Braithwaite åbner om vild transfer: Var Guds plan

Martin Braithwaite fortæller i et stort interview med Tipsbladet om en hektisk sommer, hvor han først var tæt på et skifte til Olympiakos, men i stedet endte i brasilianske Gremio.



Martin Braithwaites karriere er som få andres.

Den danske fodboldprofil er med egne ord måske ikke født med det største talent, men han kan alligevel fremvise et CV, som de færreste vil kunne matche.

Et CV, som indeholder et skifte til selveste FC Barcelona blandt store adresser – foruden 69 kampe for Danmarks landshold.

Denne sommer tog han igen et uventet skridt, da han byttede tilværelsen som oprykker til La Liga samt ligatopscorer og 22 kasser i La Liga 2 ud med en meget utraditionel transfer til brasiliansk fodbold. Intet mindre.

Den vilde transfer kom få dage efter, at han missede et skifte til Olympiakos, for hvem han egentlig havde gennemført et lægetjek, så han blot manglede at sætte en underskrift. Men det gik som bekendt galt, og nu fortæller han så for første gang selv om årsagen.

– Der skete bare en masse ting. Det er rigtigt, at jeg var i Athen. Alt var på plads. Jeg var gået igennem lægetjekket og skulle bare underskrive kontrakten, men sådan skulle det ikke gå, siger Martin Braithwaite, der i dag er lykkelig for skæbnen, der i stedet tog ham til en klub på et helt andet kontinent.

Han forklarer, at det missede skifte til Grækenlands største klub intet havde med ham selv at gøre.

– Nogle ting ude af min kontrol, og der var noget med min repræsentant og Olympiakos. Det havde intet med mig at gøre, så jeg skrev under på Gremio, og jeg tror, at det var meningen. Det var Guds plan. Alt føles rigtigt nu, siger han og slår fast, at han på ingen måde blev slået ud af de hektiske og dramatiske dage i Grækenlands hovedstad.

– Dem, der kender mig, ved, at hvis der er kaos, så er jeg meget direkte og rolig. Jeg prøvede noget lignende med Espanyol, men jeg ved også godt, at alting sker af en årsag. Selvfølgelig var det specielt, for jeg havde familien med mig og var dér i to dage, og der skulle bare skrives under, og min kone spurgte mig, hvordan jeg kunne være så rolig, men det er sådan, jeg altid vil være. Kaos påvirker mig ikke, forklarer Braithwaite, inden han i samme ombæring forklarer den positive side af historien.

– Det gjorde jo, at jeg i stedet kom her til Brasilien, og det er fantastisk. Jeg elsker at lære nye ting – også om mig selv, og det gør man kun, når man kommer ud af sin comfort zone. Jeg sagde fra start efter mit farvel til Espanyol, at jeg ville prøve noget nyt, og jeg har altid haft en stor svaghed for brasiliansk fodbold.

– Derfor er jeg taknemmelig for, at jeg nu er i et land, som jeg fodboldmæssigt altid har set op til, og som er en inspiration for mig og har været det, siden jeg var barn. Jeg blev forelsket i fodbold gennem brasserne og kan huske Nike-reklamerne fra barndommen. Brasilien symboliserer fodbold, og nu er jeg selv en del af det. Det gør mig stolt.

Det har Martin Braithwaite også grund til at være, for han er ikke kun en del af brasiliansk fodbold. Han er allerede en stjernespiller på sit nye hold og har med fem mål i de første ni kampe fortsat målformen fra spansk fodbold.

En form, der gør, at han holder en anden kæmpe profil i Diego Costa på bænken.

– Det er ikke noget, jeg tænker over så meget over. Diego Costa er en fantastisk spiller, og vi snakker meget godt sammen. Vi spiller kun med én angriber, så en af os skal sidde på bænken, og det er trænerens valg. Det handler om at præstere, og det skal jeg også gøre.

– Jeg kæmper for mit hold og mig selv. Der har i hele min karriere været andre, der har haft større talent end mig, men jeg har altid troet på mig selv, og jeg ved, at arbejder jeg hårdt nok, går jeg på et tidspunkt forbi de andre. Jeg så også mig gå meget længere end Superligaen. Livet er et marathon, ikke en sprint, siger den 33-årige angriber, der slet ikke er i gang med at komme i mål med karrieren, hvis man tror, at det også er en del af grunden til, hvorfor han ikke længere spiller i Europa.

– Nej. Jeg har det fantastisk og skal spille i mange år endnu. Jeg tager mig godt af min krop og bliver stadig bedre.

Det viser Martin Braithwaite så i det fodboldgale land med over 210 millioner mennesker, som mere eller mindre alle går op i spillet med alt, hvad det kan trække.

Foreløbig har Martin Braithwaite kun gode ting at sige om at bo i Brasilien.

– Man hører meget om, hvor risikofyldt det er at leve i Brasilien, og selvfølgelig er der meget kriminalitet, men jeg har ikke set noget i min by. Men man skal tage sine forbehold i dagligdagen og være opmærksom, så går det hele. Jeg plejer at sige, at man skal være street smart, så kan du sagtens bo trygt her.

– Jeg kan kun sige, at brasserne er præcis som de fodboldspillere, der er flyttet til Europa herfra. De er alle livsglade, hjælpsomme og glade for musik og mad, og så er de vanvittigt passionerede omkring fodbold. Man skal ikke tage fejl af den brasilianske liga, og du kan også se, at større og større navne kommer hertil, for den har også en overraskende god økonomi.

– Alt i alt er der et enormt pres på spillerne her. For alle har en mening om én. Fodbold er folks liv her, og du kan mærke det overalt.

Og hvordan påvirker det så Martin Braithwaite?

– Jeg trives i det. Jeg er som en kamæleon. Jeg tilvænner mig altid de forhold, der er.

Det vidner hans CV alt om. Det begyndte for 11 år siden med fodbold i Esbjerg, og siden har han været på adresser som Championship såvel som Camp Nou for blot to år siden.

Nu har Guds plan bragt Martin Braithwaite til Brasilien. Mindre kunne ikke gøre det.



Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Fælder dom over Højlund

Henter dansker – får god pakke

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

– Et frygteligt scenarie

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til