Blatter og Platini frifundet i sag om korruption

Sepp Blatter og Michel Platini mødte tirsdag op i ankedomstolen i schweiziske Muttenz og blev frikendt.



De to tidligere fodboldbosser Sepp Blatter og Michel Platini kan ånde lettet op.

Blatter, tidligere præsident i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), og Michel Platini, tidligere præsident i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), er tirsdag blevet frifundet i en ankesag om korruption i ankedomstolen i Schweiz.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Blatter og Platini var tiltalt for korruption i forbindelse med en pengeoverførsel på flere millioner kroner i 2011.

Det er en sag, duoen blev frikendt for i 2022, men sagen blev anket af anklagemyndigheden med krav om 20 måneders betinget fængsel og bøder til dem begge.

Sagen har siden begyndelsen af marts været behandlet i ankedomstolen i Schweiz, som tirsdag kom med dommen. Og her er de igen blevet frikendt i sagen.

89-årige Blatter var Fifas præsident i årene fra 1998 til 2015, mens 69-årige Platini var chef for Uefa fra 2007 til 2015.

For ti år siden førte anklagerne til, at de var nødt til at forlade deres poster i toppen af international fodbold.

De har begge hele tiden fastholdt deres uskyld i sagen, og nu er de flere gange blevet frifundet i retten.

– Der er ingen korruption, der er ingen svindel, der er intet overhovedet, sagde Blatter ved ankesagens begyndelse for tre uger siden og forklarede, at han følte sig som en del af en heksejagt.

Platinis advokat, Dominic Nellen, mener, at de to frifindelser viser, at anklagerne intet havde på sig.

– Michel Platini bør omsider lades være i fred, lyder det fra Nellen.

Efter den første frifindelse i 2022 satte Platini ord på at være havnet i offentlighedens gabestok.

– Tro mig, at gå fra at være en legende i verdensfodbolden til en djævel er meget svært, sagde Platini dengang.

Tirsdag er franskmanden, der som aktiv var med til at vinde EM i 1984, lettet over dommen, og han ser det som afslutningen på ti års forfølgelse i forskellige retssale.

– Det er nu totalt overstået. Og for mig er min ære genoprettet, og jeg er meget glad, siger Platini, der tilføjer, at han føler sig for gammel til at blive involveret i fodbold igen.

/ritzau/






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

– Ja, der var dialog med Brøndby

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

I svime over Froholdt – får ny hæder

FCM-profil drømmer om Manchester City

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud