere, og selv om det ikke var ensbetydende med at blive valgt, har det med garanti ikke skadet hendes sag.
Deltagelsen i København var debut ved en stor international turnering, og Pernille Ravn nåede aldrig rigtigt at få sat sit aftryk på den, førend det var slut efter små syv timers spil.
“Jeg havde da godt nok sat næsen op efter noget mere, så jeg var sikker på, at Betsson var interesseret i at sponsorere mig. Jeg forsøger at suge til mig og se på, hvordan de andre spiller poker, og forhåbentlig på den måde samle noget viden op, som jeg kan bruge i min næste turnering i Deauville.”
Hvordan var det så at være med i så stor en turnering for første gang?
“Det var vildt spændende. Jeg har jo kun vidst i 14 dage, at jeg skulle være med, og jeg har tænkt på det konstant. Og jeg må sige, at jeg er overrasket over, hvor tight der spilles den første dag, det skal jeg nok lige lære ved større turneringer, når blinds’ene kun stiger en gang i timen, og ikke stiger særlig meget.
“Jeg skal spille meget mere tight. Jeg tror dog også, at jeg havnede ved et ekstremt tight bord, der var ikke nogen, der snakkede, og var der bare én der raisede, foldede alle med det samme.”
“Jeg havde et par esser to gange og et par konger en enkelt gang, og fik intet ud af det, uanset hvor lidt jeg raisede med, og det viser bare, hvor tight der spilles. Til gengæld kan jeg se, at der så spilles meget mere aggressivt på andendagen, men blindsene bliver selvfølgelig også højere, og nogen er nødt til at tage chancer pga. en lille chips-stak. Det har jeg forhåbentlig lært til Deauville, så jeg kan gå videre”, lyder det håbefuldt fra Pernille Ravn.
Gøres regnskabet op efter den turnering?
“Ja, efter dén afgør Betsson, om vores samarbejde skal forlænges, og det håber jeg selvfølgelig på.
Og hvis ikke de vil?
“Så skal jeg bare fortsætte med at udvikle mit spil ved live-turneringer. Jeg spiller allerede i Århus og København, når jeg kan komme til det, og jeg skal helt sikkert også til Las Vegas igen. Så forhåbentlig kommer jeg på et tidspunkt op på så højt niveau, at jeg selv er klar til at lægge de 30.000, eller hvad der skal til, for at være med i store turneringer. Dertil er jeg dog ikke nået endnu.”
Pernille Ravn arbejder til daglig i marketingafdelingen hos tøjfirmaet Bonaparte, og vi var naturligvis nysgerrige efter at vide, hvorfor hun pludselig begyndte at spille poker.
“Fordi min kæreste sad og spillede, og så kiggede jeg med over skulderen. Jeg syntes, det var spændende, men kunne ikke rigtig forstå reglerne, så jeg bad ham sætte mig ind i, hvad det var, han lavede. Det gjorde han, og siden har jeg selv spillet.”
Hvor tit spiller du?
“To-tre gange om ugen, online, og to-tre timer ad gangen. Jeg synes, man bliver skør i hovedet af at spille for mange timer foran skærmen.”
Kunne du forestille dig at have det som levevej?
“Ikke umiddelbart. Jeg synes, at det er fedt at have som hobby ved siden af mit faste arbejde, så man ligesom ved, at der kommer en fast indtægt hver måned. Det må være lidt af et pres at være afhængig af en indtægt fra poker, og det må være svært at finde den samme gejst, når man skal ind til en ny turnering, hvor jeg stadig glæder mig helt vildt. Men indtil videre tager jeg én ting ad gangen, og forhåbentlig begynder jeg da at tjene nogle flere penge på det.”
Sidder dig og kæresten og slås om computeren eller har I to?
“Vi har kun en, men vi er ikke nået til at slås endnu. For det meste kigger jeg bare over skulderen på ham, og jeg synes, at det er fedt at have en fælles hobby”.
Har I så noget på højkant indbyrdes, når I er ude til turneringer?
“Æren! Pokermagasinet kører en rangliste med optjente point efter turneringer, og det var skide irriterende, da han kom foran mig, der sov han på sofaen! Min kæreste er helt klart bedre online end mig, men vi har ikke fået afgjort endnu, hvem der er bedst live. Vi har endnu ikke spillet heads-up, og det er nok også bedst, at vi lader være. Jeg tror, at det kunne skabe en rigtig dårlig stemning”, slutter kvinden, der i hvert fald i én turnering mere kan bryste sig af den royalt klingende titel: Pokerdronning.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Fire fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Langer ud efter trænerlegende
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
Køber engelsk klub
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
MEDIE
631 millioner kroner
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet