I sidste sæson lignede Jannik Vestergaard mildest talt en færdig mand i Leicester. Han var dømt helt ude, havde dårligt spillet i et år og måtte i en periode ikke træne med holdkammeraterne på førsteholdet.
Siden er der blevet skiftet ud på trænerposten, og pludselig er den danske landsholdsspiller blevet en af de bærende kræfter hos Leicester, der er på vej tilbage i Premier League.
Og comebacket har blæst Rob Tanner, der dækker Leicester for The Athletic, fuldstændig bagover.
– Janniks historie er en af sæsonens bedste. Jeg tror aldrig, jeg har set så dramatisk en forandring i en spillers status i en klub før. Han er gået fra at få at vide, at han ikke engang kan træne med sine holdkammerater under Brendan Rodgers til at være den centrale figur i cheftræner Enzo Marescas defensive system, siger Rob Tanner og uddyber:
– Den vigtigste del af hans spil er hans afleveringer fremad, hvilket er vigtigt for Marescas system. Han er den, der forsøger at lokke modstandere frem ad banen, og det skaber plads til spillerne foran. Så bryder han linjerne med en fremadrettet aflevering, og Leicester er afsted.
Jannik Vestergaards fremtid er imidlertid uvis. Til sommer udløber hans aftale med Leicester, og klubben har voldsomme økonomiske problemer, som blandt andet har kostet dem et transferforbud.
– Transferforbuddet forhindrer dem i at forlænge deres nuværende spillere uden tilladelse fra ligaen, og der er i øjeblikket en juridisk tvist mellem klubben og EFL (English Football League, som afvikler den næstbedste, tredjebedste og fjerdebedste engelske række, red.) samt Premier League over brud og formodede brud på de såkaldte “Profit and Sustainability Rules”, siger Rob Tanner og tilføjer dog:
– Enzo kan rigtig godt lide Jannik, og jeg tror, han vil have ham til at blive, og jeg tror, at Jannik nyder at spille fodbold meget mere nu, så jeg tror, der er en vilje til at fortsætte med at arbejde sammen.
Det er desuden ikke kun i Leicester, at Jannik Vestergaard er tilbage i varmen. Det gælder også på landsholdet, hvor han ellers mistede sin plads, da han ikke spillede i sin engelske klub.
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
Målmand håber på Brøndby-transfer
Aldrig set før
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER