Barcelona indledte søndag en ny æra, da den catalanske klub for første gang efter Lionel Messis exit spillede en betydende kamp.
Der var således ingen Messi i startopstillingen, da Barcelona søndag indledte La Liga-sæsonen hjemme mod Real Sociedad. I stedet havde Ronald Koeman valgt at starte med Antoine Griezmann, Memphis Depay og Martin Braithwaite i angrebet.
Begejstrede Barcelona-fans
Og mens hverken Griezmann eller Depay fandt vej til netmaskerne i 4-2-sejren, så endte Martin Braithwaite som dobbelt målscorerer i opgøret på Camp Nou, hvor Barcelona-fansene var tilbage på tribunerne.
Og den danske landsholdsangriber spillede sig tilsyneladende ind i mange Barcelona-fans’ hjerter med søndagens præstation. Den engelske avis The Sun har således samlet reaktioner fra en række Barcelona-fans, der efter 4-2-sejren roste Martin Braithwaite til skyerne.
– Der er en ny GOAT i byen… Braithwaite har vores ryg, lød det således eksempelvis fra en begejstret fan.
GOAT er en forkortelse for Greatest Of All Time, og er et begreb, som ofte har været brugt om Lionel Messi i årenes løb.
– Lord Braithwaite skulle kun bruge én kamp på at blive La Liga-topscorerer. Der er en grund til, at han er GOAT, lød det fra en anden entusiastisk fan.
– Det giver inge mening, at folk grinede, da Braithwaite bad om Messis trøje nummer 10. Der findes ikke en bedre mand til opgaven, lød det fra en tredje fan.
– Martin Braithwaite er en bedre målscorer end Cristiano Ronaldo, og det er ikke engang til diskussion. Han er ikke afhængig af straffespark til at komme på tavlen, lød det fra en fjerde fan.
Barcelonas bedste
Og mens ovennævnte fans tilsyneladende ikke havde de mest upartiske briller på, så var der også ros til Martin Braithwaite i den spanske presse.
Avisen Mundo Deportivo fremhæver således Martin Braithwaite som Barcelonas ‘uventede helt’, mens AS skriver, at præstationen mod Real Sociedad muligvis var ‘Braithwaites bedste i Barcelona-trøjen’.
Barcelona-avisen Sport fremhæver Martin Braithwaite som hjemmeholdets bedste spiller i søndagens sejr.
– Han var god til at finde pladsen, og allerede i første minut kom han frem til kampens første chance. Han startede kampen i venstre side, men skiftede med Memphis. Kort før pausen scorede han det andet mål med et glimrende hovedstød. Men danskeren ville have mere, og han udnyttede en returbold fra Remiro til at score igen, og derudover lagde han op, da Sergi Roberto scorede det fjerde mål. En glimrende kamp, lød det således fra Sport.
Barcelonas næste kamp i La Liga er på søndag, hvor der venter en udebanekamp mod Athletic Bilbao.
Welcome back Culers 💙❤️ pic.twitter.com/eLt9sl35TU
— Martin Braithwaite (@MartinBraith) August 15, 2021
Some people like to talk. I do my talking on the pitch ⚽️ pic.twitter.com/8n9VCdB87V
— Martin Braithwaite (@MartinBraith) August 16, 2021

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Det kan snart ikke blive ved

I svime over Superliga-hold: ‘Det er fantastisk!’

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Kritiserer Vingegaard: ‘Så kedeligt!’

Kent Nielsen: ‘Så havde I ikke løftet et øjenbryn’

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Skuffelse for Eriksen i debut

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Thomas Frank jubler: Han var exceptionel

‘Ved at brække mig over den arrogance’

– Det var outstanding, FCK!

Sådan fik Højlund besked om Manchester United-exit

Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Jan Mølby revser: ‘Latterligt!’

Solgt for 150 millioner: Revser tid i Danmark

Revser Brøndby-profil: Det er uklædeligt

Endelig – første gang i fem måneder

‘I elsker det jo – I skal ikke brokke jer’

Leverkusen-boss taler ud om Erik ten Hag-fyring

Lyngby stryger til tops efter trænerskifte

Kæk Christian Eriksen: Jeg skrev til legenden

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Randers FC – FC Nordsjælland

Afslører skidt optakt før drømmekamp

Mareridtskamp af FC København-stjerne

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Nu prøvetræner kæresten i samme klub

David Nielsen: – Det er et helvede

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Niels Frederiksen jubler: Han er et klubikon!

Rodrigo Huescas vækker opsigt i Champions League

Skidt, Holger Rune!

Brøndby-profil: ‘Han smider sig!’

Stikker til FC København-ledelsen

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Holger Rune og Europa får stryg

Dansk superstjerne i VIP-loungen i Barcelona-sejr

De Bruyne sparker Pisatårn endnu skævere

‘Det var aldrig sket i Champions League’

Nedtur: Dolberg skadet i comeback

VAR-drama og straffespark: AGF på førstepladsen

Jacob Neestrup revser FCK-præstation

Kæmpe magtdemonstration

EM-guld: Kæmpe dansk magtdemonstration

Farligt vejr truer – brag udsat
