Gareth Bale kan lørdag spille sin landskamp nummer 100 for Wales, men faktisk kunne Real Madrid-stjernen have tørnet ud for England.
Sådan lyder det nu fra Gareth Bales agent, Jonathan Barnett, der samtidig håber, at hans klient når at deltage i en VM-slutrunde, inden støvlerne lægges på hylden.
– Hvis han kommer til VM med Wales, så vil jeg sige, at det bliver kronen på værket for ham. Fra den første dag, jeg mødte ham og hans far, talte han om, hvor specielt Wales var for ham. Han havde muligheden for at spille for England, da vi talte med ham, lyder det således, ifølge Daily Mirror, fra Barnett.
– Han sagde til mig: ‘Det skal du aldrig sige igen, hvis du ønsker at blive min agent’. Han er en fanatisk waliser.
Muligheden for at tørne ud for England var således aldrig på tale for Gareth Bale, der fik sin debut for Wales tilbage i 2006. Real Madrid-stjernen har scoret 36 mål i sine 99 landskampe.
Den bedste brite i udlandet
Ifølge Barnett har det ikke ødelagt noget for Gareth Bales karriere, at han valgte Wales over England.
– Det havde måske været mere lukrativt at spille for England, men Bale kom ud over det, for på et tidspunkt var han den tredjebedste spiller i verden. Man kan argumentere for, at han er den bedste brite nogensinde til at spille i udlandet, lyder det således fra agenten.
Wales ligger aktuelt på tredjepladsen i deres VM-kvalifikationspulje. Bale og kompagni har dog samme antal point som Tjekkiet, der indtager andepladsen. Wales har desuden en kamp i hånden.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
OPTAKT