Benfica-boss reagerer på Schjelderup-interview

Benficas cheftræner giver ikke meget for kritikken om, at spillere ikke får chancen i klubben.



Efter at han nu er vendt tilbage til FC Nordsjælland på en etårig lejeaftale, åbnede åbnede Andreas Schjelderup forleden op om sit skuffende halvår i Benfica i et stort interview med TV 2 Norge.

Her forklarede det norske stortalent blandt andet, at han fik “besked om, at jeg skulle ind og konkurrere og få minutter”, og at han “forventede flere chancer og minutter”. Sådan blev det dog ikke og i hele foråret blev det blot til to minutter på banen.

De udtalelser – samt brok fra Lucas Verissimos kone om manglende spilletid til manden – er siden nået til Portugal, hvor Benfica-træner Roger Schmidt nu reagerer på dem.

– Mit ansvar er at få Benfica til at vinde kampe. Vores ambitioner er store. Alle spillere har samme muligheder, jeg behandler ikke spillere forskelligt, og de bedste spiller. Og dem, der spiller godt og har succes, har en større chance for at spille kontinuerligt.

– Når du ikke starter inde, har du brug for tålmodighed. Du skal være virkelig god til træning, og når du starter, skal du udnytte chancen, siger Roger Schmidt ifølge Mais Futebol og udpeger flere spillere, som gjorde netop det:

– Kig på Joao Neves, Chiquinho, Fredrik Aursnes og Alexander Bah i starten. Flere spillere udnyttede deres chancer. Det står ikke skrevet i granit, at der skal roteres i startopstillingen. Det her er professionel fodbold, og vi skal vinde kampe.

Andreas Schjelderup, 19 år, har stadig kontrakt med Benfica til sommeren 2028, men han spiller altså hele den igangværende sæson i Farum.







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Portugal – Spanien

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Brasiliansk boost før Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh