Pernille Ravn vandt den turnering, som Betsson arrangerede mellem alle de udvalgte ansøgere, og selv om det ikke var ensbetydende med at blive valgt, har det med garanti ikke skadet hendes sag.
Deltagelsen i København var debut ved en stor international turnering, og Pernille Ravn nåede aldrig rigtigt at få sat sit aftryk på den, førend det var slut efter små syv timers spil.
“Jeg havde da godt nok sat næsen op efter noget mere, så jeg var sikker på, at Betsson var interesseret i at sponsorere mig. Jeg forsøger at suge til mig og se på, hvordan de andre spiller poker, og forhåbentlig på den måde samle noget viden op, som jeg kan bruge i min næste turnering i Deauville.”
Hvordan var det så at være med i så stor en turnering for første gang?
“Det var vildt spændende. Jeg har jo kun vidst i 14 dage, at jeg skulle være med, og jeg har tænkt på det konstant. Og jeg må sige, at jeg er overrasket over, hvor tight der spilles den første dag, det skal jeg nok lige lære ved større turneringer, når blinds’ene kun stiger en gang i timen, og ikke stiger særlig meget.
“Jeg skal spille meget mere tight. Jeg tror dog også, at jeg havnede ved et ekstremt tight bord, der var ikke nogen, der snakkede, og var der bare én der raisede, foldede alle med det samme.”
“Jeg havde et par esser to gange og et par konger en enkelt gang, og fik intet ud af det, uanset hvor lidt jeg raisede med, og det viser bare, hvor tight der spilles. Til gengæld kan jeg se, at der så spilles meget mere aggressivt på andendagen, men blindsene bliver selvfølgelig også højere, og nogen er nødt til at tage chancer pga. en lille chips-stak. Det har jeg forhåbentlig lært til Deauville, så jeg kan gå videre”, lyder det håbefuldt fra Pernille Ravn.
Gøres regnskabet op efter den turnering?
“Ja, efter dén afgør Betsson, om vores samarbejde skal forlænges, og det håber jeg selvfølgelig på.
Og hvis ikke de vil?
“Så skal jeg bare fortsætte med at udvikle mit spil ved live-turneringer. Jeg spiller allerede i Århus og København, når jeg kan komme til det, og jeg skal helt sikkert også til Las Vegas igen. Så forhåbentlig kommer jeg på et tidspunkt op på så højt niveau, at jeg selv er klar til at lægge de 30.000, eller hvad der skal til, for at være med i store turneringer. Dertil er jeg dog ikke nået endnu.”
Pernille Ravn arbejder til daglig i marketingafdelingen hos tøjfirmaet Bonaparte, og vi var naturligvis nysgerrige efter at vide, hvorfor hun pludselig begyndte at spille poker.
“Fordi min kæreste sad og spillede, og så kiggede jeg med over skulderen. Jeg syntes, det var spændende, men kunne ikke rigtig forstå reglerne, så jeg bad ham sætte mig ind i, hvad det var, han lavede. Det gjorde han, og siden har jeg selv spillet.”
Hvor tit spiller du?
“To-tre gange om ugen, online, og to-tre timer ad gangen. Jeg synes, man bliver skør i hovedet af at spille for mange timer foran skærmen.”
Kunne du forestille dig at have det som levevej?
“Ikke umiddelbart. Jeg synes, at det er fedt at have som hobby ved siden af mit faste arbejde, så man ligesom ved, at der kommer en fast indtægt hver måned. Det må være lidt af et pres at være afhængig af en indtægt fra poker, og det må være svært at finde den samme gejst, når man skal ind til en ny turnering, hvor jeg stadig glæder mig helt vildt. Men indtil videre tager jeg én ting ad gangen, og forhåbentlig begynder jeg da at tjene nogle flere penge på det.”
Sidder dig og kæresten og slås om computeren eller har I to?
“Vi har kun en, men vi er ikke nået til at slås endnu. For det meste kigger jeg bare over skulderen på ham, og jeg synes, at det er fedt at have en fælles hobby”.
Har I så noget på højkant indbyrdes, når I er ude til turneringer?
“Æren! Pokermagasinet kører en rangliste med optjente point efter turneringer, og det var skide irriterende, da han kom foran mig, der sov han på sofaen! Min kæreste er helt klart bedre online end mig, men vi har ikke fået afgjort endnu, hvem der er bedst live. Vi har endnu ikke spillet heads-up, og det er nok også bedst, at vi lader være. Jeg tror, at det kunne skabe en rigtig dårlig stemning”, slutter kvinden, der i hvert fald i én turnering mere kan bryste sig af den royalt klingende titel: Pokerdronning.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Liverpool vender dobbeltopgøret
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
AVIS
Interessant afsløring
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Barcelona vandt 7-2
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før