Lørdag den 7.oktober, 2023.
Vi er i Israel. Bomberne springer til højre og venstre. Israelerne er vågnet op til et angreb fra Hamas. Cirka 5.000 km derfra sidder David Boysen med israelske rødder hjemme i Danmark. Han har familiemedlemmer i krigszonen, men kan hverken gøre fra eller til.
– Lørdag var et af de værste øjeblikke i mit liv. Det var rigtig, rigtig hårdt, og min telefon kørte i døgndrift. Det var den værste dag i vores hjerter, og den ramte mig rigtig hårdt, fortæller en tydelig berørt David Boysen til Tipsbladet.
Midt i orkanens øje sad David Boysens storebror. Han talte med sin lillebror, der sad hjemme i Danmark og fulgte med på en FaceTime-forbindelse.
– Der landede en stor bombe lige ved siden af min storebrors arbejde, så han var under jorden de første mange timer. Vi FaceTimede lige da bomben ramte. Hans eneste opgave var at få fat på sin datter, der var i vuggestue på daværende tidspunkt. Min storebror bor ikke langt fra området, hvor det gik værst til.
David Boysen har set brutale billeder og videoer, han allerhelst havde været foruden, og derfor kan han da også glæde sig over, at de ting han har set, ikke er nået hele vejen til Danmark.
– Det er ikke noget, der bliver vist i danske medier. Heldigvis. For det er ikke noget unge mennesker skal se. Men de billeder og videoer, jeg har set hele lørdagen, det er videoer, jeg ikke havde troet, at mennesker kunne finde på at gøre mod andre mennesker.
Tidligere holdkammerat døde under krigen
Det var helt åbenlyst en traumatisk oplevelse for David Boysen, der ligeledes har set tilsvarende foruroligende billeder og videoer af især små børn og kvinder.
– De ting, jeg har set, har mest været af små børn og kvinder, der er blevet lemlæstet på en måde, man ikke håber, at nogens børn eller nogens mødre skal udsættes for. Der er ikke noget menneske, der kan gøre mig så fortræd, at jeg kan finde på at gøre den slags mod et andet menneske.
Nu slap David Boysens bror helskindet gennem forskrækkelsen, og hele familien-Boysen er dermed i sikkerhed. Men det kan man desværre ikke sige om en af hans tidligere holdkammerater, der desværre mistede livet under angrebene.
– En af mine tidligere holdkammerater klarede den desværre ikke. Det er ikke en jeg har et meget personligt forhold til, men det er med til at gøre det hele endnu mere virkelighedsnært.
Hjemme i Danmark skal David Boysen bruge de næste par dage på at samle sig selv og sine tanker efter en af de hårdeste weekender i sit liv.
– Jeg bruger de her dage på at forsøge at udvande de billeder, jeg har inde i mit hoved, selvom det nok aldrig forlader mig. Normalt er jeg ikke den mest følsomme type, men af en eller anden årsag har det plantet sig på en måde, at jeg aldrig kommer til at glemme dem.
Den tidligere Superliga-profil David Boysen har tidligere spillet i israelsk fodbold for Beitar Jerusalem, men gør sig i øjeblikket gældende i dansk fodbold for Brønshøj, der spiller i Danmarksserien.
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
Er han Superligaens bedste træner?
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
Fyret efter forfærdelig stime
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
Var i gang med at planlægge sine fridage
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
