Benfica-boss reagerer på Schjelderup-interview

Benficas cheftræner giver ikke meget for kritikken om, at spillere ikke får chancen i klubben.



Efter at han nu er vendt tilbage til FC Nordsjælland på en etårig lejeaftale, åbnede åbnede Andreas Schjelderup forleden op om sit skuffende halvår i Benfica i et stort interview med TV 2 Norge.

Her forklarede det norske stortalent blandt andet, at han fik “besked om, at jeg skulle ind og konkurrere og få minutter”, og at han “forventede flere chancer og minutter”. Sådan blev det dog ikke og i hele foråret blev det blot til to minutter på banen.

De udtalelser – samt brok fra Lucas Verissimos kone om manglende spilletid til manden – er siden nået til Portugal, hvor Benfica-træner Roger Schmidt nu reagerer på dem.

– Mit ansvar er at få Benfica til at vinde kampe. Vores ambitioner er store. Alle spillere har samme muligheder, jeg behandler ikke spillere forskelligt, og de bedste spiller. Og dem, der spiller godt og har succes, har en større chance for at spille kontinuerligt.

– Når du ikke starter inde, har du brug for tålmodighed. Du skal være virkelig god til træning, og når du starter, skal du udnytte chancen, siger Roger Schmidt ifølge Mais Futebol og udpeger flere spillere, som gjorde netop det:

– Kig på Joao Neves, Chiquinho, Fredrik Aursnes og Alexander Bah i starten. Flere spillere udnyttede deres chancer. Det står ikke skrevet i granit, at der skal roteres i startopstillingen. Det her er professionel fodbold, og vi skal vinde kampe.

Andreas Schjelderup, 19 år, har stadig kontrakt med Benfica til sommeren 2028, men han spiller altså hele den igangværende sæson i Farum.





Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’




LIVE

LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder Lindstrøm helt færdig

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?