Bønfalder stjernetræner: Hent IKKE Matt O’Riley!

Celtic-ikon kommer med en klar opfordring til Tottenham om at holde sig fra Matt O'Riley. Men den danske spiller i Tottenham er en spændende tanke, lyder det fra Tipsbladets kommentator.



Matt O’Riley imponerer i stor stil i Celtic, og både i Champions League og den skotske liga har den danske landsholdsspiller vist sig fornuftigt frem.

Og med præstationerne følger rygter. Mange af dem i Matt O’Rileys tilfælde.

Der forventes at være interesse fra store klubber i januar måned, og Sky Sports har allerede skrevet, at Inter overvejer at byde på danskeren, som ventes at koste mere end 200 millioner kroner.

En anden oplagt bejler er Tottenham, der er trænet af Ange Postecoglou, som hentede Matt O’Riley til Celtic for to år siden. Celtic-ikonet Neil Lennon håber dog selvsagt ikke på, at O’Riley forlader klubben.

Derfor sender han en bøn til netop Postecoglou.

– Jeg tror, at Ange vil forbedre dybden (i Tottenham, red.) i den næste måned, hvad end det er et par lån eller køb. Hans rekruttering har været strålende indtil videre.

– De spillere, han har hentet, har været fantastiske – Guglielmo Vicario, Micky van de Ven, James Maddison. Det er kvalitetsspillere, som alle har imponeret.

– Han savnede et par af dem i deres nedtur, det er der ingen tvivl om, siger Neil Lennon ifølge The Sun og kommer så med et ønske:

– Jeg vil bare have ham til at holde sig væk fra Matt O'Riley indtil videre, mange tak!

225648

Postecoglou og O'Riley i Celtic. Foto: Getty Images

Han ville passe ind!
Det kan godt være, at Neil Lennon ikke er vild med idéen, men en fortsættelse af samarbejdet mellem Matt O’Riley og Ange Postecoglou i London? Det kunne sagtens være et fornuftigt skifte for den 23-årige dansker, der er jagtet af halvdelen af Europa og nok snart skal træffe et svært valg.

Det vurderer Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.

– Typemæssigt tror jeg fint, O’Riley kunne passe ind. Selvfølgelig kender Postecoglou ham godt, og O’Riley har for mig den her opsøgende, positive måde at spille fodbold, der passer Spurs.

– Om han så er god nok, det er et helt andet spørgsmål. Kravene er så store i Tottenham, og at O’Riley er en af de bedste i Celtic, det garanterer intet som helst, siger Thøgersen og tilføjer:

– Jeg morer mig i øvrigt en smule over det britiske fokus på, at det skulle være træneren – eller manageren, som de stadig kalder ham – der bestemmer indkøbene. Hvis O’Riley skulle komme til Tottenham, er det først og fremmest fordi, den sportslige ledelse med Johan Lange i centrum har nikket ja. De dage, hvor det var en manager, der købte spillerne og satte taktikken, er ovre oppe i toppen af Premier League.

Tottenham er aktuelt på en femteplads i Premier League. 





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!