Pernille Ravn vandt den turnering, som Betsson arrangerede mellem alle de udvalgte ansøgere, og selv om det ikke var ensbetydende med at blive valgt, har det med garanti ikke skadet hendes sag.
Deltagelsen i København var debut ved en stor international turnering, og Pernille Ravn nåede aldrig rigtigt at få sat sit aftryk på den, førend det var slut efter små syv timers spil.
“Jeg havde da godt nok sat næsen op efter noget mere, så jeg var sikker på, at Betsson var interesseret i at sponsorere mig. Jeg forsøger at suge til mig og se på, hvordan de andre spiller poker, og forhåbentlig på den måde samle noget viden op, som jeg kan bruge i min næste turnering i Deauville.”
Hvordan var det så at være med i så stor en turnering for første gang?
“Det var vildt spændende. Jeg har jo kun vidst i 14 dage, at jeg skulle være med, og jeg har tænkt på det konstant. Og jeg må sige, at jeg er overrasket over, hvor tight der spilles den første dag, det skal jeg nok lige lære ved større turneringer, når blinds’ene kun stiger en gang i timen, og ikke stiger særlig meget.
“Jeg skal spille meget mere tight. Jeg tror dog også, at jeg havnede ved et ekstremt tight bord, der var ikke nogen, der snakkede, og var der bare én der raisede, foldede alle med det samme.”
“Jeg havde et par esser to gange og et par konger en enkelt gang, og fik intet ud af det, uanset hvor lidt jeg raisede med, og det viser bare, hvor tight der spilles. Til gengæld kan jeg se, at der så spilles meget mere aggressivt på andendagen, men blindsene bliver selvfølgelig også højere, og nogen er nødt til at tage chancer pga. en lille chips-stak. Det har jeg forhåbentlig lært til Deauville, så jeg kan gå videre”, lyder det håbefuldt fra Pernille Ravn.
Gøres regnskabet op efter den turnering?
“Ja, efter dén afgør Betsson, om vores samarbejde skal forlænges, og det håber jeg selvfølgelig på.
Og hvis ikke de vil?
“Så skal jeg bare fortsætte med at udvikle mit spil ved live-turneringer. Jeg spiller allerede i Århus og København, når jeg kan komme til det, og jeg skal helt sikkert også til Las Vegas igen. Så forhåbentlig kommer jeg på et tidspunkt op på så højt niveau, at jeg selv er klar til at lægge de 30.000, eller hvad der skal til, for at være med i store turneringer. Dertil er jeg dog ikke nået endnu.”
Pernille Ravn arbejder til daglig i marketingafdelingen hos tøjfirmaet Bonaparte, og vi var naturligvis nysgerrige efter at vide, hvorfor hun pludselig begyndte at spille poker.
“Fordi min kæreste sad og spillede, og så kiggede jeg med over skulderen. Jeg syntes, det var spændende, men kunne ikke rigtig forstå reglerne, så jeg bad ham sætte mig ind i, hvad det var, han lavede. Det gjorde han, og siden har jeg selv spillet.”
Hvor tit spiller du?
“To-tre gange om ugen, online, og to-tre timer ad gangen. Jeg synes, man bliver skør i hovedet af at spille for mange timer foran skærmen.”
Kunne du forestille dig at have det som levevej?
“Ikke umiddelbart. Jeg synes, at det er fedt at have som hobby ved siden af mit faste arbejde, så man ligesom ved, at der kommer en fast indtægt hver måned. Det må være lidt af et pres at være afhængig af en indtægt fra poker, og det må være svært at finde den samme gejst, når man skal ind til en ny turnering, hvor jeg stadig glæder mig helt vildt. Men indtil videre tager jeg én ting ad gangen, og forhåbentlig begynder jeg da at tjene nogle flere penge på det.”
Sidder dig og kæresten og slås om computeren eller har I to?
“Vi har kun en, men vi er ikke nået til at slås endnu. For det meste kigger jeg bare over skulderen på ham, og jeg synes, at det er fedt at have en fælles hobby”.
Har I så noget på højkant indbyrdes, når I er ude til turneringer?
“Æren! Pokermagasinet kører en rangliste med optjente point efter turneringer, og det var skide irriterende, da han kom foran mig, der sov han på sofaen! Min kæreste er helt klart bedre online end mig, men vi har ikke fået afgjort endnu, hvem der er bedst live. Vi har endnu ikke spillet heads-up, og det er nok også bedst, at vi lader være. Jeg tror, at det kunne skabe en rigtig dårlig stemning”, slutter kvinden, der i hvert fald i én turnering mere kan bryste sig af den royalt klingende titel: Pokerdronning.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
Barcelona i hopla – tager ny sejr
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
Liverpool tager storsejr
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU