Blatter og Platini frifundet i sag om korruption

Sepp Blatter og Michel Platini mødte tirsdag op i ankedomstolen i schweiziske Muttenz og blev frikendt.



De to tidligere fodboldbosser Sepp Blatter og Michel Platini kan ånde lettet op.

Blatter, tidligere præsident i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), og Michel Platini, tidligere præsident i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), er tirsdag blevet frifundet i en ankesag om korruption i ankedomstolen i Schweiz.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Blatter og Platini var tiltalt for korruption i forbindelse med en pengeoverførsel på flere millioner kroner i 2011.

Det er en sag, duoen blev frikendt for i 2022, men sagen blev anket af anklagemyndigheden med krav om 20 måneders betinget fængsel og bøder til dem begge.

Sagen har siden begyndelsen af marts været behandlet i ankedomstolen i Schweiz, som tirsdag kom med dommen. Og her er de igen blevet frikendt i sagen.

89-årige Blatter var Fifas præsident i årene fra 1998 til 2015, mens 69-årige Platini var chef for Uefa fra 2007 til 2015.

For ti år siden førte anklagerne til, at de var nødt til at forlade deres poster i toppen af international fodbold.

De har begge hele tiden fastholdt deres uskyld i sagen, og nu er de flere gange blevet frifundet i retten.

– Der er ingen korruption, der er ingen svindel, der er intet overhovedet, sagde Blatter ved ankesagens begyndelse for tre uger siden og forklarede, at han følte sig som en del af en heksejagt.

Platinis advokat, Dominic Nellen, mener, at de to frifindelser viser, at anklagerne intet havde på sig.

– Michel Platini bør omsider lades være i fred, lyder det fra Nellen.

Efter den første frifindelse i 2022 satte Platini ord på at være havnet i offentlighedens gabestok.

– Tro mig, at gå fra at være en legende i verdensfodbolden til en djævel er meget svært, sagde Platini dengang.

Tirsdag er franskmanden, der som aktiv var med til at vinde EM i 1984, lettet over dommen, og han ser det som afslutningen på ti års forfølgelse i forskellige retssale.

– Det er nu totalt overstået. Og for mig er min ære genoprettet, og jeg er meget glad, siger Platini, der tilføjer, at han føler sig for gammel til at blive involveret i fodbold igen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Nordsjælland – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF i Europa: De venter i næste runde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Franco Baresi er død

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Ny FC København-stjerne imponerer

Tottenham-flop i stor transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind