Pernille Ravn vandt den turnering, som Betsson arrangerede mellem alle de udvalgte ansøgere, og selv om det ikke var ensbetydende med at blive valgt, har det med garanti ikke skadet hendes sag.
Deltagelsen i København var debut ved en stor international turnering, og Pernille Ravn nåede aldrig rigtigt at få sat sit aftryk på den, førend det var slut efter små syv timers spil.
“Jeg havde da godt nok sat næsen op efter noget mere, så jeg var sikker på, at Betsson var interesseret i at sponsorere mig. Jeg forsøger at suge til mig og se på, hvordan de andre spiller poker, og forhåbentlig på den måde samle noget viden op, som jeg kan bruge i min næste turnering i Deauville.”
Hvordan var det så at være med i så stor en turnering for første gang?
“Det var vildt spændende. Jeg har jo kun vidst i 14 dage, at jeg skulle være med, og jeg har tænkt på det konstant. Og jeg må sige, at jeg er overrasket over, hvor tight der spilles den første dag, det skal jeg nok lige lære ved større turneringer, når blinds’ene kun stiger en gang i timen, og ikke stiger særlig meget.
“Jeg skal spille meget mere tight. Jeg tror dog også, at jeg havnede ved et ekstremt tight bord, der var ikke nogen, der snakkede, og var der bare én der raisede, foldede alle med det samme.”
“Jeg havde et par esser to gange og et par konger en enkelt gang, og fik intet ud af det, uanset hvor lidt jeg raisede med, og det viser bare, hvor tight der spilles. Til gengæld kan jeg se, at der så spilles meget mere aggressivt på andendagen, men blindsene bliver selvfølgelig også højere, og nogen er nødt til at tage chancer pga. en lille chips-stak. Det har jeg forhåbentlig lært til Deauville, så jeg kan gå videre”, lyder det håbefuldt fra Pernille Ravn.
Gøres regnskabet op efter den turnering?
“Ja, efter dén afgør Betsson, om vores samarbejde skal forlænges, og det håber jeg selvfølgelig på.
Og hvis ikke de vil?
“Så skal jeg bare fortsætte med at udvikle mit spil ved live-turneringer. Jeg spiller allerede i Århus og København, når jeg kan komme til det, og jeg skal helt sikkert også til Las Vegas igen. Så forhåbentlig kommer jeg på et tidspunkt op på så højt niveau, at jeg selv er klar til at lægge de 30.000, eller hvad der skal til, for at være med i store turneringer. Dertil er jeg dog ikke nået endnu.”
Pernille Ravn arbejder til daglig i marketingafdelingen hos tøjfirmaet Bonaparte, og vi var naturligvis nysgerrige efter at vide, hvorfor hun pludselig begyndte at spille poker.
“Fordi min kæreste sad og spillede, og så kiggede jeg med over skulderen. Jeg syntes, det var spændende, men kunne ikke rigtig forstå reglerne, så jeg bad ham sætte mig ind i, hvad det var, han lavede. Det gjorde han, og siden har jeg selv spillet.”
Hvor tit spiller du?
“To-tre gange om ugen, online, og to-tre timer ad gangen. Jeg synes, man bliver skør i hovedet af at spille for mange timer foran skærmen.”
Kunne du forestille dig at have det som levevej?
“Ikke umiddelbart. Jeg synes, at det er fedt at have som hobby ved siden af mit faste arbejde, så man ligesom ved, at der kommer en fast indtægt hver måned. Det må være lidt af et pres at være afhængig af en indtægt fra poker, og det må være svært at finde den samme gejst, når man skal ind til en ny turnering, hvor jeg stadig glæder mig helt vildt. Men indtil videre tager jeg én ting ad gangen, og forhåbentlig begynder jeg da at tjene nogle flere penge på det.”
Sidder dig og kæresten og slås om computeren eller har I to?
“Vi har kun en, men vi er ikke nået til at slås endnu. For det meste kigger jeg bare over skulderen på ham, og jeg synes, at det er fedt at have en fælles hobby”.
Har I så noget på højkant indbyrdes, når I er ude til turneringer?
“Æren! Pokermagasinet kører en rangliste med optjente point efter turneringer, og det var skide irriterende, da han kom foran mig, der sov han på sofaen! Min kæreste er helt klart bedre online end mig, men vi har ikke fået afgjort endnu, hvem der er bedst live. Vi har endnu ikke spillet heads-up, og det er nok også bedst, at vi lader være. Jeg tror, at det kunne skabe en rigtig dårlig stemning”, slutter kvinden, der i hvert fald i én turnering mere kan bryste sig af den royalt klingende titel: Pokerdronning.
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Pernille Harder med perlemål
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
NYHEDER