Avis: Har aftale om skifte efter sæsonen

Andreas Skov Olsen og Club Brugge har angiveligt en aftale om, at danskeren skal skifte efter sæsonen.



Andreas Skov Olsen er efter alt at dømme i gang med sin sidste sæson i Club Brugge. Sådan lyder det i den normalt velinformerede avis Het Nieuwsblad.

Ifølge avisen har den danske kantspiller og Club Brugge nemlig en aftale om, at han skal sælges videre til sommer. En aftale, der selvfølgelig afhænger af, at den rigtige mulighed byder sig for danskeren. 

Aftalen mellem Andreas Skov Olsen og Club Brugge kom angiveligt i hus i sommer, hvor danskeren også overvejede at skifte væk fra klubben. Netop dét – at han overvejede et exit allerede i sommer – fortalte hovedpersonen selv forbindelse med den seneste landsholdssamling.

– I sidste sæson var der en del ting, som jeg ikke kunne se mig selv fortsætte i – både med mig selv og i klubben. Der var lidt kaos med mange trænerskift… Folk kom ind og ville ændre en masse ting. I nogle kampe spillede vi nogle systemer, som ingen af os rigtig passede ind i. Og to måneder efter skulle vi lave det hele om igen, fortalte Skov Olsen ifølge Ritzau.

Der var også bud på op mod 115 millioner kroner fra unavngivne klubber dengang, skriver Het Nieuwsblad, men Club Brugge lykkedes altså med at overtale danskeren til at tage en sæson mere.

Og det har været en succes for begge parter hidtil. 23-årige Andreas Skov Olsen har scoret otte mål og lagt op til tre i 13 kampe, mens Club Brugge er en del af topstriden i den belgiske liga. 





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Sort uheld’ i Viborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Er han løsningen i AGF?

Transferbombe i Manchester United

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer