Atiba bliver angriber

FCK’s træning tyder på, at Atiba Hutchinson skal op og spille hængende angriber i Marcus Allbäcks fravær. Canadieren er positiv.



FC Københavns træner Ståle Solbakken har flere muligheder for at blande kortene fremme i forreste linje, nu da den svenske skarpretter Marcus Allbäck er ude i længere tid.

Den mest naturlige makker til brasilianske Aílton synes at være Fredrik Berglund, men dømt ud fra FCK’s sidste træninger, er der lagt op til en anden løsning.

Som i flere af efterårets Champions League-kampe lader canadiske Atiba Hutchinson til at blive rykket frem i forreste kæde som en slags hængende angriber i en fri rolle. Her spillede Atiba Hutchinson i FCK’s truppens interne spil til to mål ved gårsdagens træning.

Fredrik Berglund spillede derimod det meste af tiden hos de formodede reserver.

– Det er muligt, at jeg skal spille angriber. Jeg har jo prøvet det før i nogle kampe, og jeg er klar til det igen. Forhåbentlig får jeg så mit navn på måltavlen i foråret, siger Atiba Hutchinson til tipsbladet.dk.

Ståle Solbakken udtalte for nylig i TIPS Bladet, at Atiba Hutchinsons rolle og egenskaber har ændret sig, siden han kom til klubben. Den canadiske landsholdsspiller blev egentlig indkøbt som en oprydder på den defensive midtbane, men han er blevet gradvist mere offensiv, og Ståle Solbakken sammenlignede hans spillestil med ingen ringere end Tomas Rosicky.

Den sammenligning dementerer Atiba dog selv delvist.

– Jeg kan godt lide at komme med frem, men jeg vil også gerne løbe med tilbage. Jeg håber så, at jeg har energi til begge dele. Min idéelle position er nok central midtbane, mener Atiba Hutchinson.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Midtjylland – AGF

Ivan Toney klar på choktransfer



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning