Pernille Ravn vandt den turnering, som Betsson arrangerede mellem alle de udvalgte ansøgere, og selv om det ikke var ensbetydende med at blive valgt, har det med garanti ikke skadet hendes sag.
Deltagelsen i København var debut ved en stor international turnering, og Pernille Ravn nåede aldrig rigtigt at få sat sit aftryk på den, førend det var slut efter små syv timers spil.
“Jeg havde da godt nok sat næsen op efter noget mere, så jeg var sikker på, at Betsson var interesseret i at sponsorere mig. Jeg forsøger at suge til mig og se på, hvordan de andre spiller poker, og forhåbentlig på den måde samle noget viden op, som jeg kan bruge i min næste turnering i Deauville.”
Hvordan var det så at være med i så stor en turnering for første gang?
“Det var vildt spændende. Jeg har jo kun vidst i 14 dage, at jeg skulle være med, og jeg har tænkt på det konstant. Og jeg må sige, at jeg er overrasket over, hvor tight der spilles den første dag, det skal jeg nok lige lære ved større turneringer, når blinds’ene kun stiger en gang i timen, og ikke stiger særlig meget.
“Jeg skal spille meget mere tight. Jeg tror dog også, at jeg havnede ved et ekstremt tight bord, der var ikke nogen, der snakkede, og var der bare én der raisede, foldede alle med det samme.”
“Jeg havde et par esser to gange og et par konger en enkelt gang, og fik intet ud af det, uanset hvor lidt jeg raisede med, og det viser bare, hvor tight der spilles. Til gengæld kan jeg se, at der så spilles meget mere aggressivt på andendagen, men blindsene bliver selvfølgelig også højere, og nogen er nødt til at tage chancer pga. en lille chips-stak. Det har jeg forhåbentlig lært til Deauville, så jeg kan gå videre”, lyder det håbefuldt fra Pernille Ravn.
Gøres regnskabet op efter den turnering?
“Ja, efter dén afgør Betsson, om vores samarbejde skal forlænges, og det håber jeg selvfølgelig på.
Og hvis ikke de vil?
“Så skal jeg bare fortsætte med at udvikle mit spil ved live-turneringer. Jeg spiller allerede i Århus og København, når jeg kan komme til det, og jeg skal helt sikkert også til Las Vegas igen. Så forhåbentlig kommer jeg på et tidspunkt op på så højt niveau, at jeg selv er klar til at lægge de 30.000, eller hvad der skal til, for at være med i store turneringer. Dertil er jeg dog ikke nået endnu.”
Pernille Ravn arbejder til daglig i marketingafdelingen hos tøjfirmaet Bonaparte, og vi var naturligvis nysgerrige efter at vide, hvorfor hun pludselig begyndte at spille poker.
“Fordi min kæreste sad og spillede, og så kiggede jeg med over skulderen. Jeg syntes, det var spændende, men kunne ikke rigtig forstå reglerne, så jeg bad ham sætte mig ind i, hvad det var, han lavede. Det gjorde han, og siden har jeg selv spillet.”
Hvor tit spiller du?
“To-tre gange om ugen, online, og to-tre timer ad gangen. Jeg synes, man bliver skør i hovedet af at spille for mange timer foran skærmen.”
Kunne du forestille dig at have det som levevej?
“Ikke umiddelbart. Jeg synes, at det er fedt at have som hobby ved siden af mit faste arbejde, så man ligesom ved, at der kommer en fast indtægt hver måned. Det må være lidt af et pres at være afhængig af en indtægt fra poker, og det må være svært at finde den samme gejst, når man skal ind til en ny turnering, hvor jeg stadig glæder mig helt vildt. Men indtil videre tager jeg én ting ad gangen, og forhåbentlig begynder jeg da at tjene nogle flere penge på det.”
Sidder dig og kæresten og slås om computeren eller har I to?
“Vi har kun en, men vi er ikke nået til at slås endnu. For det meste kigger jeg bare over skulderen på ham, og jeg synes, at det er fedt at have en fælles hobby”.
Har I så noget på højkant indbyrdes, når I er ude til turneringer?
“Æren! Pokermagasinet kører en rangliste med optjente point efter turneringer, og det var skide irriterende, da han kom foran mig, der sov han på sofaen! Min kæreste er helt klart bedre online end mig, men vi har ikke fået afgjort endnu, hvem der er bedst live. Vi har endnu ikke spillet heads-up, og det er nok også bedst, at vi lader være. Jeg tror, at det kunne skabe en rigtig dårlig stemning”, slutter kvinden, der i hvert fald i én turnering mere kan bryste sig af den royalt klingende titel: Pokerdronning.
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
Teaser han for Brøndby-transfer?
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
MEDIE
På vej til storklub
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
EKSKLUSIVT