Nicklas Bendtner var mandag aften gæst i tv-programmet “Offside” – iført endnu en stor hat – og i den forbindelse delte den tidligere topspiller adskillige historier fra sin lange og omdiskuterede karriere.
Blandt andet fra dengang, hvor han var lige var begyndt at træne med Arsenals førstehold og kom i unåde ved at råbe ad holdets store stjerne på det tidspunkt, nemlig Thierry Henry.
I den situation lærte Nicklas Bendtner nemlig lidt om, hvordan stjerner kan slippe afsted med lidt mere til træning.
– Jeg træner ret hurtigt med førsteholdet en gang om ugen. Det bliver så til to. Thierry og jeg spiller så på hver vores hold i 11-mod-11.
– Der bliver begået en fejl af ham, som bliver overset af træneren, og jeg begår samme fejl, som så bliver kaldt. I mellemtiden er jeg begyndt at råbe lidt om, at det sgu kke var helt fair.
– Det siger jeg på en ikke helt rolig måde, og der bliver råbt lidt gloser, siger Nicklas Bendtner i “Offside” og forklarer videre:
– Så går Thierry over banen og står og råber mig ind i hovedet, og jeg råber lidt tilbage. De andre siger, at jeg bare skal være stille. Så jeg lukker, og så står han bare og råber af mig, mens de andre fortsætter med at spille. Der lærte jeg i hvert fald lidt.
– Men jeg må også give ham kæmpe respekt, for efterfølgende hiver han fat i mig, og vi sidder og snakker to timer i omklædningsrummet. Han siger, han har hørt, at jeg er et stort talent og så videre, men for at klare sig på den store scene og på førsteholdet er der visse måder, vi gør tingene på. Der er noget med respekt og fornuft, som man skal have med.
– Så fik jeg en karantæne på tre måneder fra at træne med førsteholdet (fra Arsene Wenger, red.) og så kom jeg ellers tilbage.
Nicklas Bendtner, 36 år, nåede siden at spille 171 kampe for Arsenal med 47 mål til følge. Fine tal, men ikke helt så gode som Thierry Henrys. Den franske superstjerne scorede 228 mål i 377 kampe for Arsenal.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
OPTAKT
Argentina – Schweiz
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OB henter finsk landsholdsspiller
NYHEDER