– Braithwaite har spillet Diego Costa af holdet

Martin Braithwaite har fået en rigtig god start på sit sydamerikanske eventyr, hvor han har spillet Diego Costa ud af Grêmios startopstilling.



Det er ikke mange danskere, der gennem tiden har prøvet sig af i sydamerikansk fodbold. Derfor var det noget overraskende, da Martin Braithwaite i sommer skiftede til den brasilianske klub Grêmio efter en succesfuld tid hos spanske Espanyol.

Selvom der måske kunne være en længere tilvænningsperiode til tingene i Brasilien, er det ikke noget, der har ramt den tidligere danske landsholdsspiller, som fra dag ét har imponeret i Grêmio.

Derfor roses Martin Braithwaite nu til skyerne af det brasilianske medie OPOVO, der er dybt imponeret over danskeren.

– Braithwaite ankom for kun tre måneder siden, men han har haft en øjeblikkelig betydning for holdet. Danskeren har scoret og bidraget med assists, hvilket har ført til, at Diego Costa er blevet henvist til bænken, selvom han før det var den ubestridte starter for Grêmio.

– Han har været hurtig til at falde til i brasiliansk fodbold, og han udnyttede også Diego Costas skade flot til at spille sig ind i startopstillingen. Uden for banen har han også gjort indtryk ved at lægge kræfter i at lære portugisisk og den lokale kultur i Rio Grande do Sul.

Tidligere på måneden udtalte Martin Braithwaite sig til Tipsbladet om skiftet til Brasilien. Her forklarede den danske angriber blandt andet, hvorfor han ikke endte i Grækenland, selvom det ellers havde været meget aktuelt.

– Nogle ting ude af min kontrol, og der var noget med min repræsentant og Olympiakos. Det havde intet med mig at gøre, så jeg skrev under på Gremio, og jeg tror, at det var meningen. Det var Guds plan. Alt føles rigtigt nu, siger han og slår fast, at han på ingen måde blev slået ud af de hektiske og dramatiske dage i Grækenlands hovedstad.

– Dem, der kender mig, ved, at hvis der er kaos, så er jeg meget direkte og rolig. Jeg prøvede noget lignende med Espanyol, men jeg ved også godt, at alting sker af en årsag. Selvfølgelig var det specielt, for jeg havde familien med mig og var dér i to dage, og der skulle bare skrives under, og min kone spurgte mig, hvordan jeg kunne være så rolig, men det er sådan, jeg altid vil være. Kaos påvirker mig ikke, forklarer Braithwaite, inden han i samme ombæring forklarer den positive side af historien.

– Det gjorde jo, at jeg i stedet kom her til Brasilien, og det er fantastisk. Jeg elsker at lære nye ting – også om mig selv, og det gør man kun, når man kommer ud af sin comfort zone. Jeg sagde fra start efter mit farvel til Espanyol, at jeg ville prøve noget nyt, og jeg har altid haft en stor svaghed for brasiliansk fodbold.

Martin Braithwaite har indtil videre lavet fem mål og to assists for sin brasilianske klub, der spiller igen natten til lørdag.



Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Storhylder Christian Nørgaard

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Klar besked til FCK-fans

Køber sig ind i dansk klub

FC København interesseret i denne angriber

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

– Vi bør være favoritter

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Vild med ny Eriksen-løsning

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Peger på mulig gave til FCK

Forlænger med Ståle Solbakken

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør