Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Jan Bech Andersen bekræfter, at der var bud efter Mathias Kvistgaarden i den netop overståede transfervindue.



Mathias Kvistgaarden skal ingen steder.  

Brøndby-fansene har nervøst fulgt med i klubbens ageren på transfermarkedet, for et af de helt store spørgsmålstegn er Mathias Kvistgaarden.  

Flere udenlandske klubber har været meldt interesseret i den unge angriber. Der har blandt andet været meldinger om forhandlinger med Celtic, der tidligere har haft et godt øje til Kvistgaarden.  

Og det lyder, som om at der er noget om snakken.   

Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræfter over for Tipsbladet, at der har været bud på Mathias Kvistgaarden, men at man gik langt for at beholde ham.  

– Det var 100 procent et mål for os at holde på ham resten af sæsonen. Der har været mange henvendelser på ham – også på sidste dag og andensidste dag.  

– Men vi har en god dialog med Kvistgaarden og hans agent omkring, hvad vi prøver at opnå sammen. Og det var planen, at han skal spille for os i foråret, hvor vi har mange store mål, vi skal nå, og så må vi se, hvad der sker til sommer.  

Var der nogle bud på ham, I måtte afvise?  

– Ja. Der er altid konkrete og mindre konkrete ting. Der kom aldrig nogen tal, som gjorde, at vi gik væk fra vores plan om ikke at sælge ham i det her transfervindue. Det var ikke godt nok, men det bliver det forhåbentlig, når tiden er inde for ham og klubben.  

– Som jeg tidligere har sagt, skal vi gerne nå de 100 millioner kroner i transfersum inden for de næste år, og det ville da være fint, hvis det var ham, der nåede den grænse som den første, fortæller Jan Bech Andersen.  

22-årige Kvistgaarden har kontrakt til 2027 i Brøndby, men om han bliver i Brøndby kontrakten ud, må tiden vise.  







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brasilien – Norge

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er prisen på Aral Simsir

FCK tjener millioner på ung stopper

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’