– Braithwaite har spillet Diego Costa af holdet

Martin Braithwaite har fået en rigtig god start på sit sydamerikanske eventyr, hvor han har spillet Diego Costa ud af Grêmios startopstilling.



Det er ikke mange danskere, der gennem tiden har prøvet sig af i sydamerikansk fodbold. Derfor var det noget overraskende, da Martin Braithwaite i sommer skiftede til den brasilianske klub Grêmio efter en succesfuld tid hos spanske Espanyol.

Selvom der måske kunne være en længere tilvænningsperiode til tingene i Brasilien, er det ikke noget, der har ramt den tidligere danske landsholdsspiller, som fra dag ét har imponeret i Grêmio.

Derfor roses Martin Braithwaite nu til skyerne af det brasilianske medie OPOVO, der er dybt imponeret over danskeren.

– Braithwaite ankom for kun tre måneder siden, men han har haft en øjeblikkelig betydning for holdet. Danskeren har scoret og bidraget med assists, hvilket har ført til, at Diego Costa er blevet henvist til bænken, selvom han før det var den ubestridte starter for Grêmio.

– Han har været hurtig til at falde til i brasiliansk fodbold, og han udnyttede også Diego Costas skade flot til at spille sig ind i startopstillingen. Uden for banen har han også gjort indtryk ved at lægge kræfter i at lære portugisisk og den lokale kultur i Rio Grande do Sul.

Tidligere på måneden udtalte Martin Braithwaite sig til Tipsbladet om skiftet til Brasilien. Her forklarede den danske angriber blandt andet, hvorfor han ikke endte i Grækenland, selvom det ellers havde været meget aktuelt.

– Nogle ting ude af min kontrol, og der var noget med min repræsentant og Olympiakos. Det havde intet med mig at gøre, så jeg skrev under på Gremio, og jeg tror, at det var meningen. Det var Guds plan. Alt føles rigtigt nu, siger han og slår fast, at han på ingen måde blev slået ud af de hektiske og dramatiske dage i Grækenlands hovedstad.

– Dem, der kender mig, ved, at hvis der er kaos, så er jeg meget direkte og rolig. Jeg prøvede noget lignende med Espanyol, men jeg ved også godt, at alting sker af en årsag. Selvfølgelig var det specielt, for jeg havde familien med mig og var dér i to dage, og der skulle bare skrives under, og min kone spurgte mig, hvordan jeg kunne være så rolig, men det er sådan, jeg altid vil være. Kaos påvirker mig ikke, forklarer Braithwaite, inden han i samme ombæring forklarer den positive side af historien.

– Det gjorde jo, at jeg i stedet kom her til Brasilien, og det er fantastisk. Jeg elsker at lære nye ting – også om mig selv, og det gør man kun, når man kommer ud af sin comfort zone. Jeg sagde fra start efter mit farvel til Espanyol, at jeg ville prøve noget nyt, og jeg har altid haft en stor svaghed for brasiliansk fodbold.

Martin Braithwaite har indtil videre lavet fem mål og to assists for sin brasilianske klub, der spiller igen natten til lørdag.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Ringet op af Brøndby-træner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ivan Toney klar på choktransfer

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Nu klager FC Barcelona igen

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Chelsea – Manchester United

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne