Begejstret Morten Olsen: Det er jo umuligt i dag

Morten Olsen er beæret over at blive kåret til den mest betydningsfulde person i dansk fodbold siden 1948, og den danske landsholdslegende glæder sig samtidig over dansk fodbolds udvikling i de seneste år.



Ingen over og ingen ved siden af. 

Morten Olsen blev i sidste uge kåret til den mest betydningsfulde person i dansk fodbold siden 1948, da Tipsbladet fejrede 75 års-jubilæum. 

Med hjælp fra et panel bestående af Morten Bruun, Joakim Jakobsen og Dan Hammer blev de mest betydningsfulde personer i dansk fodbold i de seneste 75 år kåret, og her endte Morten Olsen på førstepladsen foran Sepp Pionek og Michael Laudrup

– Hold da op, det er jeg da beæret over. Det er jeg da helt sikkert, lyder det fra Morten Olsen, da Tipsbladet fanger den tidligere landsholdsprofil og landstræner over telefonen.

– Jeg var godt nok ikke med i 75 år, men på den ene eller den anden måde har jeg jo været aktiv på et højere plan både som spiller og træner i 40-45 år i hvert fald. Det er jo en lang periode.

Karrieren som landsholdsspiller varede næsten to årtier, hvorefter Morten Olsen havde en flot trænerkarriere, der bød på både mesterskaber og flere slutrunder. 

– Jeg kom på landsholdet i ‘70, og jeg sluttede i ‘89, så det er jo en snes år. Så var der halvfemserne, som jo egentlig var min tid som klubtræner i de klubber, jeg var i (FC Köln, Ajax og Brøndby IF, red.), og så kom de 15 år, hvor jeg var landstræner. Så det er selvfølgelig blevet til mange år.

– Men fodbold er nu engang et holdspil, og når man også ser Michael Laudrup og Sepp Piontek i top tre, så fortæller det også, at det var en periode, hvor fodbolden ændrede sig, i hvert fald landsholdsmæssigt. 

– Det er klart, at jeg har opnået de her ting med en hel masse andre mennesker, både som spiller og træner. Og hvis vi taler om firserne, så har jeg også været heldig med at være med til at ramme en åre – en tid, hvor vi havde en god generation og en god landstræner, siger Morten Olsen.

Michael Laudrup, der fra 2000 til 2002 var assistent for Morten Olsen, blev nummer tre i Tipsbladets store kåring (Foto: Bongarts/Getty Images).

Som spiller var Morten Olsen med til at løfte landsholdet til helt nye højder i løbet af firserne, hvor Danmark imponerede under EM i 1984 og VM i 1986. 

– Der var en god blanding af rutine og frisk ungdom, der kom frem, for eksempel med Frank Arnesen, Søren Lerby og Preben Elkjær. Jeg var en af de ældre spillere, sammen med Allan Simonsen. Spillerne kom ud og dygtiggjorde sig og blev bedre, siger Morten Olsen. 

De første år på landsholdet var ganske anderledes, lyder det fra den tidligere Ajax- og Brøndby IF-træner. 

– Jeg var også med i halvfjerdserne, hvor vi havde nogle andre vilkår. Vi havde også gode individuelle spillere, som ikke kunne få fri eller sagt rent ud, måske gad nogle ikke tage turen til Sofia eller Bucharest.

– Så der var ikke den teamgejst eller det sammenhold på det tidspunkt. Trænerne havde ikke de samme muligheder som os, der kom senere hen.

Hvordan synes du, at dansk fodbold har udviklet sig, efter at du stoppede karrieren?

– Vi har et godt landshold, der kvalificerer sig hver gang. Det, det handler om for spillere, er ofte, at de bliver matchet (på et højt niveau, red.). Jeg kan huske, da vi tog til VM og EM i ‘10 og ‘12, der var vel seks-syv hjemlige spillere med på det tidspunkt. Det er jo umuligt i dag. Nu er det næsten alle sammen spillere, der spiller i udlandet.

– Og det er ikke for at forklejne Superligaen, for Superligaen er også blevet bedre. Men nu har vi fået nogle spillere ud, der bliver matchet på et højt niveau hver uge. Og så har vi haft gode landstrænere efter mig, som har nydt godt af det og har fået nogle gode resultater.

– Så går det selvfølgelig lidt op og ned, men sådan er det. Men det, at vi får både trænere og spillere ud, og samtidig har nogle danske klubber, der leverer gode resultater og god fodbold i Europa, er meget opløftende.

Morten Olsen var landstræner fra 2000 til 2015, og i denne periode kvalificerede han Danmark til fire slutrunder – VM i 2002 og 2010, og EM i 2004 og 2012. 







LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny melding om fremtiden

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller

Kæk Wass: Han filmede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation