Avis: Har aftale om skifte efter sæsonen

Andreas Skov Olsen og Club Brugge har angiveligt en aftale om, at danskeren skal skifte efter sæsonen.



Andreas Skov Olsen er efter alt at dømme i gang med sin sidste sæson i Club Brugge. Sådan lyder det i den normalt velinformerede avis Het Nieuwsblad.

Ifølge avisen har den danske kantspiller og Club Brugge nemlig en aftale om, at han skal sælges videre til sommer. En aftale, der selvfølgelig afhænger af, at den rigtige mulighed byder sig for danskeren. 

Aftalen mellem Andreas Skov Olsen og Club Brugge kom angiveligt i hus i sommer, hvor danskeren også overvejede at skifte væk fra klubben. Netop dét – at han overvejede et exit allerede i sommer – fortalte hovedpersonen selv forbindelse med den seneste landsholdssamling.

– I sidste sæson var der en del ting, som jeg ikke kunne se mig selv fortsætte i – både med mig selv og i klubben. Der var lidt kaos med mange trænerskift… Folk kom ind og ville ændre en masse ting. I nogle kampe spillede vi nogle systemer, som ingen af os rigtig passede ind i. Og to måneder efter skulle vi lave det hele om igen, fortalte Skov Olsen ifølge Ritzau.

Der var også bud på op mod 115 millioner kroner fra unavngivne klubber dengang, skriver Het Nieuwsblad, men Club Brugge lykkedes altså med at overtale danskeren til at tage en sæson mere.

Og det har været en succes for begge parter hidtil. 23-årige Andreas Skov Olsen har scoret otte mål og lagt op til tre i 13 kampe, mens Club Brugge er en del af topstriden i den belgiske liga. 







LIVE

TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Vildt Superliga-rygte afvises

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF i Europa: De venter i næste runde

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling