Blæst bagover: Dansker er fuldstændig forvandlet

Dansk bomber imponerer stort i Bodø/Glimt.



To mål mod Maccabi Tel Aviv. Et mål mod Twente FC. Tre mål – to på hjemmebane og et på udebane – mod Olympiakos.

Den danske angriber Kasper Høgh har været fuldstændig ustoppelig for Bodø/Glimt i Europa League i 2025, hvor han har scoret seks mål i seks kampe, og han er endda topscorer i turneringen. 

Det var svært at forestille sig, at den 24-årige dansker skulle stå her og nyde så stor succes, da han for et par år siden ikke kunne slå igennem i AaB. 

Så hvad er der sket? 

– Det, der er med Kasper Høgh, er, at han har gennemgået en af de vildeste forvandlinger, jeg nogensinde har set. Og jeg ser meget fodbold og mange spillere, siger journalist Freddy Toresen, der dækker Bodø/Glimt for Avisa Nordland, til Tipsbladet. 

– Jeg var heldig at tale med Lars Friis, der er træner i Sparta Prag og har haft Kasper i AaB, og han er blæst bagover af Kasper Høghs forvandling som person. Nu er Kasper en af dem, der arbejder allerhårdest på et hold med en masse hårdtarbejdende spillere.

– Han spiser rigtigt, han sover rigtigt, han træner hårdt, han tager sig af sine holdkammerater. Han er en ægte professionel. Og gutterne i omklædningsrummet elsker ham og hans energi og hans vilje.

Kasper Høgh, 24 år, spillede i 2024 sin første sæson i Bodø/Glimt, hvor han scorede 12 mål i 23 kampe i Eliteserien. Det er bestemt godkendt. Men nu er forventninger til ligaen, der starter i denne weekend, øget markant. 

– På dette tidspunkt sidste år spillede han ikke fodbold. Der genoptrænede han efter en hofteskade, og det kan tage lang tid at komme tilbage fra. Nu har han været skadesfri i syv-otte måneder, og han bliver bedre og bedre hver dag.

– Kasper er også topscorer i Europa League, og spillemæssigt er han på det perfekte hold for ham. De skaber mange chancer, og han kommer til mange af dem. Han kommer til at score mange, mange mål, selvom han måske stadig skal arbejde med sin teknik og sit spil udover målscoringen, siger Freddy Toresen.

Kasper Høgh og Bodø/Glimt indleder Eliteserien mod Bryne søndag aften.





Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer




LIVE

TransferLIVE: Her er FC Københavns nye spiller

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Han er den nye Superliga-juvel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

OB – Sønderjyske

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Speakman om transfer: En unik situation

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Dansker scorer mod Barcelona

Stor ændring i AGF?

Lindstrøm skifter til Schalke

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!