– Braithwaite har spillet Diego Costa af holdet

Martin Braithwaite har fået en rigtig god start på sit sydamerikanske eventyr, hvor han har spillet Diego Costa ud af Grêmios startopstilling.



Det er ikke mange danskere, der gennem tiden har prøvet sig af i sydamerikansk fodbold. Derfor var det noget overraskende, da Martin Braithwaite i sommer skiftede til den brasilianske klub Grêmio efter en succesfuld tid hos spanske Espanyol.

Selvom der måske kunne være en længere tilvænningsperiode til tingene i Brasilien, er det ikke noget, der har ramt den tidligere danske landsholdsspiller, som fra dag ét har imponeret i Grêmio.

Derfor roses Martin Braithwaite nu til skyerne af det brasilianske medie OPOVO, der er dybt imponeret over danskeren.

– Braithwaite ankom for kun tre måneder siden, men han har haft en øjeblikkelig betydning for holdet. Danskeren har scoret og bidraget med assists, hvilket har ført til, at Diego Costa er blevet henvist til bænken, selvom han før det var den ubestridte starter for Grêmio.

– Han har været hurtig til at falde til i brasiliansk fodbold, og han udnyttede også Diego Costas skade flot til at spille sig ind i startopstillingen. Uden for banen har han også gjort indtryk ved at lægge kræfter i at lære portugisisk og den lokale kultur i Rio Grande do Sul.

Tidligere på måneden udtalte Martin Braithwaite sig til Tipsbladet om skiftet til Brasilien. Her forklarede den danske angriber blandt andet, hvorfor han ikke endte i Grækenland, selvom det ellers havde været meget aktuelt.

– Nogle ting ude af min kontrol, og der var noget med min repræsentant og Olympiakos. Det havde intet med mig at gøre, så jeg skrev under på Gremio, og jeg tror, at det var meningen. Det var Guds plan. Alt føles rigtigt nu, siger han og slår fast, at han på ingen måde blev slået ud af de hektiske og dramatiske dage i Grækenlands hovedstad.

– Dem, der kender mig, ved, at hvis der er kaos, så er jeg meget direkte og rolig. Jeg prøvede noget lignende med Espanyol, men jeg ved også godt, at alting sker af en årsag. Selvfølgelig var det specielt, for jeg havde familien med mig og var dér i to dage, og der skulle bare skrives under, og min kone spurgte mig, hvordan jeg kunne være så rolig, men det er sådan, jeg altid vil være. Kaos påvirker mig ikke, forklarer Braithwaite, inden han i samme ombæring forklarer den positive side af historien.

– Det gjorde jo, at jeg i stedet kom her til Brasilien, og det er fantastisk. Jeg elsker at lære nye ting – også om mig selv, og det gør man kun, når man kommer ud af sin comfort zone. Jeg sagde fra start efter mit farvel til Espanyol, at jeg ville prøve noget nyt, og jeg har altid haft en stor svaghed for brasiliansk fodbold.

Martin Braithwaite har indtil videre lavet fem mål og to assists for sin brasilianske klub, der spiller igen natten til lørdag.





Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum




LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Norwich har budt på stor dansk profil

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Han skal væk fra FC Midtjylland 

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FC København byder på kantspiller

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Højlund roser FC Københavns fans

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham