Det er ikke mange danskere, der gennem tiden har prøvet sig af i sydamerikansk fodbold. Derfor var det noget overraskende, da Martin Braithwaite i sommer skiftede til den brasilianske klub Grêmio efter en succesfuld tid hos spanske Espanyol.
Selvom der måske kunne være en længere tilvænningsperiode til tingene i Brasilien, er det ikke noget, der har ramt den tidligere danske landsholdsspiller, som fra dag ét har imponeret i Grêmio.
Derfor roses Martin Braithwaite nu til skyerne af det brasilianske medie OPOVO, der er dybt imponeret over danskeren.
– Braithwaite ankom for kun tre måneder siden, men han har haft en øjeblikkelig betydning for holdet. Danskeren har scoret og bidraget med assists, hvilket har ført til, at Diego Costa er blevet henvist til bænken, selvom han før det var den ubestridte starter for Grêmio.
– Han har været hurtig til at falde til i brasiliansk fodbold, og han udnyttede også Diego Costas skade flot til at spille sig ind i startopstillingen. Uden for banen har han også gjort indtryk ved at lægge kræfter i at lære portugisisk og den lokale kultur i Rio Grande do Sul.
Tidligere på måneden udtalte Martin Braithwaite sig til Tipsbladet om skiftet til Brasilien. Her forklarede den danske angriber blandt andet, hvorfor han ikke endte i Grækenland, selvom det ellers havde været meget aktuelt.
– Nogle ting ude af min kontrol, og der var noget med min repræsentant og Olympiakos. Det havde intet med mig at gøre, så jeg skrev under på Gremio, og jeg tror, at det var meningen. Det var Guds plan. Alt føles rigtigt nu, siger han og slår fast, at han på ingen måde blev slået ud af de hektiske og dramatiske dage i Grækenlands hovedstad.
– Dem, der kender mig, ved, at hvis der er kaos, så er jeg meget direkte og rolig. Jeg prøvede noget lignende med Espanyol, men jeg ved også godt, at alting sker af en årsag. Selvfølgelig var det specielt, for jeg havde familien med mig og var dér i to dage, og der skulle bare skrives under, og min kone spurgte mig, hvordan jeg kunne være så rolig, men det er sådan, jeg altid vil være. Kaos påvirker mig ikke, forklarer Braithwaite, inden han i samme ombæring forklarer den positive side af historien.
– Det gjorde jo, at jeg i stedet kom her til Brasilien, og det er fantastisk. Jeg elsker at lære nye ting – også om mig selv, og det gør man kun, når man kommer ud af sin comfort zone. Jeg sagde fra start efter mit farvel til Espanyol, at jeg ville prøve noget nyt, og jeg har altid haft en stor svaghed for brasiliansk fodbold.
Martin Braithwaite har indtil videre lavet fem mål og to assists for sin brasilianske klub, der spiller igen natten til lørdag.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
OPTAKT
Spanien – Belgien
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Stor profil ude af Frankrig-brag
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER