Avis: Har aftale om skifte efter sæsonen

Andreas Skov Olsen og Club Brugge har angiveligt en aftale om, at danskeren skal skifte efter sæsonen.



Andreas Skov Olsen er efter alt at dømme i gang med sin sidste sæson i Club Brugge. Sådan lyder det i den normalt velinformerede avis Het Nieuwsblad.

Ifølge avisen har den danske kantspiller og Club Brugge nemlig en aftale om, at han skal sælges videre til sommer. En aftale, der selvfølgelig afhænger af, at den rigtige mulighed byder sig for danskeren. 

Aftalen mellem Andreas Skov Olsen og Club Brugge kom angiveligt i hus i sommer, hvor danskeren også overvejede at skifte væk fra klubben. Netop dét – at han overvejede et exit allerede i sommer – fortalte hovedpersonen selv forbindelse med den seneste landsholdssamling.

– I sidste sæson var der en del ting, som jeg ikke kunne se mig selv fortsætte i – både med mig selv og i klubben. Der var lidt kaos med mange trænerskift… Folk kom ind og ville ændre en masse ting. I nogle kampe spillede vi nogle systemer, som ingen af os rigtig passede ind i. Og to måneder efter skulle vi lave det hele om igen, fortalte Skov Olsen ifølge Ritzau.

Der var også bud på op mod 115 millioner kroner fra unavngivne klubber dengang, skriver Het Nieuwsblad, men Club Brugge lykkedes altså med at overtale danskeren til at tage en sæson mere.

Og det har været en succes for begge parter hidtil. 23-årige Andreas Skov Olsen har scoret otte mål og lagt op til tre i 13 kampe, mens Club Brugge er en del af topstriden i den belgiske liga. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Respekt og træthed kan betyde få mål

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk stortalents værdi eksploderer

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

“Brøndby er skræddersyet til ham”

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Lewandowski forlader FC Barcelona