Særligt én spiller fra den hollandske storklub AZ Alkmaar glæder sig til aftenens Europa-opgør mod Randers FC.
For præcis en måned siden offentliggjorde FC Nordsjælland, at man havde solgt målmandsprofilen Peter Vindahl Jensen til den hollandske klub, og nu en måned senere er han allerede tilbage på dansk jord, når AZ indleder Conference League-gruppespillet med en udekamp i Kronjylland.
At Peter Vindahl allerede er tilbage i Danmark, er en smule overraskende for hovedpersonen selv, men egentlig glæder han sig bare til opgøret. For han er fast målrettet på at vise, at han nu spiller i en større og på papiret bedre klub, end senest han gjorde sig i dansk fodbold.
– Det er sgu meget sjovt (at vende hjem, red.). Det er tidligt, men det er da meget sjovt at komme hjem og høre nogle gå og snakke dansk. Det er lidt tid siden, at jeg har hørt det, og jeg vil da gerne vise, at jeg er skiftet til en klub, der er noget bedre, fortæller den 23-årige keeper, der fik sin AZ-debut i weekendens 0-3-nederlag til PSV Eindhoven, til tipsbladet.dk.
Skiftet til hollandsk fodbold markerer samtidig det første udlandsskifte i Vindahls endnu unge målmandskarriere. Selv om han med skiftet til AZ kan se frem til at spille mod større fodboldhold, end hvad han var vant til fra tiden i FC Nordsjælland, så vakte det alligevel glæde, da hollænderne røg i samme pulje som Randers.
– Jeg vil da langt hellere spille mod et dansk hold end et fra Aserbajdsjan, eller hvor man nu kan komme hen. Så det er da sjovt at skulle møde et dansk hold. Det bliver også spændende for mig at se, hvor vi står i forhold til et dansk hold. Men jeg håber da, at vi går ind og viser, at der er en klar niveauforskel, forklarer han, mens han samtidig afslører, at Randers ikke ligefrem er et hold, der vækker stor genklang i Holland.
– Generelt tror jeg ikke, at man i Holland har det helt store kendskab til dem. De kender selvfølgelig til de lidt større klub i Danmark, men qua at Randers ikke har spillet europæisk før, er det lidt en ubekendt faktor, medgiver han.
Derfor er han blandt andet blevet spurgt til råds af sin hollandske klub AZ, om hvad hollænderne skal være opmærksomme på ved Randers-holdet. Selv peger Peter Vindahl på to specifikke spillere, som der skal holdes et særligt øje med.
– Der er selvfølgelig Tosin Kehinde i forhold til hans speed på deres kontraangreb, for han er utrolig hurtig. Og så er der Vito Hammershøy-Mistrati, der er inde i en god periode. Han gør det godt for Randers. Generelt er det deres standarder, der kan blive enormt farlige. Så det handler om at være skarpe defensivt, når de får deres standardsituationer, for det har de vist gentagne gange, at de er farlige på.
Han er dog ikke bange for at tage favoritværdigheden på sig, for ifølge ham er der stor niveauforskel på de to hold.
– Jeg forventer, at vi viser, at vi er et klart bedre hold. Men det gør vi også kun, hvis vi fokuserer hundrede procent og sørger for at holde tempoet oppe. For holder vi tempoet oppe, er jeg også overbevist om, at de ikke kan følge med. Gør vi det, bliver det nok en kamp, hvor vi vil sidde på bolden, mens Randers kommer til at forsvare en masse, forklarer han, mens han advarer om, at Randers vil være motiveret for at lave en “Young Boys” med henvisning til schweizernes overraskende sejr over Manchester United i tirsdagens Champions League-kamp.
Effektiviteten har manglet
AZ Alkmaar er et ungt hold med en masse spirende talenter, som, når de er gode nok, sendes videre mod større adresser. I sommerens transfervindue solgte AZ for eksempel de to offensive stjerner Myron Boadu og Calvin Stengs på henholdsvis 20 og 22 år til AS Monaco og OGC Nice for store millionbeløb.
To spillere som sammenlagt var indblandt i 30 ligascoringer i sidste sæson. Afløserne er blandt andet græske Vangelis Pavlidis, Jesper Karlsson og Zakaria Aboukhlal, der alle er unge, og som skal udfylde det store hul, de to profiler har efterladt.
Potentialet er stort hos de offensive spillere, som Peter Vindahl også vurderer vil få en nøglerolle i aftenens kamp, men de har kæmpet med særligt ét problem i denne sæson.
Trods en sejr over Heerenveen i ligaen har AZ Alkmaar fået en hård start på denne sæson. To nederlag i ligaens første tre kampe og et samlet nederlag på 3-2 til skotske Celtic i kampen om en plads i Europa League-gruppespillet har været facit for det hollandske hold, som i sidste sæson sluttede treer i Æresdivisionen.
Spillet har dog været til mere, fortæller Peter Vindahl.
– Jeg synes, at effektivitet har været et nøgleord. Ude mod Celtic var det helt utroligt, at vi ikke fik scoret i den kamp (de tabte 2-0, red.). Det samme mod PSV hvor vi også har kæmpe chancer, vi ikke får udnyttet. Så langt hen ad vejen spiller vi godt, men der er selvfølgelig ting, der skal forbedres, når vi ikke har vundet særlig meget.
– Så effektiviteten er det, der mangler i øjeblikket. Men altså, de sparker dem ind til træning, så jeg er heller ikke ikke i tvivl om, at så snart de får hul på bylden i kampene, så går det også kun en vej, forklarer han til tipsbladet.dk.
Effektivitet er til gengæld et ord, som han klistrer på Randers-mandskabet. Det behøver ikke nødvendigvis at handle om at spille pæn fodbold, som han siger. Det skal bare gøres ordentligt.
Derfor er respekten stor forud for aftenens opgør, hvor Peter Vindahl, såfremt har starter på banen, atter vil kunne høre danske gloser fra tribunen bag ham.
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Alexander Lind blæst bagover
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
FC Midtjylland misser gylden chance
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
