Benfica-boss reagerer på Schjelderup-interview

Benficas cheftræner giver ikke meget for kritikken om, at spillere ikke får chancen i klubben.



Efter at han nu er vendt tilbage til FC Nordsjælland på en etårig lejeaftale, åbnede åbnede Andreas Schjelderup forleden op om sit skuffende halvår i Benfica i et stort interview med TV 2 Norge.

Her forklarede det norske stortalent blandt andet, at han fik “besked om, at jeg skulle ind og konkurrere og få minutter”, og at han “forventede flere chancer og minutter”. Sådan blev det dog ikke og i hele foråret blev det blot til to minutter på banen.

De udtalelser – samt brok fra Lucas Verissimos kone om manglende spilletid til manden – er siden nået til Portugal, hvor Benfica-træner Roger Schmidt nu reagerer på dem.

– Mit ansvar er at få Benfica til at vinde kampe. Vores ambitioner er store. Alle spillere har samme muligheder, jeg behandler ikke spillere forskelligt, og de bedste spiller. Og dem, der spiller godt og har succes, har en større chance for at spille kontinuerligt.

– Når du ikke starter inde, har du brug for tålmodighed. Du skal være virkelig god til træning, og når du starter, skal du udnytte chancen, siger Roger Schmidt ifølge Mais Futebol og udpeger flere spillere, som gjorde netop det:

– Kig på Joao Neves, Chiquinho, Fredrik Aursnes og Alexander Bah i starten. Flere spillere udnyttede deres chancer. Det står ikke skrevet i granit, at der skal roteres i startopstillingen. Det her er professionel fodbold, og vi skal vinde kampe.

Andreas Schjelderup, 19 år, har stadig kontrakt med Benfica til sommeren 2028, men han spiller altså hele den igangværende sæson i Farum.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Meldes varm på ung Superliga-profil

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen