Bendtner råbte ad Henry: Fik tre måneder i skyggen

Nicklas Bendtner fik i sin tid tre måneders karantæne for at råbe ad superstjernen Thierry Henry, fortæller han i "Offside".



Nicklas Bendtner var mandag aften gæst i tv-programmet “Offside” – iført endnu en stor hat – og i den forbindelse delte den tidligere topspiller adskillige historier fra sin lange og omdiskuterede karriere.

Blandt andet fra dengang, hvor han var lige var begyndt at træne med Arsenals førstehold og kom i unåde ved at råbe ad holdets store stjerne på det tidspunkt, nemlig Thierry Henry.

I den situation lærte Nicklas Bendtner nemlig lidt om, hvordan stjerner kan slippe afsted med lidt mere til træning. 

– Jeg træner ret hurtigt med førsteholdet en gang om ugen. Det bliver så til to. Thierry og jeg spiller så på hver vores hold i 11-mod-11.

– Der bliver begået en fejl af ham, som bliver overset af træneren, og jeg begår samme fejl, som så bliver kaldt. I mellemtiden er jeg begyndt at råbe lidt om, at det sgu kke var helt fair.

– Det siger jeg på en ikke helt rolig måde, og der bliver råbt lidt gloser, siger Nicklas Bendtner i “Offside” og forklarer videre:

– Så går Thierry over banen og står og råber mig ind i hovedet, og jeg råber lidt tilbage. De andre siger, at jeg bare skal være stille. Så jeg lukker, og så står han bare og råber af mig, mens de andre fortsætter med at spille. Der lærte jeg i hvert fald lidt.

– Men jeg må også give ham kæmpe respekt, for efterfølgende hiver han fat i mig, og vi sidder og snakker to timer i omklædningsrummet. Han siger, han har hørt, at jeg er et stort talent og så videre, men for at klare sig på den store scene og på førsteholdet er der visse måder, vi gør tingene på. Der er noget med respekt og fornuft, som man skal have med.

– Så fik jeg en karantæne på tre måneder fra at træne med førsteholdet (fra Arsene Wenger, red.) og så kom jeg ellers tilbage.

Nicklas Bendtner, 36 år, nåede siden at spille 171 kampe for Arsenal med 47 mål til følge. Fine tal, men ikke helt så gode som Thierry Henrys. Den franske superstjerne scorede 228 mål i 377 kampe for Arsenal. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

England – Argentina

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’