Mandag aften vandt Lionel Messi sin syvende guldbold ved Ballon d’Or-kåringen i Paris, og det skete ikke uden kontroverser.
For mange mener, at prisen i stedet burde været gået til Robert Lewandowski, der har scoret efter behag i 2021. Messi udtalte fra præmiepodiet, at polakken fortjener en Guldbold, og at bagmændene fra France Football burde give ham prisen for 2020, som blev aflyst.
Men Robert Lewandowski er ikke den eneste, der er blevet forbigået i de senere år, hvor Messi og hans evige konkurrent Cristiano Ronaldo har siddet på tronen. Med undtagelse af 2018, hvor Luka Modric vandt, har de to superstjerner støvsuget alle Guldbolde siden 2008, da Ronaldo vandt for første gang.
Og i flere tilfælde kan det bestemt diskuteres, om en anden havde fortjent det mere
2010
Vinder: Lionel Messi
Snydt?: Wesley Sneijder
Cristiano Ronaldo vandt Ballon d’Or i 2008, Messi gjorde det året efter, og de to titler kan der ikke pilles meget ved. Men hvad med kåringen i 2010?
Messi vandt for et år, hvor han fortsatte sin udvikling som supermålscorer (hans berømte firemålskamp mod Arsenal i Champions League var det år), men han vandt ikke alverden. ”Kun” den spanske liga. Hans Argentina floppede ved VM, og Barcelona røg ud af Champions League i semifinalen.
Derimod var hollandske Wesley Sneijder i forrygende form og vandt en hel del. Han var stjernen på Inters Treble-mandskab, og han var delt VM-topscorer, da Holland blev viceverdensmester. Men Sneijder blev kun nummer fire, da Ballon d’Or skulle uddeles. Både Xavi og Andrés Iniesta sluttede foran ham.
– Det er ikke det vigtigste for mig. Champions League var vigtigere, har Sneijder selv sagt om fravalget.
2013
Vinder: Cristiano Ronaldo
Snydt? Franck Ribéry
Det lignede længe en ny vinder, for Franck Ribéry havde været den helt store profil, da Bayern München vandt det tyske mesterskab, den tyske pokalturnering og Champions League. Men i efteråret var Cristiano Ronaldo i utrolig målform for Real Madrid, og han scorede også tre gange i den afgørende 3-2-sejr over Sverige, da Portugal spillede sig til VM.
Derfor fik han Ballon d’Or – og Lionel Messi blev nummer to med Ribéry på tredjepladsen. Det var kontroversielt, fordi Ronaldo ikke havde vundet et eneste trofæ hele året.
– Det var, som om den blev stjålet fra mig. Det er uforståeligt. Jeg vandt alle trofæer, jeg kunne ikke have gjort mere. Det var urimeligt, sagde Ribéry i 2018 om en kåring, der tydeligvis har gjort ondt på den stolte franskmand.
2014
Vinder: Cristiano Ronaldo
Snydt?: Manuel Neuer
Cristiano Ronaldo vandt Ballon d’Or igen i 2014, primært takket været Real Madrids 10. Champions League-titel og endnu en kaskade af mål.
I Tyskland mente de, at Manuel Neuer burde have vundet. Han var verdens bedste keeper, havde gjort det fremragende med Bayern München og vandt VM med sit landshold. Det ville have været en sjælden hæder til en defensiv spiller, og Neuer havde revolutioneret målmandsfaget med sin rolle som sweeper-keeper.
– Jeg synes, det er unfair. Det virker til, at i denne kåring tæller succes ikke lige så meget som fremtoning, sagde Franz Beckenbauer – dobbelt Ballon d’Or-vinder i halvfjerdserne.
Og ironisk nok fortrød Bayern Münchens Robert Lewandowski sin stemme.
– Det var en fejl at stemme på Ronaldo. I dag ville jeg helt klart have stemt på Neuer, men jeg stemte engang tilbage i august, og i dag ville jeg have stemt anderledes, sagde Neuers holdkammerat efter kåringen ifølge ESPN.
2019
Vinder: Lionel Messi
Snydt?: Virgil van Dijk
Kun syv point skilte Messi og Van Dijk i kåringen, og så var der ellers mere end 200 point ned til Cristiano Ronaldo på tredjepladsen.
Så det var tæt mellem argentineren og hollænderen, og bestemt ikke alle mente, at sejren var fortjent. For eksempel havde Van Dijks Liverpool slået Messi FC Barcelona i Champions League-semifinalen, inden englænderne endte med at vinde hele turneringen. Og Van Dijk var verdens bedste forsvarer.
– Jeg kan ikke huske en mere imponerende sæson af en forsvarer nogensinde. Helt ærligt. Så det ville have været korrekt, hvis “Virg” vandt den, sagde hans træner Jürgen Klopp.
Van Dijk selv indrømmede selv nogle uger efter kåringen, at han havde håbet på at vinde.
– Jeg var lettere skuffet. Men jeg besluttede, at jeg stadig ville tage til ceremonien, og i sidste ende var det en super aften. Jeg regner det stadig som en stor bedrift at stå deroppe med nogle af de største fodboldikoner i verden, sagde Van Dijk ifølge The Mirror.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Henter FC København-spiller
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER