Atiba bliver angriber

FCK’s træning tyder på, at Atiba Hutchinson skal op og spille hængende angriber i Marcus Allbäcks fravær. Canadieren er positiv.



FC Københavns træner Ståle Solbakken har flere muligheder for at blande kortene fremme i forreste linje, nu da den svenske skarpretter Marcus Allbäck er ude i længere tid.

Den mest naturlige makker til brasilianske Aílton synes at være Fredrik Berglund, men dømt ud fra FCK’s sidste træninger, er der lagt op til en anden løsning.

Som i flere af efterårets Champions League-kampe lader canadiske Atiba Hutchinson til at blive rykket frem i forreste kæde som en slags hængende angriber i en fri rolle. Her spillede Atiba Hutchinson i FCK’s truppens interne spil til to mål ved gårsdagens træning.

Fredrik Berglund spillede derimod det meste af tiden hos de formodede reserver.

– Det er muligt, at jeg skal spille angriber. Jeg har jo prøvet det før i nogle kampe, og jeg er klar til det igen. Forhåbentlig får jeg så mit navn på måltavlen i foråret, siger Atiba Hutchinson til tipsbladet.dk.

Ståle Solbakken udtalte for nylig i TIPS Bladet, at Atiba Hutchinsons rolle og egenskaber har ændret sig, siden han kom til klubben. Den canadiske landsholdsspiller blev egentlig indkøbt som en oprydder på den defensive midtbane, men han er blevet gradvist mere offensiv, og Ståle Solbakken sammenlignede hans spillestil med ingen ringere end Tomas Rosicky.

Den sammenligning dementerer Atiba dog selv delvist.

– Jeg kan godt lide at komme med frem, men jeg vil også gerne løbe med tilbage. Jeg håber så, at jeg har energi til begge dele. Min idéelle position er nok central midtbane, mener Atiba Hutchinson.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Offentliggøres i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv