Nicklas Bendtner var mandag aften gæst i tv-programmet “Offside” – iført endnu en stor hat – og i den forbindelse delte den tidligere topspiller adskillige historier fra sin lange og omdiskuterede karriere.
Blandt andet fra dengang, hvor han var lige var begyndt at træne med Arsenals førstehold og kom i unåde ved at råbe ad holdets store stjerne på det tidspunkt, nemlig Thierry Henry.
I den situation lærte Nicklas Bendtner nemlig lidt om, hvordan stjerner kan slippe afsted med lidt mere til træning.
– Jeg træner ret hurtigt med førsteholdet en gang om ugen. Det bliver så til to. Thierry og jeg spiller så på hver vores hold i 11-mod-11.
– Der bliver begået en fejl af ham, som bliver overset af træneren, og jeg begår samme fejl, som så bliver kaldt. I mellemtiden er jeg begyndt at råbe lidt om, at det sgu kke var helt fair.
– Det siger jeg på en ikke helt rolig måde, og der bliver råbt lidt gloser, siger Nicklas Bendtner i “Offside” og forklarer videre:
– Så går Thierry over banen og står og råber mig ind i hovedet, og jeg råber lidt tilbage. De andre siger, at jeg bare skal være stille. Så jeg lukker, og så står han bare og råber af mig, mens de andre fortsætter med at spille. Der lærte jeg i hvert fald lidt.
– Men jeg må også give ham kæmpe respekt, for efterfølgende hiver han fat i mig, og vi sidder og snakker to timer i omklædningsrummet. Han siger, han har hørt, at jeg er et stort talent og så videre, men for at klare sig på den store scene og på førsteholdet er der visse måder, vi gør tingene på. Der er noget med respekt og fornuft, som man skal have med.
– Så fik jeg en karantæne på tre måneder fra at træne med førsteholdet (fra Arsene Wenger, red.) og så kom jeg ellers tilbage.
Nicklas Bendtner, 36 år, nåede siden at spille 171 kampe for Arsenal med 47 mål til følge. Fine tal, men ikke helt så gode som Thierry Henrys. Den franske superstjerne scorede 228 mål i 377 kampe for Arsenal.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Kamil Grabara-opslag bemærkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle