Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Jan Bech Andersen bekræfter, at der var bud efter Mathias Kvistgaarden i den netop overståede transfervindue.



Mathias Kvistgaarden skal ingen steder.  

Brøndby-fansene har nervøst fulgt med i klubbens ageren på transfermarkedet, for et af de helt store spørgsmålstegn er Mathias Kvistgaarden.  

Flere udenlandske klubber har været meldt interesseret i den unge angriber. Der har blandt andet været meldinger om forhandlinger med Celtic, der tidligere har haft et godt øje til Kvistgaarden.  

Og det lyder, som om at der er noget om snakken.   

Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræfter over for Tipsbladet, at der har været bud på Mathias Kvistgaarden, men at man gik langt for at beholde ham.  

– Det var 100 procent et mål for os at holde på ham resten af sæsonen. Der har været mange henvendelser på ham – også på sidste dag og andensidste dag.  

– Men vi har en god dialog med Kvistgaarden og hans agent omkring, hvad vi prøver at opnå sammen. Og det var planen, at han skal spille for os i foråret, hvor vi har mange store mål, vi skal nå, og så må vi se, hvad der sker til sommer.  

Var der nogle bud på ham, I måtte afvise?  

– Ja. Der er altid konkrete og mindre konkrete ting. Der kom aldrig nogen tal, som gjorde, at vi gik væk fra vores plan om ikke at sælge ham i det her transfervindue. Det var ikke godt nok, men det bliver det forhåbentlig, når tiden er inde for ham og klubben.  

– Som jeg tidligere har sagt, skal vi gerne nå de 100 millioner kroner i transfersum inden for de næste år, og det ville da være fint, hvis det var ham, der nåede den grænse som den første, fortæller Jan Bech Andersen.  

22-årige Kvistgaarden har kontrakt til 2027 i Brøndby, men om han bliver i Brøndby kontrakten ud, må tiden vise.  







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Massiv kritik efter skandaløse scener

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner