Det er ikke mange danskere, der gennem tiden har prøvet sig af i sydamerikansk fodbold. Derfor var det noget overraskende, da Martin Braithwaite i sommer skiftede til den brasilianske klub Grêmio efter en succesfuld tid hos spanske Espanyol.
Selvom der måske kunne være en længere tilvænningsperiode til tingene i Brasilien, er det ikke noget, der har ramt den tidligere danske landsholdsspiller, som fra dag ét har imponeret i Grêmio.
Derfor roses Martin Braithwaite nu til skyerne af det brasilianske medie OPOVO, der er dybt imponeret over danskeren.
– Braithwaite ankom for kun tre måneder siden, men han har haft en øjeblikkelig betydning for holdet. Danskeren har scoret og bidraget med assists, hvilket har ført til, at Diego Costa er blevet henvist til bænken, selvom han før det var den ubestridte starter for Grêmio.
– Han har været hurtig til at falde til i brasiliansk fodbold, og han udnyttede også Diego Costas skade flot til at spille sig ind i startopstillingen. Uden for banen har han også gjort indtryk ved at lægge kræfter i at lære portugisisk og den lokale kultur i Rio Grande do Sul.
Tidligere på måneden udtalte Martin Braithwaite sig til Tipsbladet om skiftet til Brasilien. Her forklarede den danske angriber blandt andet, hvorfor han ikke endte i Grækenland, selvom det ellers havde været meget aktuelt.
– Nogle ting ude af min kontrol, og der var noget med min repræsentant og Olympiakos. Det havde intet med mig at gøre, så jeg skrev under på Gremio, og jeg tror, at det var meningen. Det var Guds plan. Alt føles rigtigt nu, siger han og slår fast, at han på ingen måde blev slået ud af de hektiske og dramatiske dage i Grækenlands hovedstad.
– Dem, der kender mig, ved, at hvis der er kaos, så er jeg meget direkte og rolig. Jeg prøvede noget lignende med Espanyol, men jeg ved også godt, at alting sker af en årsag. Selvfølgelig var det specielt, for jeg havde familien med mig og var dér i to dage, og der skulle bare skrives under, og min kone spurgte mig, hvordan jeg kunne være så rolig, men det er sådan, jeg altid vil være. Kaos påvirker mig ikke, forklarer Braithwaite, inden han i samme ombæring forklarer den positive side af historien.
– Det gjorde jo, at jeg i stedet kom her til Brasilien, og det er fantastisk. Jeg elsker at lære nye ting – også om mig selv, og det gør man kun, når man kommer ud af sin comfort zone. Jeg sagde fra start efter mit farvel til Espanyol, at jeg ville prøve noget nyt, og jeg har altid haft en stor svaghed for brasiliansk fodbold.
Martin Braithwaite har indtil videre lavet fem mål og to assists for sin brasilianske klub, der spiller igen natten til lørdag.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT