Blæst bagover af Jannik Vestergaard

The Athletic-journalist har aldrig set noget lignende den optur, Jannik Vestergaard har haft i denne sæson.



I sidste sæson lignede Jannik Vestergaard mildest talt en færdig mand i Leicester. Han var dømt helt ude, havde dårligt spillet i et år og måtte i en periode ikke træne med holdkammeraterne på førsteholdet.

Siden er der blevet skiftet ud på trænerposten, og pludselig er den danske landsholdsspiller blevet en af de bærende kræfter hos Leicester, der er på vej tilbage i Premier League.

Og comebacket har blæst Rob Tanner, der dækker Leicester for The Athletic, fuldstændig bagover.

– Janniks historie er en af sæsonens bedste. Jeg tror aldrig, jeg har set så dramatisk en forandring i en spillers status i en klub før. Han er gået fra at få at vide, at han ikke engang kan træne med sine holdkammerater under Brendan Rodgers til at være den centrale figur i cheftræner Enzo Marescas defensive system, siger Rob Tanner og uddyber:

– Den vigtigste del af hans spil er hans afleveringer fremad, hvilket er vigtigt for Marescas system. Han er den, der forsøger at lokke modstandere frem ad banen, og det skaber plads til spillerne foran. Så bryder han linjerne med en fremadrettet aflevering, og Leicester er afsted.

Jannik Vestergaards fremtid er imidlertid uvis. Til sommer udløber hans aftale med Leicester, og klubben har voldsomme økonomiske problemer, som blandt andet har kostet dem et transferforbud. 

– Transferforbuddet forhindrer dem i at forlænge deres nuværende spillere uden tilladelse fra ligaen, og der er i øjeblikket en juridisk tvist mellem klubben og EFL  (English Football League, som afvikler den næstbedste, tredjebedste og fjerdebedste engelske række, red.) samt Premier League over brud og formodede brud på de såkaldte “Profit and Sustainability Rules”, siger Rob Tanner og tilføjer dog:

– Enzo kan rigtig godt lide Jannik, og jeg tror, han vil have ham til at blive, og jeg tror, at Jannik nyder at spille fodbold meget mere nu, så jeg tror, der er en vilje til at fortsætte med at arbejde sammen.

Det er desuden ikke kun i Leicester, at Jannik Vestergaard er tilbage i varmen. Det gælder også på landsholdet, hvor han ellers mistede sin plads, da han ikke spillede i sin engelske klub.



Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

FC København-handling går verden rundt 

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Målamok i efteråret – kalder Superligaen nu? 

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

AGF slår FC København i drama

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller

Endelig er der godt nyt!

Banker FCM: Forrygende uge i FC København

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kasper Hjulmand taber storkamp

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Martin Spelmann stopper – det skal han nu

FCM meldes interesseret – bud fra England

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Manchester United henter comebacksejr

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar

Her kan du se AGF mod FC København