Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Jan Bech Andersen bekræfter, at der var bud efter Mathias Kvistgaarden i den netop overståede transfervindue.



Mathias Kvistgaarden skal ingen steder.  

Brøndby-fansene har nervøst fulgt med i klubbens ageren på transfermarkedet, for et af de helt store spørgsmålstegn er Mathias Kvistgaarden.  

Flere udenlandske klubber har været meldt interesseret i den unge angriber. Der har blandt andet været meldinger om forhandlinger med Celtic, der tidligere har haft et godt øje til Kvistgaarden.  

Og det lyder, som om at der er noget om snakken.   

Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræfter over for Tipsbladet, at der har været bud på Mathias Kvistgaarden, men at man gik langt for at beholde ham.  

– Det var 100 procent et mål for os at holde på ham resten af sæsonen. Der har været mange henvendelser på ham – også på sidste dag og andensidste dag.  

– Men vi har en god dialog med Kvistgaarden og hans agent omkring, hvad vi prøver at opnå sammen. Og det var planen, at han skal spille for os i foråret, hvor vi har mange store mål, vi skal nå, og så må vi se, hvad der sker til sommer.  

Var der nogle bud på ham, I måtte afvise?  

– Ja. Der er altid konkrete og mindre konkrete ting. Der kom aldrig nogen tal, som gjorde, at vi gik væk fra vores plan om ikke at sælge ham i det her transfervindue. Det var ikke godt nok, men det bliver det forhåbentlig, når tiden er inde for ham og klubben.  

– Som jeg tidligere har sagt, skal vi gerne nå de 100 millioner kroner i transfersum inden for de næste år, og det ville da være fint, hvis det var ham, der nåede den grænse som den første, fortæller Jan Bech Andersen.  

22-årige Kvistgaarden har kontrakt til 2027 i Brøndby, men om han bliver i Brøndby kontrakten ud, må tiden vise.  





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Viborg FF – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi