Bekræfter: Der var bud på Brøndby-stjerne

Jan Bech Andersen bekræfter, at der var bud efter Mathias Kvistgaarden i den netop overståede transfervindue.



Mathias Kvistgaarden skal ingen steder.  

Brøndby-fansene har nervøst fulgt med i klubbens ageren på transfermarkedet, for et af de helt store spørgsmålstegn er Mathias Kvistgaarden.  

Flere udenlandske klubber har været meldt interesseret i den unge angriber. Der har blandt andet været meldinger om forhandlinger med Celtic, der tidligere har haft et godt øje til Kvistgaarden.  

Og det lyder, som om at der er noget om snakken.   

Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræfter over for Tipsbladet, at der har været bud på Mathias Kvistgaarden, men at man gik langt for at beholde ham.  

– Det var 100 procent et mål for os at holde på ham resten af sæsonen. Der har været mange henvendelser på ham – også på sidste dag og andensidste dag.  

– Men vi har en god dialog med Kvistgaarden og hans agent omkring, hvad vi prøver at opnå sammen. Og det var planen, at han skal spille for os i foråret, hvor vi har mange store mål, vi skal nå, og så må vi se, hvad der sker til sommer.  

Var der nogle bud på ham, I måtte afvise?  

– Ja. Der er altid konkrete og mindre konkrete ting. Der kom aldrig nogen tal, som gjorde, at vi gik væk fra vores plan om ikke at sælge ham i det her transfervindue. Det var ikke godt nok, men det bliver det forhåbentlig, når tiden er inde for ham og klubben.  

– Som jeg tidligere har sagt, skal vi gerne nå de 100 millioner kroner i transfersum inden for de næste år, og det ville da være fint, hvis det var ham, der nåede den grænse som den første, fortæller Jan Bech Andersen.  

22-årige Kvistgaarden har kontrakt til 2027 i Brøndby, men om han bliver i Brøndby kontrakten ud, må tiden vise.  





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Forhandler om Albert Grønbæk

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kan få store konsekvenser for Eriksen

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Han er årets træner i Premier League

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood