Ballon d’Or: De blev snydt som Lewandowski

Med en enkelt undtagelse har Lionel Messi og Cristiano Ronaldo vundet alle Ballon d’Or-kåringer siden 2008. Men har det været fortjent? Tipsbladet kigger i historiebøgerne.



Mandag aften vandt Lionel Messi sin syvende guldbold ved Ballon d’Or-kåringen i Paris, og det skete ikke uden kontroverser.

For mange mener, at prisen i stedet burde været gået til Robert Lewandowski, der har scoret efter behag i 2021. Messi udtalte fra præmiepodiet, at polakken fortjener en Guldbold, og at bagmændene fra France Football burde give ham prisen for 2020, som blev aflyst.

Men Robert Lewandowski er ikke den eneste, der er blevet forbigået i de senere år, hvor Messi og hans evige konkurrent Cristiano Ronaldo har siddet på tronen. Med undtagelse af 2018, hvor Luka Modric vandt, har de to superstjerner støvsuget alle Guldbolde siden 2008, da Ronaldo vandt for første gang.

Og i flere tilfælde kan det bestemt diskuteres, om en anden havde fortjent det mere

2010
Vinder: Lionel Messi
Snydt?: Wesley Sneijder

Cristiano Ronaldo vandt Ballon d’Or i 2008, Messi gjorde det året efter, og de to titler kan der ikke pilles meget ved. Men hvad med kåringen i 2010?

Messi vandt for et år, hvor han fortsatte sin udvikling som supermålscorer (hans berømte firemålskamp mod Arsenal i Champions League var det år), men han vandt ikke alverden. ”Kun” den spanske liga. Hans Argentina floppede ved VM, og Barcelona røg ud af Champions League i semifinalen.

Derimod var hollandske Wesley Sneijder i forrygende form og vandt en hel del. Han var stjernen på Inters Treble-mandskab, og han var delt VM-topscorer, da Holland blev viceverdensmester. Men Sneijder blev kun nummer fire, da Ballon d’Or skulle uddeles. Både Xavi og Andrés Iniesta sluttede foran ham.

– Det er ikke det vigtigste for mig. Champions League var vigtigere, har Sneijder selv sagt om fravalget.

2013
Vinder: Cristiano Ronaldo
Snydt? Franck Ribéry

Det lignede længe en ny vinder, for Franck Ribéry havde været den helt store profil, da Bayern München vandt det tyske mesterskab, den tyske pokalturnering og Champions League. Men i efteråret var Cristiano Ronaldo i utrolig målform for Real Madrid, og han scorede også tre gange i den afgørende 3-2-sejr over Sverige, da Portugal spillede sig til VM.

Derfor fik han Ballon d’Or – og Lionel Messi blev nummer to med Ribéry på tredjepladsen. Det var kontroversielt, fordi Ronaldo ikke havde vundet et eneste trofæ hele året.

– Det var, som om den blev stjålet fra mig. Det er uforståeligt. Jeg vandt alle trofæer, jeg kunne ikke have gjort mere. Det var urimeligt, sagde Ribéry i 2018 om en kåring, der tydeligvis har gjort ondt på den stolte franskmand.

2014
Vinder: Cristiano Ronaldo
Snydt?: Manuel Neuer

Cristiano Ronaldo vandt Ballon d’Or igen i 2014, primært takket været Real Madrids 10. Champions League-titel og endnu en kaskade af mål.

I Tyskland mente de, at Manuel Neuer burde have vundet. Han var verdens bedste keeper, havde gjort det fremragende med Bayern München og vandt VM med sit landshold. Det ville have været en sjælden hæder til en defensiv spiller, og Neuer havde revolutioneret målmandsfaget med sin rolle som sweeper-keeper.

– Jeg synes, det er unfair. Det virker til, at i denne kåring tæller succes ikke lige så meget som fremtoning, sagde Franz Beckenbauer – dobbelt Ballon d’Or-vinder i halvfjerdserne.

Og ironisk nok fortrød Bayern Münchens Robert Lewandowski sin stemme.

– Det var en fejl at stemme på Ronaldo. I dag ville jeg helt klart have stemt på Neuer, men jeg stemte engang tilbage i august, og i dag ville jeg have stemt anderledes, sagde Neuers holdkammerat efter kåringen ifølge ESPN.

2019
Vinder: Lionel Messi
Snydt?: Virgil van Dijk

Kun syv point skilte Messi og Van Dijk i kåringen, og så var der ellers mere end 200 point ned til Cristiano Ronaldo på tredjepladsen.

Så det var tæt mellem argentineren og hollænderen, og bestemt ikke alle mente, at sejren var fortjent. For eksempel havde Van Dijks Liverpool slået Messi FC Barcelona i Champions League-semifinalen, inden englænderne endte med at vinde hele turneringen. Og Van Dijk var verdens bedste forsvarer.

– Jeg kan ikke huske en mere imponerende sæson af en forsvarer nogensinde. Helt ærligt. Så det ville have været korrekt, hvis “Virg” vandt den, sagde hans træner Jürgen Klopp.

Van Dijk selv indrømmede selv nogle uger efter kåringen, at han havde håbet på at vinde.

– Jeg var lettere skuffet. Men jeg besluttede, at jeg stadig ville tage til ceremonien, og i sidste ende var det en super aften. Jeg regner det stadig som en stor bedrift at stå deroppe med nogle af de største fodboldikoner i verden, sagde Van Dijk ifølge The Mirror.





Superliga-spiller tiltalt for grov vold



LIVE

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?


Nu går de all-in på Højlund

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Monstertransfer i Premier League?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Nu bekræfter FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Chokerstatning for Thomas Frank?

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Morten Hjulmand til storklub?

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

In or out? FCK har brug for klarhed!



Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Sov ikke efter nederlag til Danmark


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Klar melding om Morten Karlsen

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Kaoskamp ved klub-VM

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?



Røverkøb af Bo Henriksen?

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Dansk angriber på klubjagt

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Dansker forlader Brentford



Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Her er Esbjergs nye cheftræner

Real Madrid vil hente Liverpool-profil