Avis: Har aftale om skifte efter sæsonen

Andreas Skov Olsen og Club Brugge har angiveligt en aftale om, at danskeren skal skifte efter sæsonen.



Andreas Skov Olsen er efter alt at dømme i gang med sin sidste sæson i Club Brugge. Sådan lyder det i den normalt velinformerede avis Het Nieuwsblad.

Ifølge avisen har den danske kantspiller og Club Brugge nemlig en aftale om, at han skal sælges videre til sommer. En aftale, der selvfølgelig afhænger af, at den rigtige mulighed byder sig for danskeren. 

Aftalen mellem Andreas Skov Olsen og Club Brugge kom angiveligt i hus i sommer, hvor danskeren også overvejede at skifte væk fra klubben. Netop dét – at han overvejede et exit allerede i sommer – fortalte hovedpersonen selv forbindelse med den seneste landsholdssamling.

– I sidste sæson var der en del ting, som jeg ikke kunne se mig selv fortsætte i – både med mig selv og i klubben. Der var lidt kaos med mange trænerskift… Folk kom ind og ville ændre en masse ting. I nogle kampe spillede vi nogle systemer, som ingen af os rigtig passede ind i. Og to måneder efter skulle vi lave det hele om igen, fortalte Skov Olsen ifølge Ritzau.

Der var også bud på op mod 115 millioner kroner fra unavngivne klubber dengang, skriver Het Nieuwsblad, men Club Brugge lykkedes altså med at overtale danskeren til at tage en sæson mere.

Og det har været en succes for begge parter hidtil. 23-årige Andreas Skov Olsen har scoret otte mål og lagt op til tre i 13 kampe, mens Club Brugge er en del af topstriden i den belgiske liga. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona