Norwich betalte sidste sommer mange millioner kroner til Brøndby IF for at købe Mathias Kvistgaarden.
Den 24-årige danske angriber har imidlertid ikke scoret mål på samlebånd i samme grad, som han gjorde på Vestegnen. Bare seks kasser blev det til i den netop overståede sæson.
I løbet af den lange Championship-sæson blev der også kun fundet plads til Kvistgaarden i startopstillingen ti gange, og der spekuleres allerede nu i, at klubben vil finde en ny angriber til at supplere den tidligere Randers-spids Mohamed Toure.
Emiliano Marcondes har dog stor tiltro til sin landsmand, siger han i podcasten Talk Norwich City.
– Han fik selvfølgelig ikke den bedste start på sæsonen, og han havde også nogle problemer med sin fysik. Hans knæ havde det ikke så godt. Men han er også meget motiveret for at lave om på situationen. Han søger råd fra andre specialister. Han tog til Belgien for at se en specialist og har virkelig arbejdet hårdt for at komme tilbage og blive stærk omkring knæet.
– Men han har stadig spillet en del kampe og har også bidraget med mål og assists, selvom han ikke har spillet så meget som angriber. Med den personlighed, han har, er han nødt til at have følelsen af, at han er stjernen. Det har han ikke været hele sæsonen.
– Han er en rigtig god angriber, som kan score i næsten alle situationer, og han er nok lidt undervurderet nogle gange, fordi hans bevægelser ikke ser så flydende ud, og han er ikke den største, men han får altid bolden med sig. Han kommer altid i gode situationer. Selv i kampe, hvor man ikke ser ham, får han pludselig en chance og scorer. Han har ikke altid brug for en god kamp for at score.
Mathias Kvistgaarden spillede i alt 40 kampe for Norwich på tværs af alle turneringer i den forgangne sæson.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Forhandler med storklub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER