Av, Braithwaite: – Messi gik amok, fordi han er omringet af middelmådighed

Der er store tæsk til Ronald Koeman og Barcelona i Marca, som har ondt af Lionel Messi og den catalanske klubs fans.



Lionel Messi fik søndag sit første røde kort i en Barcelona-trøje, i Supercopa-skuffelsen mod Athletic Bilbao, og dermed kan argentineren se frem til en karantæne, hvis længde endnu ikke er fastlagt.

ESPN har skrevet, at Messi kan blive idømt mellem to og fire spilledages karantæne, mens Marca har skrevet, at argentineren kan blive idømt en karantæne på helt op til 12 spilledage

Kujonagtig Koeman
Barcelona-cheftræner Ronald Koeman udtrykte efter søndagens nedtur forståelse for, at Messi havde langet ud efter Athletic Bilbaos Asier Villalibre, og også på den Madrid-baserede avis Marca har man sympati for Barcelona-kaptajnen.

– Supercopa de España-finalen bekræftede, hvad dette Barcelona-hold egentlig er. Hvis Marc-André ter Stegen i sidste ende er menneskelig, og ikke som vi så ham i semifinalen, så er der tale om et middelmådigt og kedeligt hold, som mangler den attitude, man ellers ville forvente af en favorit. Det er en trist situation, der blev opsummeret af indskiftningerne, hvor Miralem Pjanic, Martin Braithwaite, Trincao og Oscar Mingueza kom på banen, lyder det fra Marca-klummeskribenten David Sanchez.

– Det er det, som det her hold er. Intet mere. Der er også Ronald Koemans kujonagtige og håbløse planlægning, samt hans holdudvælgelse og taktikvalg. Men det er især de udskitninger… han foretog ultradefensive indskiftninger, for at holde fast i føringen, hvilket hold viste sig ude af stand til. Koeman er den primære synder i den her Supercopa-fiasko. 

– Og så er der Messi. Umiddelbart er der ingen undskyldninger for hans røde kort, men hvis jeg prøvede at sætte mig selv i hans sted… omgivet af så meget middelmådighed og dovenskab, så ville jeg nok også miste fatningen og blive udvist, ligesom han gjorde. 

– Tillykke til Athletic Bilbao, og så må vi bede på vegne af Barcelonas fans. Spillerne bør undskylde for at gøre fansene til grin, samt for at fansene igen må skamme sig sig over deres hold. 

En brutal kritik fra Marcas side, og næppe en klumme, som Martin Braithwaite og danskerens holdkammerater vil bryde sig om at læse. Braithwaite kan dog håbe, at Messis karantænefravær kan give ham mere spilletid. 






Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby med transferscoop?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Elfenbenskysten – Norge

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald