Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Jan Bech Andersen bekræfter, at der var bud efter Mathias Kvistgaarden i den netop overståede transfervindue.



Mathias Kvistgaarden skal ingen steder.  

Brøndby-fansene har nervøst fulgt med i klubbens ageren på transfermarkedet, for et af de helt store spørgsmålstegn er Mathias Kvistgaarden.  

Flere udenlandske klubber har været meldt interesseret i den unge angriber. Der har blandt andet været meldinger om forhandlinger med Celtic, der tidligere har haft et godt øje til Kvistgaarden.  

Og det lyder, som om at der er noget om snakken.   

Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræfter over for Tipsbladet, at der har været bud på Mathias Kvistgaarden, men at man gik langt for at beholde ham.  

– Det var 100 procent et mål for os at holde på ham resten af sæsonen. Der har været mange henvendelser på ham – også på sidste dag og andensidste dag.  

– Men vi har en god dialog med Kvistgaarden og hans agent omkring, hvad vi prøver at opnå sammen. Og det var planen, at han skal spille for os i foråret, hvor vi har mange store mål, vi skal nå, og så må vi se, hvad der sker til sommer.  

Var der nogle bud på ham, I måtte afvise?  

– Ja. Der er altid konkrete og mindre konkrete ting. Der kom aldrig nogen tal, som gjorde, at vi gik væk fra vores plan om ikke at sælge ham i det her transfervindue. Det var ikke godt nok, men det bliver det forhåbentlig, når tiden er inde for ham og klubben.  

– Som jeg tidligere har sagt, skal vi gerne nå de 100 millioner kroner i transfersum inden for de næste år, og det ville da være fint, hvis det var ham, der nåede den grænse som den første, fortæller Jan Bech Andersen.  

22-årige Kvistgaarden har kontrakt til 2027 i Brøndby, men om han bliver i Brøndby kontrakten ud, må tiden vise.  





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Uwe Rösler henter dansker

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Fredberg henter italiensk legende

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Hylder kæmpe FCM-transfer

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio