Kylian Mbappé og Karim Benzema har kombineret ganske fint, efter at Real Madrid-stjernen i juni gjorde comeback på det franske landshold efter seks års udelukkelse.
Trods flere gigantiske bud fra Real Madrid røg Mbappé dog ikke til Bernabéu denne sommer, og dermed bliver det i denne sæson kun på landsholdet, at Mbappé og Benzema kan kalde sig holdkammerater. Ifølge den 33-årige Benzema er der dog ingen tvivl om, at den 22-årige Mbappé ender i Madrid.
– Vi kommer virkeligt godt overens både på banen og udenfor. Selvfølgelig kunne jeg godt tænke mig at have ham ved min side i Madrid, men man er også nødt til at respektere sin klub. Uanset hvad er han dog en spiller, som før eller siden kommer til at spille for Real Madrid, lød det således, ifølge RTL, fra Karim Benzema efter onsdagens VM-kvalifikationskamp mod Bosnien.
Skuffende aften
Både Karim Benzema og Kylian Mbappé startede inde for Frankrig i hjemmekampen mod Bosnien, som dog ikke gik helt efter planen for verdensmestrene. Inter-angriberen Edin Dzeko bragte således gæsterne i front med et tørt hug, inden Antoine Griezmann fik udlignet inden pausen.
Få minutter inde i anden halvleg blev Jules Koundé dog præsenteret for et rødt kort efter en vanvittig tackling, der gjorde, at Sead Kolasinac ikke kunne fortsætte. Også Kylian Mbappé måtte udgå med en skade i 1-1-kampen. Det vides endnu ikke, hvor længe Paris Saint-Germain-stjernen må sidde ude.
Efter det glippede skifte til Real Madrid delte Kylian Mbappé et opslag på Instagram, som franskmanden dog hurtigt slettede igen. Klik her for at se et screenshot af opslaget.
Kylian Mbappé has suffered a calf injury tonight vs Bosnia & Herzegovina. Length of time out unknown. (RMC)
— Get French Football News (@GFFN) September 1, 2021
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
