Lørdag den 7.oktober, 2023.
Vi er i Israel. Bomberne springer til højre og venstre. Israelerne er vågnet op til et angreb fra Hamas. Cirka 5.000 km derfra sidder David Boysen med israelske rødder hjemme i Danmark. Han har familiemedlemmer i krigszonen, men kan hverken gøre fra eller til.
– Lørdag var et af de værste øjeblikke i mit liv. Det var rigtig, rigtig hårdt, og min telefon kørte i døgndrift. Det var den værste dag i vores hjerter, og den ramte mig rigtig hårdt, fortæller en tydelig berørt David Boysen til Tipsbladet.
Midt i orkanens øje sad David Boysens storebror. Han talte med sin lillebror, der sad hjemme i Danmark og fulgte med på en FaceTime-forbindelse.
– Der landede en stor bombe lige ved siden af min storebrors arbejde, så han var under jorden de første mange timer. Vi FaceTimede lige da bomben ramte. Hans eneste opgave var at få fat på sin datter, der var i vuggestue på daværende tidspunkt. Min storebror bor ikke langt fra området, hvor det gik værst til.
David Boysen har set brutale billeder og videoer, han allerhelst havde været foruden, og derfor kan han da også glæde sig over, at de ting han har set, ikke er nået hele vejen til Danmark.
– Det er ikke noget, der bliver vist i danske medier. Heldigvis. For det er ikke noget unge mennesker skal se. Men de billeder og videoer, jeg har set hele lørdagen, det er videoer, jeg ikke havde troet, at mennesker kunne finde på at gøre mod andre mennesker.
Tidligere holdkammerat døde under krigen
Det var helt åbenlyst en traumatisk oplevelse for David Boysen, der ligeledes har set tilsvarende foruroligende billeder og videoer af især små børn og kvinder.
– De ting, jeg har set, har mest været af små børn og kvinder, der er blevet lemlæstet på en måde, man ikke håber, at nogens børn eller nogens mødre skal udsættes for. Der er ikke noget menneske, der kan gøre mig så fortræd, at jeg kan finde på at gøre den slags mod et andet menneske.
Nu slap David Boysens bror helskindet gennem forskrækkelsen, og hele familien-Boysen er dermed i sikkerhed. Men det kan man desværre ikke sige om en af hans tidligere holdkammerater, der desværre mistede livet under angrebene.
– En af mine tidligere holdkammerater klarede den desværre ikke. Det er ikke en jeg har et meget personligt forhold til, men det er med til at gøre det hele endnu mere virkelighedsnært.
Hjemme i Danmark skal David Boysen bruge de næste par dage på at samle sig selv og sine tanker efter en af de hårdeste weekender i sit liv.
– Jeg bruger de her dage på at forsøge at udvande de billeder, jeg har inde i mit hoved, selvom det nok aldrig forlader mig. Normalt er jeg ikke den mest følsomme type, men af en eller anden årsag har det plantet sig på en måde, at jeg aldrig kommer til at glemme dem.
Den tidligere Superliga-profil David Boysen har tidligere spillet i israelsk fodbold for Beitar Jerusalem, men gør sig i øjeblikket gældende i dansk fodbold for Brønshøj, der spiller i Danmarksserien.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
MEDIE
Nu dukker første historie op
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
