Bayern-cheftræner afslører: Ville have disse to Premier League-stjerner

Hansi Flick har nu kommenteret rygterne om, at han er i konflikt med Bayern Münchens sportsdirektør, Hasan Salihamidzic.



Bayern München har vundet det hele i det seneste års tid, men alligevel ulmer uroen i den sydtyske storklub. 

Tidligere på ugen reporterede Bild således, at cheftræner Hansi Flick kan være på vej ud, fordi Flick er kommet på kant med Bayern Münchens sportsdirektør, Hasan Salihamidzic. De to herrer er angiveligt voldsomt uenige om klubbens transferpolitik, hvor Salihamidzic angiveligt har hentet flere spillere, som Flick ikke ønskede. 

Jagtede Chelsea-fløj forgæves
Og efter onsdagens 2-1-sejr over Lazio kommenterede Hansi Flick så på Bild-historien. Her slog cheftræneren fast, at idéen om at hente Sergiño Dest og Chelsea-fløjen Callum Hudson-Odoi var en plan, som Salihamidzic også var med på.

– Hudson-Odoi og Dest var ikke mine drømmespillere. De var spillere, som vi ønskede at hente. Men det lykkedes ikke. Det er svært at være sportsdirektør under en pandemi. Så vi sagde: ‘Okay, så lad os styrke bredden i truppen’. Og det gjorde vi. Det er årsagen til, at vi har mange spillere på bænken, lød det således, ifølge Eurosport, fra Flick. 

Bayern München hentede i sommer Leroy Sané, Marc Roca, Bouna Sarr, Douglas Costa og Eric Maxim Choupo-Moting. Sergiño Dest valgte at skifte til Barcelona i stedet for Bayern München, mens Callum Hudson-Odoi valgte at blive i Chelsea. 

Ville gerne have haft Werner og Havertz
Efter Lazio-kampen kommenterede Hansi Flick samtidig også rygtet om, at han hellere ville have haft Timo Werner og Kai Havertz end Leroy Sané. 

– Man kan også læse, at Leroy ikke var min drømmespiller, og at jeg ønskede Havertz og Werner. Men jeg ville gerne have haft alle tre. Det ved Salihamidzic også. Men vi var alle enige om at gå efter Leroy, lød det således fra Flick. 

Werner og Havertz endte i stedet begge med at rykke til Chelsea. Afslutningsvist slog Hansi Flick fast, at han og Salihamidzic har forsøgt at tale om tingene, for klubbens bedste. 

Kimmich opfordrer til sammenhold
Efter Lazio-kampen indikerede Joshua Kimmich så, at det kunne være fint, hvis Hansi Flick og Hasan Salihamidzic begge forsøger at begrave stridsøkserne. 

– Man kan læse om forskellige ting, der bliver skrevet og diskuteret. Det ville være bedre, hvis var ro og stilhed med den succes, der venter lige rundt om hjørnet, og hvis vi ikke internt kaster benzin på de rygter, der florerer eksternt. Men jeg tror ikke, at det påvirker holdet specielt meget. Det er ikke noget, man mærker på banen. 

Med 2-1-sejren over Lazio er Bayern München klar til kvartfinalerne med en samlet sejr på 6-2 over den italienske klub. 





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

FC Midtjylland med politianmeldelse

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Det er tæt på uforklarligt’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Tottenham straffes for nazihilsner

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Henter kæmpe Superliga-flop

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Dansk drømmehug i Serie A

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen