Bookmakere får licenser i Italien

De italienske myndigheder har udbudt 17.000 licenser til at drive spil i støvlelandet, og blandt de firmaer, der allerede nu har erhvervet sig licens er de britiske giganter William Hill og Ladbrokes.



Begge firmaer har fået licens til udbyde sports- og hestevæddeløb over internet og telefon i Italien, og ifølge statens spillemyndighed, AAMS, blev William Hill og Ladbrokes foretrukket blandt en lang række ansøgere fra spilleindustrien.

Både William Hill og Ladbrokes fik licenser til at drive såkaldte spillecentre over hele landet. Disse centre vil inkludere spillebutikker, barer, coffee shops og aviskiosker.

Ladbrokes fik 58 licenser til at drive sports-spil i ovennævnte centre, 51 licenser til at udbyde sportsspil via diverse franchises, og 33 licenser til hestevæddeløb.

Også den østrigske spillegigant Bwin.com har erhvervet sig licens til at udbyde online sportsspil i Italien, men var ikke interesseret i at få licens til at drive spillecentre. Til gengæld søger de om licens til at drive online casino og poker.

På det ellers så restriktive europæiske marked, hvor der gøres meget for at beskytte diverse landes monopoler, følges den nye italienske model med stor interesse fra mange sider. Især skulle Grækenland, Irland, Ungarn og Tjekkiet ifølge kilder i branchen følge den italienske udvikling nøje.







TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du det? Wass i helt vild aktion

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bayern München er i pokalfinalen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’