Blæst bagover af Jannik Vestergaard

The Athletic-journalist har aldrig set noget lignende den optur, Jannik Vestergaard har haft i denne sæson.



I sidste sæson lignede Jannik Vestergaard mildest talt en færdig mand i Leicester. Han var dømt helt ude, havde dårligt spillet i et år og måtte i en periode ikke træne med holdkammeraterne på førsteholdet.

Siden er der blevet skiftet ud på trænerposten, og pludselig er den danske landsholdsspiller blevet en af de bærende kræfter hos Leicester, der er på vej tilbage i Premier League.

Og comebacket har blæst Rob Tanner, der dækker Leicester for The Athletic, fuldstændig bagover.

– Janniks historie er en af sæsonens bedste. Jeg tror aldrig, jeg har set så dramatisk en forandring i en spillers status i en klub før. Han er gået fra at få at vide, at han ikke engang kan træne med sine holdkammerater under Brendan Rodgers til at være den centrale figur i cheftræner Enzo Marescas defensive system, siger Rob Tanner og uddyber:

– Den vigtigste del af hans spil er hans afleveringer fremad, hvilket er vigtigt for Marescas system. Han er den, der forsøger at lokke modstandere frem ad banen, og det skaber plads til spillerne foran. Så bryder han linjerne med en fremadrettet aflevering, og Leicester er afsted.

Jannik Vestergaards fremtid er imidlertid uvis. Til sommer udløber hans aftale med Leicester, og klubben har voldsomme økonomiske problemer, som blandt andet har kostet dem et transferforbud. 

– Transferforbuddet forhindrer dem i at forlænge deres nuværende spillere uden tilladelse fra ligaen, og der er i øjeblikket en juridisk tvist mellem klubben og EFL  (English Football League, som afvikler den næstbedste, tredjebedste og fjerdebedste engelske række, red.) samt Premier League over brud og formodede brud på de såkaldte “Profit and Sustainability Rules”, siger Rob Tanner og tilføjer dog:

– Enzo kan rigtig godt lide Jannik, og jeg tror, han vil have ham til at blive, og jeg tror, at Jannik nyder at spille fodbold meget mere nu, så jeg tror, der er en vilje til at fortsætte med at arbejde sammen.

Det er desuden ikke kun i Leicester, at Jannik Vestergaard er tilbage i varmen. Det gælder også på landsholdet, hvor han ellers mistede sin plads, da han ikke spillede i sin engelske klub.





‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude




LIVE

TransferLIVE: Nu er han solgt

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tæt på en falliterklæring, FCK

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Han er på vej væk fra AGF

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afviser to danske klubber

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Forlader AGF – lægetjek booket

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Klart svar om Tonni Adamsen

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber