Blæst bagover af Jannik Vestergaard

The Athletic-journalist har aldrig set noget lignende den optur, Jannik Vestergaard har haft i denne sæson.



I sidste sæson lignede Jannik Vestergaard mildest talt en færdig mand i Leicester. Han var dømt helt ude, havde dårligt spillet i et år og måtte i en periode ikke træne med holdkammeraterne på førsteholdet.

Siden er der blevet skiftet ud på trænerposten, og pludselig er den danske landsholdsspiller blevet en af de bærende kræfter hos Leicester, der er på vej tilbage i Premier League.

Og comebacket har blæst Rob Tanner, der dækker Leicester for The Athletic, fuldstændig bagover.

– Janniks historie er en af sæsonens bedste. Jeg tror aldrig, jeg har set så dramatisk en forandring i en spillers status i en klub før. Han er gået fra at få at vide, at han ikke engang kan træne med sine holdkammerater under Brendan Rodgers til at være den centrale figur i cheftræner Enzo Marescas defensive system, siger Rob Tanner og uddyber:

– Den vigtigste del af hans spil er hans afleveringer fremad, hvilket er vigtigt for Marescas system. Han er den, der forsøger at lokke modstandere frem ad banen, og det skaber plads til spillerne foran. Så bryder han linjerne med en fremadrettet aflevering, og Leicester er afsted.

Jannik Vestergaards fremtid er imidlertid uvis. Til sommer udløber hans aftale med Leicester, og klubben har voldsomme økonomiske problemer, som blandt andet har kostet dem et transferforbud. 

– Transferforbuddet forhindrer dem i at forlænge deres nuværende spillere uden tilladelse fra ligaen, og der er i øjeblikket en juridisk tvist mellem klubben og EFL  (English Football League, som afvikler den næstbedste, tredjebedste og fjerdebedste engelske række, red.) samt Premier League over brud og formodede brud på de såkaldte “Profit and Sustainability Rules”, siger Rob Tanner og tilføjer dog:

– Enzo kan rigtig godt lide Jannik, og jeg tror, han vil have ham til at blive, og jeg tror, at Jannik nyder at spille fodbold meget mere nu, så jeg tror, der er en vilje til at fortsætte med at arbejde sammen.

Det er desuden ikke kun i Leicester, at Jannik Vestergaard er tilbage i varmen. Det gælder også på landsholdet, hvor han ellers mistede sin plads, da han ikke spillede i sin engelske klub.



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Stor bekymring inden VM

Av, Danmark! Største tab i hele verden

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Danmark imponerer på talentliste

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Millionregn over Ståle Solbakken

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

– Det er så ringe, begge dele!

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber