• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Victor Risager

Avis: Flere klubber lurer på Rasmus Lauritsen

Foto: Getty Images

Der er angiveligt flere bejlere, der har forhørt sig om Rasmus Lauritsen i Dinamo Zagreb.

Af Victor Risager

Rasmus Lauritsen kan meget vel have spillet sin sidste kamp for Dinamo Zagreb. Tidligere på ugen åbnede den danske stopper i et interview med bold.dk for at forlade den kroatiske storklub, og der er flere interesserede klubber.

Det skriver den kroatiske sportsavis Sportske novotski.

Ifølge avisen har flere klubber forhørt sig hos Dinamo Zagreb om Rasmus Lauritsens status, men endnu er det dog ikke endt ud i bud. Historien melder ikke noget om, hvilke klubber der har forhørt sig.

Den 26-årige dansker, der har en fortid i dansk fodbold hos FC Midtjylland, Skive IK og Vejle Boldklub, har spillet de seneste to og et halvt år i Dinamo Zagreb, hvor det er blevet til 80 optrædener. I den indeværende sæson er det dog kun blevet til 14 optrædener, og i fire af de seneste seks kampe har han været helt ude af truppen.

Rasmus Lauritsens kontrakt med Dinamo Zagreb løber til sommeren 2024. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE