"Jeg skal spille meget mere tight"

Det bliver mere og mere almindeligt for diverse pokersites at sponsorere en eller flere pokerspillere til diverse turneringer. Det kunne man blandt andet forvisse sig om ved sidste weekends European Poker Tour-turnering i København, hvor et massivt antal spillere sad i trøjer fra Ladbrokes, Nordicbet, Eurobet, Betandwin osv. Betsson var repræsenteret med et helt hold,…



Pernille Ravn vandt den turnering, som Betsson arrangerede mellem alle de udvalgte ansøgere, og selv om det ikke var ensbetydende med at blive valgt, har det med garanti ikke skadet hendes sag.

Deltagelsen i København var debut ved en stor international turnering, og Pernille Ravn nåede aldrig rigtigt at få sat sit aftryk på den, førend det var slut efter små syv timers spil.

“Jeg havde da godt nok sat næsen op efter noget mere, så jeg var sikker på, at Betsson var interesseret i at sponsorere mig. Jeg forsøger at suge til mig og se på, hvordan de andre spiller poker, og forhåbentlig på den måde samle noget viden op, som jeg kan bruge i min næste turnering i Deauville.”

Hvordan var det så at være med i så stor en turnering for første gang?

“Det var vildt spændende. Jeg har jo kun vidst i 14 dage, at jeg skulle være med, og jeg har tænkt på det konstant. Og jeg må sige, at jeg er overrasket over, hvor tight der spilles den første dag, det skal jeg nok lige lære ved større turneringer, når blinds’ene kun stiger en gang i timen, og ikke stiger særlig meget.



“Jeg skal spille meget mere tight. Jeg tror dog også, at jeg havnede ved et ekstremt tight bord, der var ikke nogen, der snakkede, og var der bare én der raisede, foldede alle med det samme.”

“Jeg havde et par esser to gange og et par konger en enkelt gang, og fik intet ud af det, uanset hvor lidt jeg raisede med, og det viser bare, hvor tight der spilles. Til gengæld kan jeg se, at der så spilles meget mere aggressivt på andendagen, men blindsene bliver selvfølgelig også højere, og nogen er nødt til at tage chancer pga. en lille chips-stak. Det har jeg forhåbentlig lært til Deauville, så jeg kan gå videre”, lyder det håbefuldt fra Pernille Ravn.

Gøres regnskabet op efter den turnering?

“Ja, efter dén afgør Betsson, om vores samarbejde skal forlænges, og det håber jeg selvfølgelig på.

Og hvis ikke de vil?

“Så skal jeg bare fortsætte med at udvikle mit spil ved live-turneringer. Jeg spiller allerede i Århus og København, når jeg kan komme til det, og jeg skal helt sikkert også til Las Vegas igen. Så forhåbentlig kommer jeg på et tidspunkt op på så højt niveau, at jeg selv er klar til at lægge de 30.000, eller hvad der skal til, for at være med i store turneringer. Dertil er jeg dog ikke nået endnu.”

Pernille Ravn arbejder til daglig i marketingafdelingen hos tøjfirmaet Bonaparte, og vi var naturligvis nysgerrige efter at vide, hvorfor hun pludselig begyndte at spille poker.

“Fordi min kæreste sad og spillede, og så kiggede jeg med over skulderen. Jeg syntes, det var spændende, men kunne ikke rigtig forstå reglerne, så jeg bad ham sætte mig ind i, hvad det var, han lavede. Det gjorde han, og siden har jeg selv spillet.”

Hvor tit spiller du?

“To-tre gange om ugen, online, og to-tre timer ad gangen. Jeg synes, man bliver skør i hovedet af at spille for mange timer foran skærmen.”

Kunne du forestille dig at have det som levevej?

“Ikke umiddelbart. Jeg synes, at det er fedt at have som hobby ved siden af mit faste arbejde, så man ligesom ved, at der kommer en fast indtægt hver måned. Det må være lidt af et pres at være afhængig af en indtægt fra poker, og det må være svært at finde den samme gejst, når man skal ind til en ny turnering, hvor jeg stadig glæder mig helt vildt. Men indtil videre tager jeg én ting ad gangen, og forhåbentlig begynder jeg da at tjene nogle flere penge på det.”

Sidder dig og kæresten og slås om computeren eller har I to?

“Vi har kun en, men vi er ikke nået til at slås endnu. For det meste kigger jeg bare over skulderen på ham, og jeg synes, at det er fedt at have en fælles hobby”.

Har I så noget på højkant indbyrdes, når I er ude til turneringer?

“Æren! Pokermagasinet kører en rangliste med optjente point efter turneringer, og det var skide irriterende, da han kom foran mig, der sov han på sofaen! Min kæreste er helt klart bedre online end mig, men vi har ikke fået afgjort endnu, hvem der er bedst live. Vi har endnu ikke spillet heads-up, og det er nok også bedst, at vi lader være. Jeg tror, at det kunne skabe en rigtig dårlig stemning”, slutter kvinden, der i hvert fald i én turnering mere kan bryste sig af den royalt klingende titel: Pokerdronning.







Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Er det Chido Obis store chance?

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Pernille Harder med perlemål

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Tog smutvej – Billing er overrasket

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Superliga-løgn

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud