Avis: Dansker tæt på choksalg af engelsk klub

Charltons danske ejer, Thomas Sandgaard, er angiveligt tæt på at sælge klubben.



"Choksalg"

Sådan lyder betegnelsen hos den engelsk avis The Sun, der skriver, at Charltons danske ejer, Thomas Sandgaard, er klar til at sælge klubben.

Charlton har lidt under sløje resultater siden Thomas Sandgaard overtog klubben tilbage i 2020. I samme periode har man haft fire forskellige trænere, hvoraf den seneste, Ben Garner, blev fyret i starten af december efter et smerteligt nederlag i pokalturneringen.

Fansene er ved at vende Thomas Sandgaard ryggen, og nu skulle han så være klar til at sælge klubben. Et agentur er angiveligt klar til at købe Charlton, men det kræver, at EFL (det engelske ligasystem) godkender overtagelsen, da det ikke i udgangspunktet er tilladt for et agentur at eje en klub i England.

Ifølge The Sun er der flere bejlere til at købe Charlton, men lige nu er det agenturet, som er længst fremme i forhandlingerne. Planen er, at de vil ansætte et ansigt ud ad til, mens man vil bruge sine egne forbindelser og kontakter til at styre den.

The Sun skriver, at et salg er tæt på, og derfor kan det ende med at blive en kort fornøjelse for Thomas Sandgaard som ejer af Charlton. Tilbage i september 2020 overtog han klubben.

Charlton har under danskerens ledelse lidt under svingende præstationer. I denne sæson indtager man 18. pladsen i Englands tredjebedste fodboldrække League One. Sæsonen forinden sluttede man som nummer 17.

Lige nu står Charlton også uden cheftræner, da man fyrede Ben Garner den 5. december. På lørdag møder man Bristol Rovers i League One.





► LIVE

LIVE: Jensen og Tingager med skadesopdateringer

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Kæmpe drama

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen

Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’

– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Osula får comeback i stor Newcastle-skuffelse

Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’

Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen

– Helt særlig situation med Dolberg

Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Haaland: ‘Jeg er så stolt’

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

På rov i FC Nordsjælland?

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’

Legende anbefalede Superligaen og Aarhus

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe