Bookmakere får licenser i Italien

De italienske myndigheder har udbudt 17.000 licenser til at drive spil i støvlelandet, og blandt de firmaer, der allerede nu har erhvervet sig licens er de britiske giganter William Hill og Ladbrokes.



Begge firmaer har fået licens til udbyde sports- og hestevæddeløb over internet og telefon i Italien, og ifølge statens spillemyndighed, AAMS, blev William Hill og Ladbrokes foretrukket blandt en lang række ansøgere fra spilleindustrien.

Både William Hill og Ladbrokes fik licenser til at drive såkaldte spillecentre over hele landet. Disse centre vil inkludere spillebutikker, barer, coffee shops og aviskiosker.

Ladbrokes fik 58 licenser til at drive sports-spil i ovennævnte centre, 51 licenser til at udbyde sportsspil via diverse franchises, og 33 licenser til hestevæddeløb.

Også den østrigske spillegigant Bwin.com har erhvervet sig licens til at udbyde online sportsspil i Italien, men var ikke interesseret i at få licens til at drive spillecentre. Til gengæld søger de om licens til at drive online casino og poker.

På det ellers så restriktive europæiske marked, hvor der gøres meget for at beskytte diverse landes monopoler, følges den nye italienske model med stor interesse fra mange sider. Især skulle Grækenland, Irland, Ungarn og Tjekkiet ifølge kilder i branchen følge den italienske udvikling nøje.







LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Brøndby IF – AGF

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Atletico Madrid interesseret i dansker

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg