For knap et år siden blev Martin Braithwaite hentet til Barcelona fra Leganés som en decideret nødløsning, da Ousmane Dembélé blev skadet.
Mange undrede sig over indkøbet, men i løbet af de seneste måneder har Braithwaite fået masser af spilletid i Barcelona-trøjen, og den danske angriber spås også gode chancer for at komme i aktion i næste uges Champions League-brag mod Paris Saint-Germain på Camp Nou.
Fik tildelt et kæmpe ansvar
Forud for braget vil der selvsagt være størst fokus på superstjerner som Lionel Messi, Neymar og Kylian Mbappé, lyder det fra journalisten Graham Hunter, der har haft besøg af Braithwaite i sin podcast, The Big Interview.
– Sådan vil det være, men Braithwaite har været vital i forhold til at sikre, at denne romantiske, glorværdige og ofte ubarmhjertige turnering stadig udgør den hellige gral i Barcelonas ustabile, men ofte højst underholdende sæson, lyder det fra Graham i hans klumme for ESPN.
– Efter en sen indskiftning i Barcelonas historiske første sejr over Juventus i Torino fik han placeret et kæmpe ansvar på sine ganske vist brede skuldre. Med Gerard Piqué, Sergi Roberto, Samuel Umtiti, Ronald Araujo, Sergio Busquets og Ansu Fati allerede ude, af en række forskellige årsager, valgte Ronadl Koeman at hvile Messi og Frenkie de Jong til udekampen mod Dynamo Kiev. Efter denne kamp ventede et opgør i Ungarn mod Ferencvaros.
– I sine to (hidtil eneste) kampe fra start i denne store turnering formåede Braithwaite at score tre mål. Han var også bag arkitekten bag to andre mål, og han sørgede for, at det urutinerede og skadesramte Barcelona-hold vendte hjem fra Ukraine og Ungarn med seks point og en samlet målscore på 7-0. UEFA kårede endda Braithwaite til kampens bedste spiller efter opgøret i Budapest.
‘Som at kunne se ind i fremtiden’
I podcasten valgte Graham Hunter at spørge Martin Braithwaite, hvordan det føltes endelig at gøre en forskel for ‘verdens største klub’, efter så meget ventetid og frustration. Den danske angriber tænkte sig herefter kort om, inden han svarede.
– Det føltes som: ‘Jeg er hjemme’. Det føltes som, at jeg pludselig var dér, hvor det var meningen, at jeg skulle være. At score de mål er noget, som jeg i årevis har ‘set’ mig selv gøre. Visualisering er en af de mange teknikker, jeg har afprøvet i løbet af min karriere. Det kan faktisk placere dig et sted, før du har været der: Du oplever øjeblikket, før det rent faktisk er sket. Det er som at kunne se ind i fremtiden, lød svaret fra Martin Braithwaite.
– Du visualiserer igen og igen, indtil situationen endelig rent faktisk sker. Du har ‘været’ der før, så du føler ikke presset, følelserne eller omgivelserne. Det gør dig så meget mere selvsikker og afslappet.
Martin Braithwaite er indtil videre noteret for syv mål i 38 kampe for Barcelona. Heraf er de tre altså blevet sat ind i Champions League, mens tre er sat ind i La Liga. Braithwaite har også nettet en enkelt gang i Copa del Rey.
Mañana, folks https://t.co/4rBRFFJf4G
— The Big Interview (@GHpodcast) February 1, 2021
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Mexico – Ecuador
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
