Tottenham har fyret José Mourinho.
Det har Tottenham mandag formiddag bekræftet i en pressemeddelelse.
– José og hans trænerstab har været med os i løbet af en tid, der har været en af de mest udfordrende for klubben. José er fuld af professionalisme, og han har vist enorm modstandsdygtighed her under pandemien. På et persoligt plan har jeg nydt at arbejde sammen med ham, og jeg er ked af, at tingene ikke har udviklet sig sådan, som vi begge havde håbet. Han vil altid være velkommen her, og vi ønsker at takke ham og hans trænerstab for deres arbejde, lyder det således fra Tottenhams bestyrelsesformand, Daniel Levy.
Fyret mandag morgen
Tidligere mandag reporterede den engelske avis The Telegraph, at Tottenham havde fyret José Mourinho. Portugiserens sidste kamp i spidsen for London-klubben blev dermed fredagens 2-2-kamp mod Everton. Tottenham ligger i øjeblikket på syvendepladsen i Premier League-tabellen.
– Tottenham har fyret José Mourinho, efter at han mandag morgen blev indkaldt til et møde, mindre end en uge før Carabao Cup-finalen, skriver The Telegraph.
Ifølge avisen kommer førsteholdstrænerne Ryan Mason og Chris Powell til at overtage styringen i resten af sæsonen.
José Mourinho blev hentet ind som Mauricio Pochettinos afløser i november 2019, men portugiseren fik altså blot omtrent halvandet år i Tottenham. Mourinho førte Tottenham til en sjetteplads i Premier League i sin første sæson, men den indeværende sæson er altså kørt af sporet for Pierre-Emile Højbjerg og kompagni, der for nyligt blev sendt ud af Europa League af kroatiske Dinamo Zagreb.
The Club can today announce that Jose Mourinho and his coaching staff Joao Sacramento, Nuno Santos, Carlos Lalin and Giovanni Cerra have been relieved of their duties.#THFC ⚪️ #COYS
— Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) April 19, 2021
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
