Bookmakere får licenser i Italien

De italienske myndigheder har udbudt 17.000 licenser til at drive spil i støvlelandet, og blandt de firmaer, der allerede nu har erhvervet sig licens er de britiske giganter William Hill og Ladbrokes.



Begge firmaer har fået licens til udbyde sports- og hestevæddeløb over internet og telefon i Italien, og ifølge statens spillemyndighed, AAMS, blev William Hill og Ladbrokes foretrukket blandt en lang række ansøgere fra spilleindustrien.

Både William Hill og Ladbrokes fik licenser til at drive såkaldte spillecentre over hele landet. Disse centre vil inkludere spillebutikker, barer, coffee shops og aviskiosker.

Ladbrokes fik 58 licenser til at drive sports-spil i ovennævnte centre, 51 licenser til at udbyde sportsspil via diverse franchises, og 33 licenser til hestevæddeløb.

Også den østrigske spillegigant Bwin.com har erhvervet sig licens til at udbyde online sportsspil i Italien, men var ikke interesseret i at få licens til at drive spillecentre. Til gengæld søger de om licens til at drive online casino og poker.

På det ellers så restriktive europæiske marked, hvor der gøres meget for at beskytte diverse landes monopoler, følges den nye italienske model med stor interesse fra mange sider. Især skulle Grækenland, Irland, Ungarn og Tjekkiet ifølge kilder i branchen følge den italienske udvikling nøje.









LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Vil have dansk stjerne til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’