De to tidligere fodboldbosser Sepp Blatter og Michel Platini kan ånde lettet op.
Blatter, tidligere præsident i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), og Michel Platini, tidligere præsident i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), er tirsdag blevet frifundet i en ankesag om korruption i ankedomstolen i Schweiz.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Blatter og Platini var tiltalt for korruption i forbindelse med en pengeoverførsel på flere millioner kroner i 2011.
Det er en sag, duoen blev frikendt for i 2022, men sagen blev anket af anklagemyndigheden med krav om 20 måneders betinget fængsel og bøder til dem begge.
Sagen har siden begyndelsen af marts været behandlet i ankedomstolen i Schweiz, som tirsdag kom med dommen. Og her er de igen blevet frikendt i sagen.
89-årige Blatter var Fifas præsident i årene fra 1998 til 2015, mens 69-årige Platini var chef for Uefa fra 2007 til 2015.
For ti år siden førte anklagerne til, at de var nødt til at forlade deres poster i toppen af international fodbold.
De har begge hele tiden fastholdt deres uskyld i sagen, og nu er de flere gange blevet frifundet i retten.
– Der er ingen korruption, der er ingen svindel, der er intet overhovedet, sagde Blatter ved ankesagens begyndelse for tre uger siden og forklarede, at han følte sig som en del af en heksejagt.
Platinis advokat, Dominic Nellen, mener, at de to frifindelser viser, at anklagerne intet havde på sig.
– Michel Platini bør omsider lades være i fred, lyder det fra Nellen.
Efter den første frifindelse i 2022 satte Platini ord på at være havnet i offentlighedens gabestok.
– Tro mig, at gå fra at være en legende i verdensfodbolden til en djævel er meget svært, sagde Platini dengang.
Tirsdag er franskmanden, der som aktiv var med til at vinde EM i 1984, lettet over dommen, og han ser det som afslutningen på ti års forfølgelse i forskellige retssale.
– Det er nu totalt overstået. Og for mig er min ære genoprettet, og jeg er meget glad, siger Platini, der tilføjer, at han føler sig for gammel til at blive involveret i fodbold igen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER