"Jeg skal spille meget mere tight"

Det bliver mere og mere almindeligt for diverse pokersites at sponsorere en eller flere pokerspillere til diverse turneringer. Det kunne man blandt andet forvisse sig om ved sidste weekends European Poker Tour-turnering i København, hvor et massivt antal spillere sad i trøjer fra Ladbrokes, Nordicbet, Eurobet, Betandwin osv. Betsson var repræsenteret med et helt hold,…



Pernille Ravn vandt den turnering, som Betsson arrangerede mellem alle de udvalgte ansøgere, og selv om det ikke var ensbetydende med at blive valgt, har det med garanti ikke skadet hendes sag.

Deltagelsen i København var debut ved en stor international turnering, og Pernille Ravn nåede aldrig rigtigt at få sat sit aftryk på den, førend det var slut efter små syv timers spil.

“Jeg havde da godt nok sat næsen op efter noget mere, så jeg var sikker på, at Betsson var interesseret i at sponsorere mig. Jeg forsøger at suge til mig og se på, hvordan de andre spiller poker, og forhåbentlig på den måde samle noget viden op, som jeg kan bruge i min næste turnering i Deauville.”

Hvordan var det så at være med i så stor en turnering for første gang?

“Det var vildt spændende. Jeg har jo kun vidst i 14 dage, at jeg skulle være med, og jeg har tænkt på det konstant. Og jeg må sige, at jeg er overrasket over, hvor tight der spilles den første dag, det skal jeg nok lige lære ved større turneringer, når blinds’ene kun stiger en gang i timen, og ikke stiger særlig meget.



“Jeg skal spille meget mere tight. Jeg tror dog også, at jeg havnede ved et ekstremt tight bord, der var ikke nogen, der snakkede, og var der bare én der raisede, foldede alle med det samme.”

“Jeg havde et par esser to gange og et par konger en enkelt gang, og fik intet ud af det, uanset hvor lidt jeg raisede med, og det viser bare, hvor tight der spilles. Til gengæld kan jeg se, at der så spilles meget mere aggressivt på andendagen, men blindsene bliver selvfølgelig også højere, og nogen er nødt til at tage chancer pga. en lille chips-stak. Det har jeg forhåbentlig lært til Deauville, så jeg kan gå videre”, lyder det håbefuldt fra Pernille Ravn.

Gøres regnskabet op efter den turnering?

“Ja, efter dén afgør Betsson, om vores samarbejde skal forlænges, og det håber jeg selvfølgelig på.

Og hvis ikke de vil?

“Så skal jeg bare fortsætte med at udvikle mit spil ved live-turneringer. Jeg spiller allerede i Århus og København, når jeg kan komme til det, og jeg skal helt sikkert også til Las Vegas igen. Så forhåbentlig kommer jeg på et tidspunkt op på så højt niveau, at jeg selv er klar til at lægge de 30.000, eller hvad der skal til, for at være med i store turneringer. Dertil er jeg dog ikke nået endnu.”

Pernille Ravn arbejder til daglig i marketingafdelingen hos tøjfirmaet Bonaparte, og vi var naturligvis nysgerrige efter at vide, hvorfor hun pludselig begyndte at spille poker.

“Fordi min kæreste sad og spillede, og så kiggede jeg med over skulderen. Jeg syntes, det var spændende, men kunne ikke rigtig forstå reglerne, så jeg bad ham sætte mig ind i, hvad det var, han lavede. Det gjorde han, og siden har jeg selv spillet.”

Hvor tit spiller du?

“To-tre gange om ugen, online, og to-tre timer ad gangen. Jeg synes, man bliver skør i hovedet af at spille for mange timer foran skærmen.”

Kunne du forestille dig at have det som levevej?

“Ikke umiddelbart. Jeg synes, at det er fedt at have som hobby ved siden af mit faste arbejde, så man ligesom ved, at der kommer en fast indtægt hver måned. Det må være lidt af et pres at være afhængig af en indtægt fra poker, og det må være svært at finde den samme gejst, når man skal ind til en ny turnering, hvor jeg stadig glæder mig helt vildt. Men indtil videre tager jeg én ting ad gangen, og forhåbentlig begynder jeg da at tjene nogle flere penge på det.”

Sidder dig og kæresten og slås om computeren eller har I to?

“Vi har kun en, men vi er ikke nået til at slås endnu. For det meste kigger jeg bare over skulderen på ham, og jeg synes, at det er fedt at have en fælles hobby”.

Har I så noget på højkant indbyrdes, når I er ude til turneringer?

“Æren! Pokermagasinet kører en rangliste med optjente point efter turneringer, og det var skide irriterende, da han kom foran mig, der sov han på sofaen! Min kæreste er helt klart bedre online end mig, men vi har ikke fået afgjort endnu, hvem der er bedst live. Vi har endnu ikke spillet heads-up, og det er nok også bedst, at vi lader være. Jeg tror, at det kunne skabe en rigtig dårlig stemning”, slutter kvinden, der i hvert fald i én turnering mere kan bryste sig af den royalt klingende titel: Pokerdronning.









LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Her kan du se FC København mod Napoli

LIVE: FC København – SSC Napoli

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FC København byder på kantspiller

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Højlund roser FC Københavns fans

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Dansker bomber løs mod Manchester City

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon