– Braithwaite har spillet Diego Costa af holdet

Martin Braithwaite har fået en rigtig god start på sit sydamerikanske eventyr, hvor han har spillet Diego Costa ud af Grêmios startopstilling.



Det er ikke mange danskere, der gennem tiden har prøvet sig af i sydamerikansk fodbold. Derfor var det noget overraskende, da Martin Braithwaite i sommer skiftede til den brasilianske klub Grêmio efter en succesfuld tid hos spanske Espanyol.

Selvom der måske kunne være en længere tilvænningsperiode til tingene i Brasilien, er det ikke noget, der har ramt den tidligere danske landsholdsspiller, som fra dag ét har imponeret i Grêmio.

Derfor roses Martin Braithwaite nu til skyerne af det brasilianske medie OPOVO, der er dybt imponeret over danskeren.

– Braithwaite ankom for kun tre måneder siden, men han har haft en øjeblikkelig betydning for holdet. Danskeren har scoret og bidraget med assists, hvilket har ført til, at Diego Costa er blevet henvist til bænken, selvom han før det var den ubestridte starter for Grêmio.

– Han har været hurtig til at falde til i brasiliansk fodbold, og han udnyttede også Diego Costas skade flot til at spille sig ind i startopstillingen. Uden for banen har han også gjort indtryk ved at lægge kræfter i at lære portugisisk og den lokale kultur i Rio Grande do Sul.

Tidligere på måneden udtalte Martin Braithwaite sig til Tipsbladet om skiftet til Brasilien. Her forklarede den danske angriber blandt andet, hvorfor han ikke endte i Grækenland, selvom det ellers havde været meget aktuelt.

– Nogle ting ude af min kontrol, og der var noget med min repræsentant og Olympiakos. Det havde intet med mig at gøre, så jeg skrev under på Gremio, og jeg tror, at det var meningen. Det var Guds plan. Alt føles rigtigt nu, siger han og slår fast, at han på ingen måde blev slået ud af de hektiske og dramatiske dage i Grækenlands hovedstad.

– Dem, der kender mig, ved, at hvis der er kaos, så er jeg meget direkte og rolig. Jeg prøvede noget lignende med Espanyol, men jeg ved også godt, at alting sker af en årsag. Selvfølgelig var det specielt, for jeg havde familien med mig og var dér i to dage, og der skulle bare skrives under, og min kone spurgte mig, hvordan jeg kunne være så rolig, men det er sådan, jeg altid vil være. Kaos påvirker mig ikke, forklarer Braithwaite, inden han i samme ombæring forklarer den positive side af historien.

– Det gjorde jo, at jeg i stedet kom her til Brasilien, og det er fantastisk. Jeg elsker at lære nye ting – også om mig selv, og det gør man kun, når man kommer ud af sin comfort zone. Jeg sagde fra start efter mit farvel til Espanyol, at jeg ville prøve noget nyt, og jeg har altid haft en stor svaghed for brasiliansk fodbold.

Martin Braithwaite har indtil videre lavet fem mål og to assists for sin brasilianske klub, der spiller igen natten til lørdag.





kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Tysk VM-chok

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Medier sender ham hjem til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Kæmper om det samme trænerjob

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tottenham henter Liverpool-profil

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De lurer på Vejle-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne